Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ústavní žaloba na prezidenta začíná dávat smysl. Glosa Martina Čabana

Ústavní žaloba na prezidenta začíná dávat smysl. Glosa Martina Čabana

Zeman se rozhodl upřednostnit koaliční smlouvu před ústavou. To už je téma, které by ústacvní soudce mohlo zajímat.

 
 

Bylo to v půli roku 2013, když se Miloš Zeman, tehdy čerstvě prezident republiky, vyjádřil o ústavních zvyklostech jako o pojmu, který je „idiotský“. Následně v rozporu se vším, co bylo dosud v českém ústavním pořádku obvyklé, jmenoval prezidentskou vládu Jiřího Rusnoka, která neměla šanci získat důvěru poslanců, a nechal ji přes půl roku vládnout.

A své přesvědčení o tom, že vykladači ústavy jsou idioti, pokud se nejmenují Miloš Zeman, si hlava státu zjevně uchovala dodnes. Po schůzce s ministrem financí Andrejem Babišem Zeman uvedl, že Babišovo odvolání by bylo v rozporu s koaliční smlouvou. Jenže neodvolání ministra na návrh předsedy vlády je zase ve zjevném rozporu s ústavou. Takže je celkem jasné, který z obou dokumentů je momentálně prezidentovi dražší.

Až dosud bylo volání po ústavní žalobě na prezidenta republiky do velké míry exhibicí. Hnát prezidenta k Ústavnímu soudu kvůli tomu, že s odvoláním vrtošivě počká několik dnů, by bylo podobně nedůstojné jako mnohé hradní výstupy.

Nicméně po pondělním prohlášení, v němž Zeman zcela zjevně nadřadil koaliční smlouvu mezi ČSSD, ANO a KDU-ČSL nejvyššímu zákonu, začínají úvahy o žalobě dávat jistý smysl. Přinejmenším by to v Brně mohlo být zajímavé a celkem napínavé. A ať by to dopadlo jakkoli, soudci by mohli alespoň trochu vyjasnit a zpevnit mantinely, v nichž se má pohybovat hlava státu, pro niž jsou dosavadní výklady pravidel hry pouhou idiocií.

Další glosy Martina Čabana na serveru E15.cz si můžete přečíst ZDE.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1