Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vocaď pocaď Petra Holce: Gazdík znovu z billboardu slibuje sílu. Tak to je fakt síla!

Vocaď pocaď Petra Holce: Gazdík znovu z billboardu slibuje sílu. Tak to je fakt síla!

Už je to jak zlé deja vu. Jedete Prahou a vidíte starší billboard, na němž se má rád šéf STAN Petr Gazdík se šéfem lidovců Pavlem Bělobrádkem a společně vám slibují „Sílu, kterou má smysl volit“. Načež jedete Prahou a vidíte nový billboard Gazdíka s šéfem TOP 09 Jiřím Pospíšilem, z nějž vám pro změnu slibují „Spojíme síly pro Prahu“. A sakra: tolik síly a pořád nic?

Ale popořadě. První billboard Gazdíka s Bělobrádkem pochází z doby před loňskými sněmovními volbami, kdy se STAN nalepil na KDU-ČSL poté, co se kvůli jejím klesajícím preferencím odlepil od TOP 09, jež tuhle partu neznámých starostů se spoustou politických názorů vytáhla do Sněmovny. Ten druhý pochází ze současnosti, kdy se STAN kvůli letošním pražským volbám znovu nalepil na TOP 09 poté, co ho od sebe pro jistotu předtím odlepili lidovci v hrůze, že je Gazdíkova parta vyvede ze Sněmovny.

Gazdíkův bludný kruh politické inkontinence se tak uzavírá, řekli byste. Neuzavírá. TOP 09 a STAN sice oznámily spojení, zapomněly při tom ale na pražského volebního lídra. Na společném billboardu se totiž lehce záhadně usmívá vždy ambiciózní šéf TOP 09 Pospíšil, který skromně řekl, že chce být volebním lídrem a pražským primátorem. Jenže lídra logicky chce i STAN, nebo spíš lídryni: a taky vyhrabal advokátku Hanu Marvanovou, všeobecně považovanou politicky za mrtvou.

Hádavá politička totiž kdysi začínala v ODS, pak zběhla do Unie svobody a poté figurovala v čemsi, co si říkalo Čtyřkoalice, takže se logicky rozpadlo. Načež se Marvanová před čtyřmi roky překvapivě stala náměstkyní bývalé ministryně spravedlnosti za ANO Heleny Válkové, i v téhle funkci ale vydržela pouhý půlrok. Člověk by si proto mohl celkem právem myslet, že se i její politický bludný kruh dávno uzavřel, protože takhle rozkročený zatím nikdy nestál ani Gazdík. A že se zrovna on umí politicky rozkročit jako málokdo!

Vlastně je ale nakonec jedno, jestli tuhle partu k volbám povede Marvanová nebo Pospíšil. TOP 09 i STAN totiž v Praze předvedly, že si volební úspěch nezaslouží. TOP 09 v roce 2010 v Praze dokonce vyhrála, načež následoval volný pád; STAN má nyní radní Janu Plamínkovou, která si řekla, že bude čtyři roky neviditelná. Billboardy jsou vlastně tak jediné, co v Praze po těchto dvou stranách zbývá.

Anebo mosty, pravda. „Chceme stavět mosty,“ slíbil Pražanům mimo jiné Gazdík, když do Vltavy spadla trojská lávka. Hurá! To Pospíšil chce pro změnu stavět aspoň byty. Jen bohužel neřekl, jestli v Praze nebo Bruselu, kde už čtyři roky poslancuje v europarlamentu a v Česku je zhruba stejně viditelný jako Plamínková. Ale všechno špatné je pro něco dobré, říká se. Gazdíkovo spojenectví s lidovci sice mělo jepičí život a síla to sice nakonec byla – jen jinak.

Zbyl nám po něm totiž slavný videoklip Filipa Renče, v němž se Gazdík s Bělobrádkem vedou coby malí kluci polem. Renč kdysi točil i zamilovaný videoklip Láska je láska, ohledně mezilidských vztahů má slušnou imaginaci. Doufejme tedy, že přiloží ruku k dílu i tentokrát. TOP 09 a STAN sice spolu možná nedojdou k volbám, nějaký hezký pozitivní videoklip snad ale po nich zůstane i tentokrát. Za všechen ten výsměch si ho zasloužíme!   

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232