Ústavní soud hodil vidle do voleb. Hodí je i do antibabišovských koalic?

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Kouzlo nechtěného, říká se tomu. Místopředseda Senátu za STAN Jan Horník si v České televizi užíval velké vítězství, když Ústavní soud vyhověl stížnosti senátorů STAN a hodil vidle do volebního zákona. Mimoděk také řekl, že se teď díky tomu možná rozpadne volební koalice Pirátů se STAN, protože prostě pozbývá matematický smysl. Ještě víc to ovšem platí pro trojkoalici SPOLU v podání ODS, TOP 09 a lidovců.

Ano, obě protibabišovské koalice vznikly ze zoufalství z dominance ANO premiéra Andreje Babiše, žádnou politickou lásku v nich nehledejte. Primárně mají maximalizovat volební zisk menších stran, které znevýhodňuje současný volební systém. I proto jejich lídři připouští, že až seberou volební mandáty, půjdou možná zase vlastní cestou. Jenže zmíněný volební systém je nyní minulostí. A ironie je, že v tom novém může být pro menší strany výhodnější, když naopak půjdou do voleb samostatně.

I proto Horník hned během rozhovoru pro ČT přepočítával v hlavě volební hlasy. Právě hnutí STAN by totiž mohlo oslavit Pyrrhovo vítězství: když jeho senátoři podali v roce 2017 ústavní stížnost, prolezlo hnutí ve volbách sotva do sněmovny a patřilo mezi trpaslíky, které volební systém trestal; teď by se naopak Starostové a nezávislí mohli ztrestat koalicí s Piráty. Nový volební zákon totiž určitě ve srovnání s tím zrušeným aritmeticky zvýhodní menší samostatné strany na úkor těch větších, kam se koalice Pirátů a STAN posunula.

Ještě větší tlak ale bude v trojkoalici SPOLU. Nebo spíš přetlak, řekněme. Té totiž průzkumy volebních preferencí příliš nepřejí, poslední průzkum Medianu jí dal celkem bídných 18,5 procenta. Hlavně v ODS proto určitě počítají, co jim vlastně lidovci a TOP 09 kromě svých vlastních kandidátů přidávají; jestliže se volební preference ODS pohybovaly někde mezi 12-14 procenty, pak se jí lidovecko-topkařská koule na noze moc nevyplatí. A zvlášť, když právě ODS tohle spojení zatím ještě úplně neskousla.

Není to velká matematika. Právě ODS, spolu s ČSSD původce nyní zrušeného volebního zákona, může být na trojkoalici nejvíc bitá. SPOLU sice ve volbách možná utrhne o pár procent hlasů víc než samotná ODS, ta se tím ale nejspíš připraví o vlastní mandáty, s nimiž pak může ve sněmovně hrát, jak chce. Jediným důvodem pro přežití SPOLU z pohledu ODS teď vlastně zůstává záchrana TOP 09 a lidovců, protože se jejich hlasy hodí do případné antibabišovské vlády.  

Oběma stranám vážně hrozí vypadnutí ze sněmovny a ODS je tam ještě jednou vytáhne. Jenže po volbách se vždycky začíná znovu a občanští demokraté by mohli své charity záhy litovat. TOP 09 i lidovci mají programově blíž k Pirátům a STAN než k ODS a ta by najednou klidně mohla zjistit, jak šeredně se s trojkoalicí přepočítala: do sněmovny si na zádech vytáhla dva pidiparťáky, kteří budou v partě spíš s Piráty a STAN než s ní. I šéf ODS Petr Fiala by pak zřejmě pochopil, že nebude premiér.       

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital