Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Nizozemsku to „dopadlo“, rozčarování z Evropy zůstává. Komentář Igora Záruby

V Nizozemsku to „dopadlo“, rozčarování z Evropy zůstává. Komentář Igora Záruby

Ve volebním sále nizozemské vládní strany VVD bylo při sledování konečného součtu hlasů napjaté ticho. Všechny zraky byly upřeny na televizní obrazovku s přímým přenosem stanice NOS. Moderátorka oznamuje jasnou volební výhru, ticho trvá. Po opravě technické chyby propuká v místnosti nadšení. Počet získaný mandátů VVD je menší než v roce 2012, ale pořád o dost vyšší, než předpovídaly průzkumy. A hlavně: poražen je Geert Wilders a jeho PVV. 

Vítězové si padají kolem krku, jásot se nese celou Evropou. Myšleno tou Evropou, založenou na demokratických principech a tradičních západních hodnotách (z nichž berou mnohé postupem času za své). Nicméně ztráta Marka Rutteho je přece jenom dost veliká – a Wilders se už nechal slyšet, že cítí šanci a že si počká. Nebude sám, kdo takto přemýšlí.

Na Nizozemsko, polarizované více než kdy v minulosti, se pozorně díval celý svět. Kontext byl jasný: tamní volby přišly po brexitu a po inauguraci Donalda Trumpa, následovat bude prezidentské klání ve Francii a všeobecné hlasování v Německu. Aby toho nebylo málo, je tu ještě kauza Turecko versus Nizozemsko a Turecko versus EU. To vše je dost na to, aby v případě nížinaté 17milionové země zbystřili také ti, co se o politiku nezajímají.

Úlevné oddechnutí, že to nakonec „dopadlo“, automaticky neznamená, že to „dopadne“ i jinde. Vítězství nad Wildersem je epizodou, třebaže cennou. Populismus se jednou vyhranou bitvou porazit nedá.

Platí, že voliči dali PVV žlutou kartu. Sice ne červenou, aby ji srazili do kolen, jenže i tak to stačí na slušnou ztrátu sebevědomí. Ne na ztrátu frustrace přívrženců PVV z toho, co se v nich a Evropě děje. Ta se přetaví do dalšího rozrývání nizozemské politiky a společnosti. A stejně tak neřeší vyústění nizozemské volební středy nadnárodní problémy, jako je krize společné měny nebo nedůvěra v Evropskou unii.

Bylo by naivní myslet si, že Nizozemci dali zbytku předvolební Evropy recept, jak se má zachovat. Francouzi se zařídí po svém, stejně jako Němci. Očekávání, že by Marine Le Penová a její Národní fronta, potažmo německá AfD, dosáhly na volební triumf, jsou nereálná. Nizozemsko jejich úspěch nevymazalo ani nezatratilo. Pouze podtrhlo naději, že se u moci udrží zavedené pořádky. Vybralo si menší ze dvou zel, ideální stav to není.

Druhé místo Geerta Wilderse se dá z konzervativního pohledu přeložit jako „žádné vítězství“ Geerta Wilderse. Radost a úsměvy mají své opodstatnění, ovšem jen dočasně. Máme co dělat s dílčí stopkou populismu, ne s jeho potřením. Otázku, zda se agresivní nacionalismus, jehož je Wilders ztělesněním, v tomto bodě vyčerpal, zodpoví následující měsíce. Liberální jádro Evropy smí být polichoceno tím, že se vzmohlo na odpor a mocenské ambice PVV aspoň dočasně zařízlo. Ostatně, i kdyby snad Wilders zvítězil, měl by plné ruce práce se sestavením kabinetu, protože by se neobešel bez koaličních partnerů.

Ve Francii jde o více: v sázce je prezidentské křeslo v republice, která stojí na prezidentském systému vládnutí. Jak už bylo řečeno, Le Penová do něj usedne stěží. Wildersovi přesto nelze upřít, že posunul těžiště domácí politiky výrazně doprava, a Le Penová v tomto směru nezaostává. Wilders je teď tam, kam patří – na vedlejší koleji, z níž bude dále provokovat. Znepokojení nad momentálním stavem věcí, strach a nedůvěra k elitám a institucím zůstávají ale tam, kde jsou – v lidských hlavách. Nejen v Nizozemsku.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1