Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vocaď Pocaď Petra Holce: Praha má takové turisty, jaké si zaslouží

Vocaď Pocaď Petra Holce: Praha má takové turisty, jaké si zaslouží

Vloni Prahu navštívilo rekordních osm milionů turistů. To je jistě skvělá zpráva pro partičku taxikářů, stánkařů a hospodských kolem Staromáku, kteří je umějí rekordně rychle osvobodit od rekordní sumy peněz. Mnohem horší zpráva je to ale bohužel pro nás Pražany. Laciný masový turismus, jemuž nyní diktují Číňané a znovu i „bratři“ Rusové, což nejsou úplně diktátoři vkusu, totiž udržuje centrum města v temné minulosti. Nyní jen s lepšími fasádami.

Česko se světu oficiálně prodává jako „Země příběhů“ a šunka za tisícovku u stánku na Staromáku je určitě jedním z těch nejlepších. Kam se hrabe vyzrálý Jamón Ibérico! Přidejte k tomu 15 korun za euro ve směnárně a jednu taxikářskou jízdu z Revoluční do Pařížské ulice za 4000 korun a máte z Prahy rázem story, jaké nikdy nevymyslí ani machři z reklamek. Oficiální turistický příběh metropole by mohl znít: „Přijeďte jako Bill Gates a odjeďte jako bezdomovec. To vše v krásných barokních kulisách UNESCO!“   

Praha řeší – či spíš o něm hlavně mluví – vlastní turistické prokletí už několik let a naposled se o něm v Lidových novinách rozepsal i komentátor Jan Klesla. I on si všiml, že nahánění turistů do „zábavních ghett“ je slepá ulička, která vždy město táhne ke dnu: vždycky se totiž najde někdo, kdo pro turisty vymyslí ještě něco horšího a lacinějšího, v tom turismus nezná mezí. Prahu v tom proto nyní trumfuje nejen Pobaltí. Jenže pak se i Klesla zasnil.  

„Nebo můžeme jít cestou Vídně či Mnichova, zvednout pobytové taxy, zaměřit se na bohatší, slušnější klientelu, která se ráda podívá i mimo Prahu a zůstane déle než dnes průměrných 3,6 dne. A dokonce se k nám mohou chtít i přestěhovat. Taková změna nepotěší jen drogové dealery, majitele hostelů a nevěstinců,“ napsal. Fakt? Nedávno jsem o tom neoficiálně mluvil s jedním z ředitelů agentury CzechTourism, jenž ví o turismu v Česku své. Nejen jeho sny dávno přešly.

INFOGRAFIKA DNE: Nezaměstnanost v EU, soc. sítěINFOGRAFIKA DNE: Nezaměstnanost v EU, soc. sítěautor: Info.cz

V podstatě se vysmál celé kampani „Země příběhů“, která podle něj vznikla hlavně proto, že bylo potřeba utratit evropské dotace. A reklama unese vše, jak víme. A zaměřit se na bohatší a slušnější klientelu? Další sladké sny: nejen v CzechTourism dobře vědí, že do Prahy se prostě zatím jezdí za lacinou kvantitou, ne drahou kvalitou. Konkrétně za kvantitou piva a sexu, jak vychází i z průzkumů. Případně někoho zmlátit, jak vyšlo najevo nedávno. Jenže to státní agentura a ještě za peníze EU samozřejmě nemůže moc prodávat. Takže teď radši prodává baroko.

Těžko taky říct, kdo se k nám bude chtít díky jedné turistické návštěvě (do Prahy se moc nevrací) přestěhovat. Zatím se k nám kvůli práci stěhují hlavně Ukrajinci, Balkánci a Moldavané a díky za ně, protože bez jejich laciné práce by nemálo Čechů hned tak nebydlelo. A pokud jde o výlety mimo Prahu; snad mě nikdo nebude podezřívat z náklonnosti k Tomio Okamurovi, právě on ale kdysi, když ještě nehonil Alláha, vystihl turistický problém Česka celkem přesně a nesentimentálně: ve většině našich měst nemáte druhý den co dělat. A často ani ten první.

Politici i marketéři v souvislosti s Prahou rádi sní o Vídni i dalších západoevropských městech, kde turismus kvete i bez laciného piva nebo šunky za tisícovku. Praha se ale nikdy nestane Vídní ani jiným městem díky nějaké reklamní kampani. Proč jezdí nejvíc turistů do Francie a Itálie? Protože jsou takové autentické; díky místním lidem, jejich tradici a způsobu života. I turisté v nich konzumují to samé co oni sami a ne nějaký turistický trdelník.

Vyjeďte si ve Francii i v Itálii mimo větší města a vždycky se perfektně nejen najíte. Vyjeďte si z Prahy třeba po sousedním Středočeském kraji a na spoustě míst si budete připadat jak v Africe. Nebo ještě hůř, protože v Africe nemají skanzeny plné sytě tyrkysových a růžových barabizen. A nechoďte na mě, prosím, se „zážitkovou“ restaurací, kde vám za vaše vlastní peníze nadávají nebo lijí pivo na hlavu. To je skutečný středověk.

Česko prostě láká takové turisty, jaké je samo. A i Praha je taková, jací jsme my Pražané. Až budeme i my žít a konzumovat služby jako ve Vídni nebo v Mnichově, budeme mít i vídeňské a mnichovské turisty. Zatím máme spíš UNESCO a trdelník, který pochází z Maďarska, ochrannou známku na něj mají Slováci a kromě turistů ho v Praze nikdo nejí.        

1080p 720p 480p 360p 240p
Pražský bizár jménem Královská cesta aneb v ráji thajských masáží a matriošek

 

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1