Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vážený pane prezidente, ruce pryč od nezávislých soudů! Komentář Petra Kolmana

Vážený pane prezidente, ruce pryč od nezávislých soudů! Komentář Petra Kolmana

Je horko, a aby toho nebylo málo, své polínko do ohně opět přiložil i prezident Miloš Zeman. Prezident republiky si pozval „na kobereček“, pardon, na konzultaci, předsedu Ústavního soudu (ÚS) Pavla Rychetského a předsedu Nejvyššího soudu (NS) Pavla Šámala.

Kdo sleduje masochisticky naše média i o prázdninách, tak ví, že Miloš Zeman je pozval, aby s nimi „probral“ kauzu společnosti H-System. Šámal i Rychetský sice prezidentovo pozvání přijali, konkrétní obsah schůzky však, gentlemansky řečeno, není příliš jasný.

Mimo jiné se prý došlo k závěru, že český stát musí odškodnit poškozené. Alespoň tak to řekl médiím předseda P. Šámal. Omluvil se v té souvislosti za průtahy řízení, právě proces kolem H-Systemu je podle něj příkladem, kdy soudy rozhodovaly nepřiměřeně dlouhou dobu.

Že se mají zrychlit české soudy, to slyšíme přes dvacet let. Žádná novinka. Nicméně v rámci fair play dodejme, že v jiných zemích EU to není o moc lepší.

Věc chci glosovat z jiného úhlu pohledu.

Dobří lidé, proč chodit kolem horké kaše – prezident, ani ten přímo zvolený, nemá a nesmí do konkrétních soudních kauz mluvit! To platí přirozeně i pro H-System, a to i kdyby se hradní parta třeba „uvztekala“.

Dělba moci ve státě

Stejně jako většina nezávislých právníků a právních teoretiků pokládám tuto schůzku (včetně způsobu jejího svolání) za krajně nevhodnou. Obdobně jako například přední pražský univerzitní pedagog Jan Kysela zde vidím možnost zásahu politické moci do moci soudní.

A to není dobře. Byť se tak děje zatím jen v náznacích. (Post)moderní svět je čím dál tím více o symbolech a signálech. A Miloš Zeman touto svou aktivitou vyslal velice špatný signál, atak na nezávislost soudů je pro právní stát mnohem nebezpečnější než spálení tisíce červených trenýrek.

Po pravdě řečeno, velice se divím pánům předsedům citovaných vrcholných soudů, že se schůzkou souhlasili. K čemu může vlastně reálně být dobrá?

A co kdyby si soudci předvolali Zemana?

Zopakujme si silným hlasem — prezident ČR jakožto pilíř moci výkonné v právním státě nesmí zasahovat do moci soudní. Pilíře státní moci musí být na sobě nezávislé, teorie dělby se v minulosti ve světě již mnohokrát osvědčila.

S mírnou nadsázkou řečeno, je to jedna z nejlepších věcí, která byla v ústavním právu vynalezena, i když to třeba právním laikům asi na první pohled nedochází.

À propos, jak by se třeba pánové Ovčáček či Mynář tvářili, pakliže by si Šámal předvolal Zemana do Brna „na pohovor“, jelikož se mu nelíbí to či ono v činnosti Hradu? Například, že mu nejde pod vousy milost pro Kajínka?

Sečteno — vážený pane prezidente, ruce pryč od nezávislých soudů!


Autor je právník a publicista

Text vyšel na stránkách Reflex.cz, další komentáře autora čtěte zde.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1