Válka o manželství. Piráti vystřelili první a teď se diví, že se druhá strana ozvala

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Ve sněmovně už leží dva návrhy týkající se manželství. Jeden by znamenal jeho konec výhradně ve formě svazku muže a ženy, druhý ho chce v této podobě naopak ústavně chránit. Který nápad je lepší? To je věc názoru. Jisté ale je, že nejlepší by bylo, aby v dolní komoře neležel žádný. A je dobré připomenout, že za vyvolání „kulturní války“ nesou vinu Piráti, kteří nedodrželi koaliční příměří a „zaútočili“ jako první.

Manželství „muže a ženy“, nebo „dvou lidí“? Všechny argumenty pro a proti oběma variantám už zazněly. Sám jsem do debaty poměrně výrazně přispěl a nemám potřebu se opakovat. Nikoho z druhé strany tím stejně nepřesvědčím. Férové je říct si, že legitimní jsou oba názory a záleží jen na tom, který získá potřebnou demokratickou většinu, ať už prostou, či ústavní. Nicméně z politického hlediska je krajně nešťastné, že se tato problematika probírá právě nyní. Piráti jejím otevřením podrazili své koaliční partnery.

Už v minulém volebním období poslanci přišli jak s manželstvím homosexuálů, tak s ústavní ochranou svazku muže a ženy. I tehdy konzervativci reagovali až v sebeobraně a nepřišli se svým návrhem jako první. Nicméně tehdy byly dnes vládnoucí strany v opozici a neexistovalo tedy mezi nimi nic jako vzájemná loajalita. Pro oba tábory jde o vrcholně citlivou věc, takže při vzniku současné pětikoalice se neformálně dohodlo, že bioetické otázky se nebudou otevírat v zájmu hladké vládní spolupráce.

Konzervativci slovo dodrželi, liberálové nikoli. To je v podstatě jediný důvod sporu, jehož jsme nyní svědky. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka se zachoval (možná až příliš) tolerantně, když řekl, že předložení návrhu zákona rušícího manželství coby svazek muže a ženy lidovci nepovažují za porušení koaliční smlouvy. Napsal jsem tehdy, že rozumím jeho důvodům, nicméně považuji toto rozhodnutí za chybu. Mám pocit, že čas mi dal za pravdu. Konzervativci za svou vstřícnost nezískali od liberálů žádné kladné body a ani neodvrátili válku uvnitř vlády.

Oni totiž liberálové zdaleka neprojevili takový respekt k opačnému názoru. Takže když teď konzervativci přešli do obrany a předložili vlastní protinávrh, pustili se do nich Piráti hlava nehlava. Kupříkladu si dali na sociální sítě příspěvek, v němž mimo jiné píší: „Ti samí, co říkali, že patříme na Západ, teď předkládají zákon, který fakticky zakáže manželství gay a lesbických párů. Výrazně zhorší život statisíců LGBT+ lidí a tisíců duhových rodin s dětmi.“ Pochopitelně ani slovo o tom, že jde o reakci na porušené „příměří“, a o tom, že Piráti zaútočili jako první.

sinfin.digital