Úniky ze spisů jako přebor ve svalování viny: můžou za ně vždy „ti druzí“. Komentář M. Žižkové

Markéta Žižková

Čtyřicet čtyři hodin práce, dvacet šest svědků od ministrů, přes novináře až po špičky policie nebo státního zastupitelství a víc než sedm set stránek dokumentů. Tak vyjádřila kvantitativně svou činnost sněmovní komise šetřící úniky ze spisů. Zajímavější jsou ovšem návrhy, které na základě svého pátrání doporučuje. Poslanci je včera jasně schválili. Přísnější dohled by tak nad sebou měli mít státní zástupci, které by měl prověřovat zvláštní útvar na Nejvyšším státním zastupitelství, nebo třeba novináři. Orgány v trestním řízení by musely zaznamenávat veškeré kontakty s médii. Potíž je ovšem v tom, že sami strůjci těchto pravidel – poslanci – nejsou vůči únikům imunní. V až absurdní míře se to ukázalo, když jejich komise finišovala práci, zatímco média žila žádostí o vydání Andreje Babiše, která unikla zřejmě ze sněmovny.

Když komise na začátku léta vznikala, hlavní cíl zájmu byly jasný: šéf hnutí Andrej Babiš a bývalý novinář MF DNES Marek Přibil. Do čela komise se postavil Martin Plíšek (TOP 09), poslanec strany, pro niž je boj s Babišem téměř ústředním tématem. Už na začátku mluvil o tom, že doba, kterou má komise na práci vyměřenou, je krátká. A zopakoval to i při představování závěrečné zprávy ve sněmovně. Přesto chtěli členové komise vypátrat nejslabší místo kolečka obviněný – advokát – policie - státní zastupitelství.

Podle změn, které poslanci včera schválili, jsou Achillovou patou neoblíbení státní zástupci. A hned v těsném sledu za nimi třeba policisté, kteří odchází pracovat do soukromých agentur. Větší díl zodpovědnosti by měli nést i novináři. Vlastně všichni kromě poslanců samotných...

Na státní zástupce by měl dohlížet nový útvar. Poslanci přijali závěry komise k Babišovým odposlechům

sinfin.digital