V opobloku se tak dlouho přetahovali o to, jak se zbavit Babiše, až se zbavili vlastní důvěryhodnosti

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Nikdo už nechápe vůbec nic. Asi tak lze popsat přetahování dvou antibabišovských koalic o předčasné volby a vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše. Piráti a STAN se tak dlouho hádali s trojkoalicí Spolu o to, jak se zbavit Babiše, až se nejvíc zbavili vlastní důvěryhodnosti. A to přesto, že se všech pět stran ve středu na společné tiskovce shodlo na vyslovení nedůvěry vládě.

To totiž od začátku odmítali Piráti a STAN, kteří s tím poslali „někam“ koalici Spolu, tvořenou ODS, TOP 09 a lidovci. Podle nich tím poslanci plně odevzdají moc do rukou prezidenta Miloše Zemana, který už avizoval, že vládu nechá do voleb dovládnout i bez důvěry. Šéf STAN Vít Rakušan proto lídrům Spolu nedávno méně přátelsky vzkázal, ať od Pirátů a Starostů pro svůj plán určitě nečekají podpisy jejich poslanců a nezatahují je do svých „her s SPD“.

Lídr Spolu a šéf ODS Petr Fiala v reakci na to prohlásil, že podpisy ke svolání sněmovní schůze, kde vládu zbaví důvěry, chce právě jen od Pirátů a STAN. Ti ale tou dobou už předstírali svou hru na předem ztracené rozpuštění sněmovny a předčasné červencové volby, což byl vždycky nesmysl. „Je absurdní rozpouštět sněmovnu, když máme vládu s důvěrou,“ poradil tehdy Fiala svým potenciálním budoucím parťákům ve vládě.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak Piráti odůvodňují svůj názorový veletoč?
  • Jaké jsou šance, že k vyslovení nedůvěry vládě dojde?
  • A jak do celé situace může promluvit prezident Zeman?
sinfin.digital