Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ukrajinka způsobila autonehodu, při které zahynuli rodiče 4 dětí. „Trest je směšný,“ zlobí se Češi. Komentář L. Chadalíkové

Ukrajinka způsobila autonehodu, při které zahynuli rodiče 4 dětí. „Trest je směšný,“ zlobí se Češi. Komentář L. Chadalíkové

Sedmadvacetiletá Ukrajinka Mariia Vasylenko žije v České republice pět let. 31. července 2016 při projíždění pravotočivou zatáčkou u Velkého Boru dostala při rychlosti cca 105 km/h se svým vozem BMW 320 smyk a dostala se do protisměru. Tam se střetla s protijedoucím peugeotem, který jel v tu chvíli asi 63 až 86 km/h. Peugeot vyjel ze silnice na pole a zůstal ležet na střeše, řidič i jeho manželka zemřeli, jejich tříleté dítě, které bylo v dětské sedačce na zadním sedadle, utrpělo těžká zranění. 

Podle soudního znalce bylo po dešti a vozovka byla mokrá. Mladá žena se od nehody léčí na psychiatrii, u soudu se několikrát rozplakala a vyjádřila omluvu i lítost. Sirotkům poslala po nehodě 106 000 Kč ze svých úspor. Obě strany s rozsudkem souhlasí.

U klatovského soudu si dnes vyslechla rozsudek. Vasylenko dostala 30 měsíců odnětí svobody s podmínečným odkladem na zkušební dobu tří let a tříletý zákaz řízení.

Výše trestu nadzvedla mnohé Čechy ze židlí. „Zabila rodiče čtyř dětí! Měla jít sedět,“ zlobí se Kureš v diskuzi a mnozí mu přitakávají. „Opět naprosto tristní selhání soudů první úrovně,“ píše další diskutující.

A já se ptám, s ohledem na všechny tragické okolnosti, které se staly: K čemu by bylo odnětí svobody dobré?

Mariia Vasylenko dostala za smrt dvou lidí podmínku. Vasylenko je psychicky na dně. Zda se hroutí před branami věznice, nebo za nimi, nikomu život nevrátí. Adekvátní trest, ať pro jednu, či druhou stranu, v tomto případě není. Odnětí svobody Vasylenko, která chybovala, a to natolik, že to stálo někoho život, z ní lepšího člověka neudělá. Velmi zjednodušeně řečeno, je úkolem našeho právního systému čistit společnost od psychopatů, vrahů a dalších pochybných existencí. Mariia Vasylenko dostala za smrt dvě lidí podmínku. Vasylenko přecenila své řidičské schopnosti, kvůli čemuž zemřeli dva lidé.

A právě přecenění řidičských schopností je gros problému.

Je nutné neustále opakovat, mezi mladými lidmi především, že každodenní usedání za volant s mobilem v ruce a myšlenkami vzdálenými na míle od silničního provozu může tragicky změnit životy navždy.

A právě pozornost, znalost svých řidičských schopností, uvědomění si toho, jak se auto na silnici v různých situacích chová, ale také respekt k rychlé jízdě jsou věci, které je třeba si neustále připomínat. Uvědomění si, že maximální povolená rychlost je možnost, nikoli povinnost a že získání řidičského oprávnění není prostě pro každého.

Řízení se stává natolik rutinní a běžnou záležitostí, že mu věnujeme minimum pozornosti.

Na českých silnicích minulý rok zemřelo 556 lidí, v roce 2016 to bylo 669 lidí. Počet zraněných se pohybuje kolem 24 000 ročně. To rozhodně nejsou malá čísla.

Jízda na vodě, na sněhu, zvládaní smyku, první pomoc, to jsou všechno témata, kterých se autoškola dotýká jen okrajově, některých dokonce jen teoreticky. A to je špatně.

Řešit následky je nevyhnutelné a soudy budou muset vždy rozhodovat o tom, nakolik byla chyba řidiče, že došlo k tragédii. Řešit příčinu je však stejně důležité.

mariia Vasylenko už si s sebou do života navždy ponese, že zabila rodiče čtyř dětí, z čehož dvě jsou nezletilé. A nezměnilo by se na tom nic, pokud bychom ji zavřeli na desítky let.

Až dnes pojedete domů, spěchejte pomalu. 

Všechny články autorky si můžete přečíst na webu Reflex.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1