Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vocaď pocaď Petra Holce: Gazdík znovu z billboardu slibuje sílu. Tak to je fakt síla!

Vocaď pocaď Petra Holce: Gazdík znovu z billboardu slibuje sílu. Tak to je fakt síla!

Už je to jak zlé deja vu. Jedete Prahou a vidíte starší billboard, na němž se má rád šéf STAN Petr Gazdík se šéfem lidovců Pavlem Bělobrádkem a společně vám slibují „Sílu, kterou má smysl volit“. Načež jedete Prahou a vidíte nový billboard Gazdíka s šéfem TOP 09 Jiřím Pospíšilem, z nějž vám pro změnu slibují „Spojíme síly pro Prahu“. A sakra: tolik síly a pořád nic?

Ale popořadě. První billboard Gazdíka s Bělobrádkem pochází z doby před loňskými sněmovními volbami, kdy se STAN nalepil na KDU-ČSL poté, co se kvůli jejím klesajícím preferencím odlepil od TOP 09, jež tuhle partu neznámých starostů se spoustou politických názorů vytáhla do Sněmovny. Ten druhý pochází ze současnosti, kdy se STAN kvůli letošním pražským volbám znovu nalepil na TOP 09 poté, co ho od sebe pro jistotu předtím odlepili lidovci v hrůze, že je Gazdíkova parta vyvede ze Sněmovny.

Gazdíkův bludný kruh politické inkontinence se tak uzavírá, řekli byste. Neuzavírá. TOP 09 a STAN sice oznámily spojení, zapomněly při tom ale na pražského volebního lídra. Na společném billboardu se totiž lehce záhadně usmívá vždy ambiciózní šéf TOP 09 Pospíšil, který skromně řekl, že chce být volebním lídrem a pražským primátorem. Jenže lídra logicky chce i STAN, nebo spíš lídryni: a taky vyhrabal advokátku Hanu Marvanovou, všeobecně považovanou politicky za mrtvou.

Hádavá politička totiž kdysi začínala v ODS, pak zběhla do Unie svobody a poté figurovala v čemsi, co si říkalo Čtyřkoalice, takže se logicky rozpadlo. Načež se Marvanová před čtyřmi roky překvapivě stala náměstkyní bývalé ministryně spravedlnosti za ANO Heleny Válkové, i v téhle funkci ale vydržela pouhý půlrok. Člověk by si proto mohl celkem právem myslet, že se i její politický bludný kruh dávno uzavřel, protože takhle rozkročený zatím nikdy nestál ani Gazdík. A že se zrovna on umí politicky rozkročit jako málokdo!

Vlastně je ale nakonec jedno, jestli tuhle partu k volbám povede Marvanová nebo Pospíšil. TOP 09 i STAN totiž v Praze předvedly, že si volební úspěch nezaslouží. TOP 09 v roce 2010 v Praze dokonce vyhrála, načež následoval volný pád; STAN má nyní radní Janu Plamínkovou, která si řekla, že bude čtyři roky neviditelná. Billboardy jsou vlastně tak jediné, co v Praze po těchto dvou stranách zbývá.

Anebo mosty, pravda. „Chceme stavět mosty,“ slíbil Pražanům mimo jiné Gazdík, když do Vltavy spadla trojská lávka. Hurá! To Pospíšil chce pro změnu stavět aspoň byty. Jen bohužel neřekl, jestli v Praze nebo Bruselu, kde už čtyři roky poslancuje v europarlamentu a v Česku je zhruba stejně viditelný jako Plamínková. Ale všechno špatné je pro něco dobré, říká se. Gazdíkovo spojenectví s lidovci sice mělo jepičí život a síla to sice nakonec byla – jen jinak.

Zbyl nám po něm totiž slavný videoklip Filipa Renče, v němž se Gazdík s Bělobrádkem vedou coby malí kluci polem. Renč kdysi točil i zamilovaný videoklip Láska je láska, ohledně mezilidských vztahů má slušnou imaginaci. Doufejme tedy, že přiloží ruku k dílu i tentokrát. TOP 09 a STAN sice spolu možná nedojdou k volbám, nějaký hezký pozitivní videoklip snad ale po nich zůstane i tentokrát. Za všechen ten výsměch si ho zasloužíme!   

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744