Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Už se nemusíte snažit, Sobotka zavádí maximální mzdu. Komentář Pavla Štrunce

Už se nemusíte snažit, Sobotka zavádí maximální mzdu. Komentář Pavla Štrunce

Vždycky jsem si myslel, že se válka mezi třídami vyhlašuje nějakým manifestem, dekretem nebo jiným prostředkem diplomacie. Jenže, zapomeňte na Kapitál, na útok proti Zimnímu paláci, na výstřel z Aurory. ČSSD odpálila třídní boj nenápadně a z hlediska zmíněné diplomacie snad až trochu nedůstojně, na svém serveru „Spravedlivé daně“.

Právě tam si ověříte, že slova jako „motivace“, „snaha“, „touha“, „odměna za těžkou a namáhavou práci“ nemusí pro ČSSD platit. Je to až neskutečně paradoxní. ČSSD se bije v prsa, že chce férové platy, tímto návrhem ale rovnou říká, jaké nejvyšší mzdy můžete dosáhnout, aby se vám pracovat vyplatilo. Je to 50 000 korun, protože poté – i když byste měli 4 děti – si pohoršíte.

Jinými slovy, zapomeňte na řeči o zemi plné technologií a inovací. O práci s vyšší přidanou hodnotou. Je to blud. Jak chcete uspět v byznysu zvaném „Průmysl 4.0“ (o kterém politici často mluví, ale ve skutečnosti o něm netuší možná vůbec nic) s padesáti tisíci? Jistě, to nejsou vůbec malé peníze – vysoko nad průměrem mezd v ČR, ale inovativní byznys také není v malých obcích, je ve velkých městech, kde náklady na život patří k řádově vyšším. Jak se bude vyvíjet byznys, když ti, kteří jsou jeho motorem, vědí, kde je strop za jejich snažení a obětavost?

Je to odjakživa souboj idejí (nebo dosud byl), vyšší zdanění – postaráme se, nižší zdanění – postarám se sám. Jenže za to vyšší zdanění, nelze v Česku sledovat výsledky v podobě dostupného bydlení (rozuměj i zákon o sociálním bydlení), ochranu spotřebitele, nevidím hotové dálnice mezi krajskými městy, rychlé vlaky (rychlodráhu Praha – Drážďany nemyslím, to je drzý vtip), důstojné důchody, kvalitní potraviny. Když se jedné třídě ukrojí z výdělku ještě víc – uvidíme to všechno zmíněné? 

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1