V případě Hamáčka by stačilo znát odpověď na jedinou otázku: Proč na ministerstvu vnitra neseděl šéf BIS?

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Představte si, že jste ministr vnitra, bavíte se o Vrběticích a konzultujete svoji přísně tajnou cestu do Moskvy. Logicky si pozvete všechny, kteří mají s vyšetřováním výbuchu muničního skladu něco společného. Šéfa civilní rozvědky, vojenské rozvědky, policejního prezidenta a nejvyššího státního zástupce. Všichni zmínění se podle informací Seznam Zpráv schůzky na ministerstvu vnitra 15. dubna účastnili. 

Novinář Janek Kroupa ale zároveň upozornil, že na vnitru chyběl kdokoliv z Bezpečnostní informační služby (BIS), zejména pak její šéf Michal Koudelka. Není důvod tuto informaci Kroupovi nevěřit, ani BIS ji dosud nerozporovala. Je to navíc Bezpečnostní informační služba, která se na vyšetřování vrbětického útoku podílela a podle všeho k vyšetření incidentu nemalou měrou přispěla. Přinejmenším označila za pachatele důstojníky ruské GRU.

Koudelka je z tohoto pohledu rozhodně jedním z mužů, který měl na schůzce iniciované ministrem vnitra sedět. Proč tam tedy nebyl? Je to klíčová otázka, na niž se možná odpověď nikdy nedozvíme. Nicméně srovnejme si fakta.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaký důkaz mohou mít Seznam Zprávy proti Hamáčkovi?
  • Mohl šéf BIS vědět, co se na jednání děje, přestože tam nebyl?
sinfin.digital