Upocená ostuda na Václaváku, kdo je tady fašista a zelináři z Účtenkovky. Glosa Roberta Maleckého | info.cz

Články odjinud

Upocená ostuda na Václaváku, kdo je tady fašista a zelináři z Účtenkovky. Glosa Roberta Maleckého

Neodpustíme si na úvod malé historické zamyšlení. Na rozdíl od mnoha jiných se nedomníváme, že by se listopadová revoluce nepovedla, naopak. Jen nám poslední dobou přijde, že nám tu po ní zbyli v množství větším než malém ti bolševici. Ale pojďme již rychle na Václavák, tam se jako už tradičně v tento listopadový čas děly velké věci.

Lid si připomněl 28 let staré listopadové události. A protože nám do oslav přišla i ta prezidentská kampaň, byla z toho upocená ostuda. Pořadatelé mítinku nepozvali Michala Horáčka, který prý nereprezentuje hodnoty Listopadu 1989. A peněz prý má dost, tak si může zaplatit mítink vlastní.

„Oni si myslí, že já hodnoty 17. listopadu neztělesňuju? Nevím proč bych já, aktivní účastník revoluce a účastník všech jednání, měl být s Listopadem spojován méně než ti, kteří tam nebyli.“
(Michal Horáček pro ČTK, 17. listopadu)

Pravda samozřejmě je, že Michal Horáček stál spolu s Michaelem Kocábem za iniciativou Most, která v listopadu 1989 zprostředkovala jednání mezi disidenty a komunistickými pohlaváry. Jenže co s pravdou v roce 2017? Takže Horáček ostrouhal, místo něj směli promluvit Marek Hilšer, Jiří Drahoš a Pavel Fischer. Ke cti Hilšerovi slouží to, že polovinu svého času nabídl Horáčkovi, leč pořadatelé odmítli. Proč ta zatvrzelost?

„Horáčka jsme mnohokrát zvali na akce Kroměřížské výzvy. Nikdy pozvání nepřijal. Už se nadále nehodláme vnucovat.“
(spolupořadatel mítinku a mluvčí Kroměřížské výzvy Václav Němec, 17. listopadu)

Čili to má za neúčast, Horáček. Pro nás je to vlastně dobrá zpráva, protože na rozdíl od složitého vysvětlování, kdo je, a kdo není symbolem revoluce, obyčejné lidské ukřivděnosti a malosti rozumět dokážeme.

Slavili ovšem i čeští fašisté, jen není úplně jasné, na které straně.

„Novodobí fašisté se projevují tím, že se tváří jako antifašisti. A aby navenek legitimizovali svoje chování a svůj odpor k prosazování demokracie, tak nás demokraty naopak nálepkují jako fašisty, xenofoby či rasisty.“
(předseda hnutí SPD Tomio Okamura Tomio Okamura na facebooku Tomio Okamura – SPD, 18. listopadu)

Pro ty, kdo by tomu nerozuměli nebo rozumět nechtěli: předseda hnutí, jehož tajemník posílá Romy a Židy do plynu, je demokrat. Ti, kdo naopak veřejně dávají najevo odpor k takovému počínání, jsou fašisté. Už je to jasnější?

Ale dost už toho vzpomínání, stejně dnes už nikoho nezajímá. Pokrokový lid je vzrušen novou hračkou, kterou mu na zacpání huby přichystal Andrej Babiš a úředníci ministerstva financí. Do prvního slosování Účtenkovky se zapojilo 452 691 aktivních hráčů, kteří zaregistrovali bezmála 14 milionů účtenek.

„Nejaktivnější hráč zaregistroval rekordních 1 648 účtenek.“
(mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec v tiskové zprávě, 16. listopadu)

A pak že to nepůjde. On se lid naučí mít elektronickou evidenci tržeb rád, když mu slíbíme auto. Ten člověk, který v duchu nejlepších tradic českého zelinářství, pumpařství a přeprodávání míst v pořadníku na Favorita zaregistroval padesát účtenek denně, má náš neutuchající obdiv. Kdyby to náhodou s tím autem nevyšlo, doufáme, že se s ním Babiš aspoň vyfotí a nechá ho pohladit lemura.

 

Andrej Babiš má ale zatím jiné starosti. Protože své hnutí postavil na sobě, Jaroslavu Faltýnkovi a naprosté poslušnosti svých ovcí, nemá lidi do vlády. A protože program svého hnutí postavil na pokřikování o Palermu a obraně sebe sama a Jaroslava Faltýnka před vydáním k trestnímu stíhání, nemá pro svou vládu ani program. A když nemá program, tak se zeptá lidí, to dá rozum.

Ne, Andrej Babiš není populista. Je to budoucí premiér vládnoucí ve prospěch všeho lidu. Jen si tak říkáme, když to vidíme, aby nebyl místo premiéra spíš derniér.

Tak pokud možno klidnou mysl.

Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků. Ty samy o sobě nestačí, proto je autor s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.

Text vyšel na serveru HlídacíPes.org, zveřejňujeme ho v plném rozsahu se svolením redakce.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud