Léčba dálnicemi je nebezpečný přelud. Z krize se neprobetonujeme

07. 09. 2020 • 06:00
Když v roce 2008 přišla hospodářská krize, chtěli jsme se z ní prošetřit. Jak to dopadlo, víme. Přišla druhá recese a bolestivé ekonomické zotavování ve tvaru „W“ nás z takového přístupu snad už nadobro vyléčilo. Nyní během koronakrize vláda vyhlásila, že se z problémů proinvestuje. Nechala si k tomu odhlasovat půlbilionový rozpočtový deficit, využít může i stovky miliard z evropských fondů. Problém je ale nejen to, že jí chybí kvalitní a připravené projekty, ale i fakt, že se z chce z krize bohapustě probetonovat. 

Peněz má vláda k dispozici přehršel. Národní plán obnovy, Zelená dohoda pro Evropu nebo nově vytvořený Národní rozvojový fond jsou jako spořicí prasátka nacpaná desítkami a stovkami miliard korun, ze kterých může stát brát téměř podle libosti. Podmínka je snad jen jediná – koruny a eura musí jít do připravených a smysluplných investičních projketů. A tady začíná problém. Ty projekty, které má česká vláda k dispozici, totiž nejsou ani připravené, ani smysluplné. Stát se tak ocitnul v paradoxní situaci, kdy nedostatkovým zbožím nejsou peníze, ale nápady jak je investovat.

„Nyní jsme v paradoxní situaci, kdy máme spoustu peněz, ale chybí nám projekty,“ potvrzuje Kamil Blažek, předseda Asociace pro zahraniční investice. Ministři sice claim „z krize se proinvestujeme“ rádi používají, ale spíše než o ucelený program jde o politický výkřik před volbami, jehož osud bude z kategorie „stadion pro Sáblíkovou“. Slíbený, odložený, zapomenutý. S Národním investičním plánem – souborem plánovaných investic do roku 2050 -, se kterým tato vláda před časem přišla, ekonomové zametli. Dokument neobsahuje priority, časový plán, či zohlednění přínosů jednotlivých projektů. O některých stavbách konkrétní obce ani nevěděly. A chybí i koncepce, plán obsahuje stavbu desítek stadionů, ale třeba i výměnu oken hygienické stanice. 

Národní investiční plán, který má být „v souladu s Národním plánem obnovy,“ obsahuje především stavbu betonové infrastruktury. Budov, dálnic, stadionů. Tento směr je ale zcestný, jakkoli má Česko i v této oblasti fatální mezery. Zaprvé, Brusel bude z Fondu obnovy podporovat zejména zelené projekty. A to dálnice a stadiony moc nejsou. Navíc někteří odborníci pochybují, že bychom se z krize vůbec dokázali probetonovat. Dvojnásobek peněz vložených do infrastruktury totiž ještě automaticky neznamená dvakrát více dálnic. „Už nyní vidíme, že v sektoru stavebnictví je poměrně úzké místo. Pokud by tak někdo najednou zvýšil objem dopravních staveb a investic třeba na dvojnásobek, tak by to nevytvořilo nic jiného, než obrovskou inflaci stavebních prací, a stejně by se toho moc navíc nepostavilo. Zatímco člověk by se domníval, že problém budou peníze, realita je, že jsme sice zaplavení neskutečným množstvím peněz, ale úplně chybí představy co s nimi,“ uvedl na konferenci AFI evropský poslanec a někdejší viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer. 

Jak navíc ukazuje nedávná studie Mezinárodního měnového fondu, státy promrhají asi třetinu peněz, které vloží do infrastrukturních projektů. „Příliš často veřejné investice končí v předražené a nekvalitní infrastruktuře, což má jen omezený přínos pro veřejnost i ekonomiku země,“ píše MMF a jeden si může myslet, že studie vznikla přímo během projížďky po dálnici D1.

Přesto bychom pochopitelně investovat měli. Chytře. Podle hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila namísto do stadionů třeba do vzdělání. „Naše investice nyní často nejsou efektivní. Měli bychom na to jít chytře, zvýšit motivaci firem, aby tu samy investovaly. Upravit jim k tomu třeba daňový systém, zrychlit odpisy. Měli bychom dát peníze do vzdělávání, je třeba udělat něco s infrastrukturou, je ostuda, když nás vlaky objíždějí, protože to mají mimo českou republiku rychlejší,“ míní David Navrátil. 

Navrátil to shrnuje, když říká, že vládám v Česku zkrátka chybí vize.„Každá vláda si hájí svoje priority a dlouhodobé strategie nejsou naplňované,“ říká. Vidíme to dnes a denně. Namísto reformy penzijního systému si vystačíme s pěti tisíci pro důchodce, namísto kvalitní a rychlé železnice s absurdními plány na Dunaj-Odru-Labe. S takovým přístupem pochopitelně není žádným překvapením, že vlakem se na letiště ještě dlouho nedostaneme nebo že v platech učitelů jsme na chvostu OECD. 

Příčin je víc: Už zmíněná nedostatečná vize, která vlajkové projekty omezuje podle začátku a konce volebních období. Dále vachrlatá legislativa, která se nenávratně podepsala na budování infrastruktury. Nebo to, že po roce 2008 s propadem státních investic z oboru odešli i experti, kteří investiční projekty dokázali důkladně připravit, naprojektovat, nakreslit. Za to všechno nyní platíme.

Podle Davida Navrátila je ale změna možná. Stačí jít po malých krůčcích, třeba zavést imperativ, aby se stát mohl občana zeptat na jeho trvalé bydliště pouze jednou. „V Česku máme spoustu schopných technologických firem. Úplně by tak stačilo, kdyby stát otevřel svá data, a na reformy v digitalizaci, které sám nezvládá, si tyto firmy v otevřených výběrových řízeních nakontraktoval,“ uzavírá Navrátil. Jistě by to bylo užitečnější, než léčba betonem.