Trumpova hozená rukavice. V Davosu ukázal, že se dokáže ovládat. Komentář I. Záruby | info.cz

Články odjinud

Trumpova hozená rukavice. V Davosu ukázal, že se dokáže ovládat. Komentář I. Záruby

Americký prezident na Světovém ekonomickém fóru v Davosu ukázal, že se umí ovládat, když je to třeba. Evropa se musí zamyslet, popřemýšlet, jak na tuto skutečnost reagovat.

Pokud existuje na světě mimořádně příznivé místo pro byznys, je to Amerika. Zároveň však platí, že to není jenom o ní. „Přijďte k nám investovat,” zaznělo na světovém ekonomickém fóru v Davosu. Mužem, který ty-to překvapivě diplomatické věty pronesl, není nikdo jiný než prezident Spojených států Donald Trump.

Přišel, jako pokaždé po dobu své dvoudenní návštěvy švýcarského lyžařského a turistického střediska, zadním vchodem. Na pódiu působil sebevědomě, ale i samolibě. K prasknutí plný sál mu očividně dělal dobře.

Konečné výsledky voleb

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 66.60%
Miloš Zeman
Miloš
Zeman
Jiří
Drahoš
Jiří Drahoš

50 %
51,36 %
2 853 390 hlasů
48,63 %
2 701 206 hlasů

Evropa, která jeho přítomnost vnímala s obavami, s čím na ni vyrukuje - včetně původního pokušení mnohých, že u toho raději nebudou –, zachovala dekórum. Krátce před projevem mu ústy šéfa fóra Klause Schwaba polichotila. Především za daňovou reformu, která má ulehčit podnikům. S dovětkem, že jsou také sporné body, jako je imigrační politika, volný ob-chod nebo vzájemná transatlantická spolupráce.

Nahrávku na smeč Trump nepromarnil. Začátek jeho projevu se nesl ve znamení patosu a velikášství. Připomněl americký sen, který si smí prožít každý. Slova bohatě prokládal čísly: takovými, aby si každý uvědomil, že nejsou lepší časy pro podnikání (myšleno v USA) než právě nyní.

Byl to ale pomyslný vrchol, u něhož zůstalo. Nekonalo se strašení evropských elit. Nedošlo na uštěpačné poznámky, natož výhrůžky. Naopak. Když se prezident posunul, jak bylo zmíněno v úvodu, z velebení své domoviny k pozvání ostatních, aby byli také u toho, nevěřili mnozí svým uším. Všeobecné obávaná a zatracovaná neřízená střela Trump, řečeno hodně diplomaticky, se změnila v Trumpa-státníka. Myšleno v politika, který nepolarizuje, nýbrž spojuje. Byť na scéně, která si to žádá, a nejspíš ne na dlouho. Větu, že je Amerika místo zaslíbené, ovšem s vydatným přispěním jiných, mu přesto nikdo neodpáře.

Rusko vs. USA autor: Radka Zítková; Martin Krepindl, Matěj Hanauer

Komentátoři se ihned pustili do rozboru, cože Trumpa k takového střídmosti až skromnosti vedlo. Zachtělo se mu uznání coby obdivovaného vůdce? Zapracoval na něm jeho tým? Či snad nějaký politický přemet?

Asi od každého trochu. Například v tématu „volný obchod” vystupoval o dost mírněji než jeho davosští neprezidentští předchůdci. Jenže pozor, průlom se nekoná: Trump se vyslovil pro uvolnění obchodních bariér, ovšem za férových a oboustranně výhodných podmínek. O těch je podle něj nutno dále jednat. S výjimkou Číny, jak naznačila jedna z jeho překvapivě neadresných výhrad.

Trumpovu „umravněnost” lze vidět i z druhého pohledu, jako výzvu pro všechny ty, kteří ho dosud kritizovali. Myšleno především evropské lídry a manažery. Může to být problém, protože po roce hanění a posměšků se bude těžko hledat konstruktivní přístup.

Platí, že úřadující americký prezident si říká co chce, a bude to bezesporu platit nadále. Zdůrazněné motto „America first” mu dává proti evropským vůdcům konkurenční výhodu. On mluví o konkrétní zemi a její ekonomice, kdežto Evropané o svých představách, schovaných po písmeny EU.

Dotáhnout tento obsahový náskok, jak ukázal letošní Davos, nebude jednoduché.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud