Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpova hozená rukavice. V Davosu ukázal, že se dokáže ovládat. Komentář I. Záruby

Trumpova hozená rukavice. V Davosu ukázal, že se dokáže ovládat. Komentář I. Záruby

Americký prezident na Světovém ekonomickém fóru v Davosu ukázal, že se umí ovládat, když je to třeba. Evropa se musí zamyslet, popřemýšlet, jak na tuto skutečnost reagovat.

Pokud existuje na světě mimořádně příznivé místo pro byznys, je to Amerika. Zároveň však platí, že to není jenom o ní. „Přijďte k nám investovat,” zaznělo na světovém ekonomickém fóru v Davosu. Mužem, který ty-to překvapivě diplomatické věty pronesl, není nikdo jiný než prezident Spojených států Donald Trump.

Přišel, jako pokaždé po dobu své dvoudenní návštěvy švýcarského lyžařského a turistického střediska, zadním vchodem. Na pódiu působil sebevědomě, ale i samolibě. K prasknutí plný sál mu očividně dělal dobře.

Konečné výsledky voleb

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 66.60%
Miloš Zeman
Miloš
Zeman
Jiří
Drahoš
Jiří Drahoš

50 %
51,36 %
2 853 390 hlasů
48,63 %
2 701 206 hlasů

Evropa, která jeho přítomnost vnímala s obavami, s čím na ni vyrukuje - včetně původního pokušení mnohých, že u toho raději nebudou –, zachovala dekórum. Krátce před projevem mu ústy šéfa fóra Klause Schwaba polichotila. Především za daňovou reformu, která má ulehčit podnikům. S dovětkem, že jsou také sporné body, jako je imigrační politika, volný ob-chod nebo vzájemná transatlantická spolupráce.

Nahrávku na smeč Trump nepromarnil. Začátek jeho projevu se nesl ve znamení patosu a velikášství. Připomněl americký sen, který si smí prožít každý. Slova bohatě prokládal čísly: takovými, aby si každý uvědomil, že nejsou lepší časy pro podnikání (myšleno v USA) než právě nyní.

Byl to ale pomyslný vrchol, u něhož zůstalo. Nekonalo se strašení evropských elit. Nedošlo na uštěpačné poznámky, natož výhrůžky. Naopak. Když se prezident posunul, jak bylo zmíněno v úvodu, z velebení své domoviny k pozvání ostatních, aby byli také u toho, nevěřili mnozí svým uším. Všeobecné obávaná a zatracovaná neřízená střela Trump, řečeno hodně diplomaticky, se změnila v Trumpa-státníka. Myšleno v politika, který nepolarizuje, nýbrž spojuje. Byť na scéně, která si to žádá, a nejspíš ne na dlouho. Větu, že je Amerika místo zaslíbené, ovšem s vydatným přispěním jiných, mu přesto nikdo neodpáře.

720p 360p
Rusko vs. USA

Komentátoři se ihned pustili do rozboru, cože Trumpa k takového střídmosti až skromnosti vedlo. Zachtělo se mu uznání coby obdivovaného vůdce? Zapracoval na něm jeho tým? Či snad nějaký politický přemet?

Asi od každého trochu. Například v tématu „volný obchod” vystupoval o dost mírněji než jeho davosští neprezidentští předchůdci. Jenže pozor, průlom se nekoná: Trump se vyslovil pro uvolnění obchodních bariér, ovšem za férových a oboustranně výhodných podmínek. O těch je podle něj nutno dále jednat. S výjimkou Číny, jak naznačila jedna z jeho překvapivě neadresných výhrad.

Trumpovu „umravněnost” lze vidět i z druhého pohledu, jako výzvu pro všechny ty, kteří ho dosud kritizovali. Myšleno především evropské lídry a manažery. Může to být problém, protože po roce hanění a posměšků se bude těžko hledat konstruktivní přístup.

Platí, že úřadující americký prezident si říká co chce, a bude to bezesporu platit nadále. Zdůrazněné motto „America first” mu dává proti evropským vůdcům konkurenční výhodu. On mluví o konkrétní zemi a její ekonomice, kdežto Evropané o svých představách, schovaných po písmeny EU.

Dotáhnout tento obsahový náskok, jak ukázal letošní Davos, nebude jednoduché.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1