Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpova zeď je ekonomický nesmysl. Daně a cla na dovoz zaplatí ve výsledku Američané

Trumpova zeď je ekonomický nesmysl. Daně a cla na dovoz zaplatí ve výsledku Američané

Americký prezident Donald Trump uvedl, že zavede daň na veškeré zboží dovezené z Mexika do Spojených států. Mexičané tak mají zaplatit výstavbu zdi na společných hranicích. Na voliče miliardáře, který má za sebou několik bankrotů, něco podobného možná zapůsobí, ale nejspíš ne na dlouho. Cla totiž dopadnou především na chudé Američany, mezi nimiž je Trumpových voličů nejvíce.

Mexiko je druhým největším dovozcem zemědělských produktů do USA. Mexičané Američany zásobují především ovocem, zeleninou, vínem, pivem a mnoha dalšími potravinami. Je naprosto bláhové se domnívat, že by se 20procentní daň neodrazila na cenách pro americké spotřebitele. Spojené státy za 11 měsíců loňského roku z Mexika dovezly zboží za celkem 270 miliard dolarů, speciální daň by tak teoreticky do americké pokladny přinesla 54 miliard dolarů. To na pokrytí nákladů na výstavbu zdi bohatě stačí, ale nebudou to Mexičané, kdo ve výsledku bude platit.  

Nejde jen o zvýšení cen potravin pro americké spotřebitele Potíže také hrozí mnoha americkým společnostem, které mají v Mexiku továrny. Trumpův krok je sice může donutit vrátit výrobu do USA, ale náklady spojené s přesunem se možná nikdy nevrátí. Zavedení daně na dovoz bude nejspíš i zásadní překážkou v pokračování pro NAFTA, tedy smlouvu o volném obchodu mezi Mexikem, Kanadou a USA. Trump tuto dohodu označuje od počátku za katastrofální, ale čísla a fakta opět mluví proti němu.

Kanada a Mexiko představují zhruba jednu třetinu amerického exportu. Obchodní výměna USA s Kanadou a Mexikem dosahuje ročně jednoho bilionu dolarů. Trump dlouhodobě upozorňuje, že Spojené státy díky NAFTA přicházejí ročně o 60 miliard dolarů kvůli schodku v obchodu s Mexikem. Z hlediska celkového objemu je to ovšem jen kapka v moři.

Pokud by se nakonec Trump rozhodl uvalit clo na veškerý dovoz do USA, byly by dopady ještě mnohem dramatičtější. A to i pro Česko, které do Spojených států vyváží ročně zboží za zhruba 100 miliard korun. To je více než v případě Ruska a Číny. I tak je ovšem podíl exportu do USA poměrně zanedbatelný a představuje zhruba tři procenta z celku.

Výhodu by měly ty české firmy, které již ve Spojených státech vyrábí. Jde mimo jiné o Linet či Mitas. O vlastním závodu uvažuje i mladoboleslavská Škoda Auto. Pro ostatní vývozce by ovšem clo představovalo značný problém, protože jejich zboží by přišlo o konkurenční (cenovou) výhodu. Zavedení cla na veškerý dovoz by rovněž mohlo rozpoutat globální obchodní válku, kterou bychom zaplatili všichni. Kvůli jedné zdi muže, který několikrát v životě zkrachoval a nyní má nakročeno k tomu, aby si to ještě jednou zopakoval.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744