Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Václav Klaus ml.: Babiš se bojí Evropské unie

Václav Klaus ml.: Babiš se bojí Evropské unie

Sestavování vlády, pražská primátorka Krnáčová nebo studijní program Erasmus jsou tématem páteční pravidelné rubriky poslance ODS Václava Klause.

Prezident přijímá na Hradě předsedu komunistů a SPD. Kdyby skutečně vznikla vláda těchto dvou stran s ANO, co čeká příští necelé čtyři roky tuto zemi?

 Vláda snad trochu víc hájící národní zájmy než několik předešlých. Populistická řešení některých vážných problémů. Vynechání střední třídy z oblasti zájmu. A zejména obrovskou politickou nestabilitu — způsobenou odstavením dosavadních elit od moci. Nepovažuji tuto vládu za pravděpodobnou. Babiš se bojí Evropské unie a nechce ani neumí se stát českým Orbánem.

Kdyby v politice neplatí, ale kdyby opravdu měla vzniknout vláda demokratických stran, tolerovaná ANO, jak ji navrhoval předseda lidovců Bělobrádek, co byste dělal?

 Předsedu vlády ne?:-)

Primátorka Prahy Adriana Krnáčová už na podzim nebude obhajovat svůj post. Co na to jako Pražák říkáte?

 Za primátora Béma se postavila aspoň Blanka (bez ní by byla Praha v permanentním kolapsu a neprůjezdná) a další stanice metra. Od té doby se už jen politikaří, dělají se happeningy. „Zklidňuje“ se doprava, zavírají ulice, padají mosty, radnice jsou plné aktivistů a dobrodějů. Rozvrat.

Americký prezident Trump vyhrožuje Rusům, že na jejich pozice v Sýrii pošle americké rakety. Jsme na prahu války, minimálně nové podoby té studené?

Doufám, že ne. To bych vám ani jinak už neodpovídal a šel trávit čas jinak, kdyby měla začít raketová válka velmocí. Třeba bych se šel podívat naposledy na Prahu od Hradu, navštívil děti...

Celý rozhovor si můžete přečíst na Reflex.cz


 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744