Už hlavně žádné další daně. Poslanci chtějí prosadit „sektorovou“ daň, která může zdražit bydlení o stovky tisíc

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Schvalování dlouho očekávaného stavebního zákona nejspíš čeká další poslanecké kutilství. Některé návrhy, které mají naději na úspěch, přináší ovšem poměrně zásadní negativní dopady nejen pro občany, ale ve výsledku i pro stát. Nepříjemným překvapením je pak návrh opozičních poslanců, jenž by ve výsledku vedl k zavedení úplně nové „sektorové“ daně, konkrétně poplatku z výstavby.

Nikdo nezpochybňuje, že obecní pokladny zejí po řádění koronaviru a následném ekonomickém propadu prázdnotou, ale je otázkou, zda občany a firmy zatěžovat další daní. Návrh Dominika Feriho, Ivana Bartoše, Martina Kupky, Marka Výborného a Věry Kovářové počítá se zavedením poplatku za výstavbu ve výši až jednoho tisíce korun za metr čtvereční.

Poplatek se kupříkladu u rodinného domu vypočítává z podlahové plochy určené k bydlení. Pokud tedy budete mít dům o podlahové ploše 200 metrů čtverečních, vyšel by vás v případě maximální sazby poplatku zhruba o 200.000 korun dráž. Peníze by zamířily do obecní pokladny nejpozději měsíc po dokončení stavby.

Nejde jen o rodinné domy. Poplatky se samozřejmě týkají i bytů, výrobních hal a nejspíš i dálnic. Ty by se státu samozřejmě prodražily až o desítky milionů korun na kilometr. Předkladatelé návrhu argumentují tím, že úprava by dala obcím jen možnost stavební poplatek zavést, nikoliv povinnost.

V takovém případě je poměrně nepochopitelné, proč zavádět další daň. Obce mohou už v současnosti nastavovat daň z nemovitosti, která je v Česku jedna z nejnižších v Evropě. Pokud prostor pro zvyšování někde je, tak je to zrovna tam.

Poplatek, který jedna obec zavede, zatímco druhá nikoliv, není vůbec k ničemu. Úplně nejšťastnější bych byl, kdyby prostě politici dali občanům a firmám pokoj. Je úplně jedno, jestli jsou z vlády, nebo z opozice. Celý stavební zákon byl od začátku koncipován jako něco, co má život ulehčovat. Moc bych se přimlouval za to, abychom u tohoto konceptu zůstali.

sinfin.digital