Články odjinud

Vocaď pocaď Petra Holce: Akčnější a bojovnější hymna? Jeden velký průšvih, podle očekávání

720p360p

Olympijské výbory jsou poslední dobou známé hlavně díky korupci, dopingu nebo zločinně předraženým hrám v režii diktátorů a autokratů. Takže když teď vyšlo najevo, že se Český olympijský výbor kromě toho zabývá i změnou české státní hymny, aby podle jeho šéfa Jiřího Kejvala byla akčnější, bojovnější a i naše sportovce motivovala k lepšímu výkonu, nemohlo to skončit jinak než velkým průšvihem.

A taky že jo. Svěřte státní hymnu olympijskému výboru a skončíte se songem á la čínsko-ruského sportiště pro miliardu lidí. Což se v hudební terminologii zhruba blíží libozvučnosti Eurovize, jak teď ukázaly i nové verze hymny v režii skladatele Miloše Boka. Nejsem muzikolog, a proto se omezím spíš na legislativní zhodnocení jeho díla: pokud kdokoliv zachází s melodií, textem nebo aranží hymny nevhodným způsobem, dopouští se podle zákona přestupku a může dostat pokutu až 30 000 korun…

Ano, Kejval má pravdu, že naše hymna není úplně akční. Kdyby si ji na startu pustila do uší Ester Ledecká, nejspíš usne hned v první brance. Poslechněte si třeba zpěvnou italskou hymnu a chce se vám hrát fotbal. Zaposlouchejte se do té francouzské a hned si oblečete uniformu a někoho napadnete, jako vojenský pochod ji totiž složil armádní důstojník a zpívá se v ní o krvi nepřátel. To my, známé holubice bojující nejvíc ze všeho za volanty aut na silnicích, si místo toho pějeme o jarním květu!

Kde domov můj ve vás spíš než chuť bojovat zažehne svým rozvláčným melodickým patosem typicky slovanský žal z odvěkého germánského útlaku, který dnes naši lyrickou duši nejvíc trápí neněmeckými platy, urgentní potřebou vlastnit aspoň ojeté německé auto a taky tím, že i náš národní úspěch škodovky zůstává i dnes vlastně německý. Scheisse! Tohle ošklivé germánské slovo v naší hymně samozřejmě neuslyšíte, svůj bol v ní léčíme vznešenějšími slovy o „zemském ráji“.

I ten se ale teď znovu zdá nedostatečný některým spoluobčanům z Moravy, jak už to bývá. I oni se zaposlouchali do Bokova patetického kýče připomínajícího společné dílo Kabátů a filharmonie a zjistili, že naší hymně chybí i slova o Moravě. A i oni poslali Českému olympijskému výboru – komu jinému taky, když jde o hymnu - svou verzi státní hymny. Podle spolků Moravské srdce a Moravské zemské hnutí by na první „českou“ sloku naší hymny proto měla navázat první sloka slavnostní moravské písně Moravo, Moravo.

Podle Ondřeje Hýska z Moravského zemského hnutí prý Moravané a Slezané dál odmítají lhát, že bydlí v sousedních Čechách. Těžko říct. Nejen poslední čeští premiéři Mirek Topolánek, Petr Nečas nebo Bohuslav Sobotka pocházeli z Moravy, a přesto v „sousedních“ Čechách rádi bydleli a my si od nich – méně rádi - nechali vládnout. A dokonce i my, nenávidění Pražáci, jsme museli spolknout snad nejhorší potupu, když se primátorem Prahy stal díky TOP 09 olomoucký tanečník Tomáš Hudeček!

Ten sice naštěstí záhy padl, moravský přízvuk ale z Prahy nezmizel. Spíš naopak: všude v metropoli ho slyšíte pořád víc: od studentů, prodavaček, číšníků i manažerek a manažerů. Vůbec nepochybuju o tom, že všichni stále milují rodnou Moravu a někde pod postelí mají složený kroj, nejradši ale stejně žijí v „sousední“ Praze; jsou tu práce i peníze. Druhá sloka české hymny s přidanou moravskou částí by proto mohla znít nějak takhle: „Moravo, Moravo, tys nejlepší ze všeho, žít ale stejně musím v Praze, protože je tam blaze“.

Ano, ten text není úplně nejlyričtější, nejsem žádný Fráňa Šrámek. Berte to jen jako můj skromný návrh pro Český olympijský výbor, z nějž se teď stává něco na způsob Českého symfonického orchestru. Ostatně právě sportovci mívají k hezkým melodiím i lyrickým slovům hodně blízko, jak víme nejen díky hokejistům nebo fotbalistům. Jsem si jistý, že do moravské sloky přidají i něco o „srdíčku“ a „štěstíčku“.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867