Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vláda snů: Opisování diplomek, zneužívání dotací, ministr na dvou židlích a další spory na obzoru

Vláda snů: Opisování diplomek, zneužívání dotací, ministr na dvou židlích a další spory na obzoru

Všichni několik měsíců hlasitě volali po české vládě s důvěrou. Nakonec kabinet Andreje Babiše důvěru získal, ale nastalá situace je v celé historii samostatné České republiky bezprecedentní. Vláda je stíhána problémy, které jsou absurdní, směšné a připomínají nepodařené cirkusové představení. Ve skutečnosti je kabinet slepencem, který nevěští do budoucnosti nic dobrého.

Pouhých 14 dní byla v Babišově vládě ministryní spravedlnosti Taťána Malá (ANO). Důvod odstoupení? Plagiátorství v její magisterské práci. Jen 22 dnů pak byl ministrem práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD). Důvod rezignace? Stejný. Podobnou dvojnásobnou ostudu přímo ve vládě a v tak krátkém časovém období nám „závidí“ jistě celý svět.

Ten už ostatně dávno ví, že Česko má v čele vlády trestně stíhaného premiéra, který je obviněn z dotačního podvodu. Bez ohledu na to, zda je pan Babiš vinen či nevinen (o tom musí rozhodnout soud), zemi v tomto případě posouvá na úroveň banánových republik.

Aby toho nebylo málo, bývalá šéfka ministerstva práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová (ANO) podala 12 trestních oznámení na předchozí správu rezortu. Před několika dny kvůli tomu vypukl ostrý spor, protože Oleg Blaško, bývalý náměstek Němcové, tvrdí, že nastupující ministryně Jana Maláčová (ČSSD) je zapletena do problémové praxe, kvůli které se Němcová před svým odchodem obrátila na policii. Současný náměstek na ministerstvu za ČSSD Robin Povšík říká, že je to lež.

Překlad pro voliče: Spolupráce ANO a ČSSD byla problémová už v minulé Sobotkově vládě, ale teď se jeví jako naprosto odstrašující příklad toho, jak koaliční spolupráce vypadat nemá.

A dále. Jan Hamáček (ČSSD) je nejenom 1. místopředsedou vlády, ale současně i ministrem vnitra a je také pověřený řízením ministerstva zahraničních věcí, protože jeho strana navrhla na tento post Miroslava Pocheho, kterého ignoruje jak prezident, tak premiér.

Mimořádně problematická je už několik let také práce ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO). Přes všechny proklamace je česká dálniční síť na mnoha místech doslova „rozhašená“, na rychlovlaky (jak snil ve své předvolební knížce Andrej Babiš) se těšit ještě mnoho a mnoho let rovněž nemusíme. Naopak Ťok připustil vyhození mnoha milionů na studii vybudování kanálu Dunaj-Odra-Labe, který podporuje Miloš Zeman. Studie ukázala i minimální cenu: 610 miliard korun. Reálná cena by byla daleko vyšší, protože hovoříme o dnešních cenách. Místo toho, aby se vehementně dodělala a opravovala dálniční síť, věnují se někteří politici bujnému fantazírování.

To bylo jenom několik příkladů z poslední doby, co „provádí“ česká vláda. Člověk aby se začal skutečně bát, co nás ještě čeká.

Další komentáře čtěte také na Reflex.cz >>

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1