Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vocaď pocaď Petra Holce: Akčnější a bojovnější hymna? Jeden velký průšvih, podle očekávání

720p360p

Olympijské výbory jsou poslední dobou známé hlavně díky korupci, dopingu nebo zločinně předraženým hrám v režii diktátorů a autokratů. Takže když teď vyšlo najevo, že se Český olympijský výbor kromě toho zabývá i změnou české státní hymny, aby podle jeho šéfa Jiřího Kejvala byla akčnější, bojovnější a i naše sportovce motivovala k lepšímu výkonu, nemohlo to skončit jinak než velkým průšvihem.

A taky že jo. Svěřte státní hymnu olympijskému výboru a skončíte se songem á la čínsko-ruského sportiště pro miliardu lidí. Což se v hudební terminologii zhruba blíží libozvučnosti Eurovize, jak teď ukázaly i nové verze hymny v režii skladatele Miloše Boka. Nejsem muzikolog, a proto se omezím spíš na legislativní zhodnocení jeho díla: pokud kdokoliv zachází s melodií, textem nebo aranží hymny nevhodným způsobem, dopouští se podle zákona přestupku a může dostat pokutu až 30 000 korun…

Ano, Kejval má pravdu, že naše hymna není úplně akční. Kdyby si ji na startu pustila do uší Ester Ledecká, nejspíš usne hned v první brance. Poslechněte si třeba zpěvnou italskou hymnu a chce se vám hrát fotbal. Zaposlouchejte se do té francouzské a hned si oblečete uniformu a někoho napadnete, jako vojenský pochod ji totiž složil armádní důstojník a zpívá se v ní o krvi nepřátel. To my, známé holubice bojující nejvíc ze všeho za volanty aut na silnicích, si místo toho pějeme o jarním květu!

Kde domov můj ve vás spíš než chuť bojovat zažehne svým rozvláčným melodickým patosem typicky slovanský žal z odvěkého germánského útlaku, který dnes naši lyrickou duši nejvíc trápí neněmeckými platy, urgentní potřebou vlastnit aspoň ojeté německé auto a taky tím, že i náš národní úspěch škodovky zůstává i dnes vlastně německý. Scheisse! Tohle ošklivé germánské slovo v naší hymně samozřejmě neuslyšíte, svůj bol v ní léčíme vznešenějšími slovy o „zemském ráji“.

I ten se ale teď znovu zdá nedostatečný některým spoluobčanům z Moravy, jak už to bývá. I oni se zaposlouchali do Bokova patetického kýče připomínajícího společné dílo Kabátů a filharmonie a zjistili, že naší hymně chybí i slova o Moravě. A i oni poslali Českému olympijskému výboru – komu jinému taky, když jde o hymnu - svou verzi státní hymny. Podle spolků Moravské srdce a Moravské zemské hnutí by na první „českou“ sloku naší hymny proto měla navázat první sloka slavnostní moravské písně Moravo, Moravo.

Podle Ondřeje Hýska z Moravského zemského hnutí prý Moravané a Slezané dál odmítají lhát, že bydlí v sousedních Čechách. Těžko říct. Nejen poslední čeští premiéři Mirek Topolánek, Petr Nečas nebo Bohuslav Sobotka pocházeli z Moravy, a přesto v „sousedních“ Čechách rádi bydleli a my si od nich – méně rádi - nechali vládnout. A dokonce i my, nenávidění Pražáci, jsme museli spolknout snad nejhorší potupu, když se primátorem Prahy stal díky TOP 09 olomoucký tanečník Tomáš Hudeček!

Ten sice naštěstí záhy padl, moravský přízvuk ale z Prahy nezmizel. Spíš naopak: všude v metropoli ho slyšíte pořád víc: od studentů, prodavaček, číšníků i manažerek a manažerů. Vůbec nepochybuju o tom, že všichni stále milují rodnou Moravu a někde pod postelí mají složený kroj, nejradši ale stejně žijí v „sousední“ Praze; jsou tu práce i peníze. Druhá sloka české hymny s přidanou moravskou částí by proto mohla znít nějak takhle: „Moravo, Moravo, tys nejlepší ze všeho, žít ale stejně musím v Praze, protože je tam blaze“.

Ano, ten text není úplně nejlyričtější, nejsem žádný Fráňa Šrámek. Berte to jen jako můj skromný návrh pro Český olympijský výbor, z nějž se teď stává něco na způsob Českého symfonického orchestru. Ostatně právě sportovci mívají k hezkým melodiím i lyrickým slovům hodně blízko, jak víme nejen díky hokejistům nebo fotbalistům. Jsem si jistý, že do moravské sloky přidají i něco o „srdíčku“ a „štěstíčku“.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1