Už se nemusíte snažit, Sobotka zavádí maximální mzdu. Komentář Pavla Štrunce | info.cz

Články odjinud

Už se nemusíte snažit, Sobotka zavádí maximální mzdu. Komentář Pavla Štrunce

Vždycky jsem si myslel, že se válka mezi třídami vyhlašuje nějakým manifestem, dekretem nebo jiným prostředkem diplomacie. Jenže, zapomeňte na Kapitál, na útok proti Zimnímu paláci, na výstřel z Aurory. ČSSD odpálila třídní boj nenápadně a z hlediska zmíněné diplomacie snad až trochu nedůstojně, na svém serveru „Spravedlivé daně“.

Právě tam si ověříte, že slova jako „motivace“, „snaha“, „touha“, „odměna za těžkou a namáhavou práci“ nemusí pro ČSSD platit. Je to až neskutečně paradoxní. ČSSD se bije v prsa, že chce férové platy, tímto návrhem ale rovnou říká, jaké nejvyšší mzdy můžete dosáhnout, aby se vám pracovat vyplatilo. Je to 50 000 korun, protože poté – i když byste měli 4 děti – si pohoršíte.

Jinými slovy, zapomeňte na řeči o zemi plné technologií a inovací. O práci s vyšší přidanou hodnotou. Je to blud. Jak chcete uspět v byznysu zvaném „Průmysl 4.0“ (o kterém politici často mluví, ale ve skutečnosti o něm netuší možná vůbec nic) s padesáti tisíci? Jistě, to nejsou vůbec malé peníze – vysoko nad průměrem mezd v ČR, ale inovativní byznys také není v malých obcích, je ve velkých městech, kde náklady na život patří k řádově vyšším. Jak se bude vyvíjet byznys, když ti, kteří jsou jeho motorem, vědí, kde je strop za jejich snažení a obětavost?

Je to odjakživa souboj idejí (nebo dosud byl), vyšší zdanění – postaráme se, nižší zdanění – postarám se sám. Jenže za to vyšší zdanění, nelze v Česku sledovat výsledky v podobě dostupného bydlení (rozuměj i zákon o sociálním bydlení), ochranu spotřebitele, nevidím hotové dálnice mezi krajskými městy, rychlé vlaky (rychlodráhu Praha – Drážďany nemyslím, to je drzý vtip), důstojné důchody, kvalitní potraviny. Když se jedné třídě ukrojí z výdělku ještě víc – uvidíme to všechno zmíněné? 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud