Vážený pane prezidente, ruce pryč od nezávislých soudů! Komentář Petra Kolmana | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vážený pane prezidente, ruce pryč od nezávislých soudů! Komentář Petra Kolmana

Vážený pane prezidente, ruce pryč od nezávislých soudů! Komentář Petra Kolmana

Je horko, a aby toho nebylo málo, své polínko do ohně opět přiložil i prezident Miloš Zeman. Prezident republiky si pozval „na kobereček“, pardon, na konzultaci, předsedu Ústavního soudu (ÚS) Pavla Rychetského a předsedu Nejvyššího soudu (NS) Pavla Šámala.

Kdo sleduje masochisticky naše média i o prázdninách, tak ví, že Miloš Zeman je pozval, aby s nimi „probral“ kauzu společnosti H-System. Šámal i Rychetský sice prezidentovo pozvání přijali, konkrétní obsah schůzky však, gentlemansky řečeno, není příliš jasný.

Mimo jiné se prý došlo k závěru, že český stát musí odškodnit poškozené. Alespoň tak to řekl médiím předseda P. Šámal. Omluvil se v té souvislosti za průtahy řízení, právě proces kolem H-Systemu je podle něj příkladem, kdy soudy rozhodovaly nepřiměřeně dlouhou dobu.

Že se mají zrychlit české soudy, to slyšíme přes dvacet let. Žádná novinka. Nicméně v rámci fair play dodejme, že v jiných zemích EU to není o moc lepší.

Věc chci glosovat z jiného úhlu pohledu.

Dobří lidé, proč chodit kolem horké kaše – prezident, ani ten přímo zvolený, nemá a nesmí do konkrétních soudních kauz mluvit! To platí přirozeně i pro H-System, a to i kdyby se hradní parta třeba „uvztekala“.

Dělba moci ve státě

Stejně jako většina nezávislých právníků a právních teoretiků pokládám tuto schůzku (včetně způsobu jejího svolání) za krajně nevhodnou. Obdobně jako například přední pražský univerzitní pedagog Jan Kysela zde vidím možnost zásahu politické moci do moci soudní.

A to není dobře. Byť se tak děje zatím jen v náznacích. (Post)moderní svět je čím dál tím více o symbolech a signálech. A Miloš Zeman touto svou aktivitou vyslal velice špatný signál, atak na nezávislost soudů je pro právní stát mnohem nebezpečnější než spálení tisíce červených trenýrek.

Po pravdě řečeno, velice se divím pánům předsedům citovaných vrcholných soudů, že se schůzkou souhlasili. K čemu může vlastně reálně být dobrá?

A co kdyby si soudci předvolali Zemana?

Zopakujme si silným hlasem — prezident ČR jakožto pilíř moci výkonné v právním státě nesmí zasahovat do moci soudní. Pilíře státní moci musí být na sobě nezávislé, teorie dělby se v minulosti ve světě již mnohokrát osvědčila.

S mírnou nadsázkou řečeno, je to jedna z nejlepších věcí, která byla v ústavním právu vynalezena, i když to třeba právním laikům asi na první pohled nedochází.

À propos, jak by se třeba pánové Ovčáček či Mynář tvářili, pakliže by si Šámal předvolal Zemana do Brna „na pohovor“, jelikož se mu nelíbí to či ono v činnosti Hradu? Například, že mu nejde pod vousy milost pro Kajínka?

Sečteno — vážený pane prezidente, ruce pryč od nezávislých soudů!


Autor je právník a publicista

Text vyšel na stránkách Reflex.cz, další komentáře autora čtěte zde.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.