Články odjinud

Vocaď Pocaď Petra Holce: Praha má takové turisty, jaké si zaslouží

Vocaď Pocaď Petra Holce: Praha má takové turisty, jaké si zaslouží

Vloni Prahu navštívilo rekordních osm milionů turistů. To je jistě skvělá zpráva pro partičku taxikářů, stánkařů a hospodských kolem Staromáku, kteří je umějí rekordně rychle osvobodit od rekordní sumy peněz. Mnohem horší zpráva je to ale bohužel pro nás Pražany. Laciný masový turismus, jemuž nyní diktují Číňané a znovu i „bratři“ Rusové, což nejsou úplně diktátoři vkusu, totiž udržuje centrum města v temné minulosti. Nyní jen s lepšími fasádami.

Česko se světu oficiálně prodává jako „Země příběhů“ a šunka za tisícovku u stánku na Staromáku je určitě jedním z těch nejlepších. Kam se hrabe vyzrálý Jamón Ibérico! Přidejte k tomu 15 korun za euro ve směnárně a jednu taxikářskou jízdu z Revoluční do Pařížské ulice za 4000 korun a máte z Prahy rázem story, jaké nikdy nevymyslí ani machři z reklamek. Oficiální turistický příběh metropole by mohl znít: „Přijeďte jako Bill Gates a odjeďte jako bezdomovec. To vše v krásných barokních kulisách UNESCO!“   

Praha řeší – či spíš o něm hlavně mluví – vlastní turistické prokletí už několik let a naposled se o něm v Lidových novinách rozepsal i komentátor Jan Klesla. I on si všiml, že nahánění turistů do „zábavních ghett“ je slepá ulička, která vždy město táhne ke dnu: vždycky se totiž najde někdo, kdo pro turisty vymyslí ještě něco horšího a lacinějšího, v tom turismus nezná mezí. Prahu v tom proto nyní trumfuje nejen Pobaltí. Jenže pak se i Klesla zasnil.  

„Nebo můžeme jít cestou Vídně či Mnichova, zvednout pobytové taxy, zaměřit se na bohatší, slušnější klientelu, která se ráda podívá i mimo Prahu a zůstane déle než dnes průměrných 3,6 dne. A dokonce se k nám mohou chtít i přestěhovat. Taková změna nepotěší jen drogové dealery, majitele hostelů a nevěstinců,“ napsal. Fakt? Nedávno jsem o tom neoficiálně mluvil s jedním z ředitelů agentury CzechTourism, jenž ví o turismu v Česku své. Nejen jeho sny dávno přešly.

INFOGRAFIKA DNE: Nezaměstnanost v EU, soc. sítěINFOGRAFIKA DNE: Nezaměstnanost v EU, soc. sítěautor: Info.cz

V podstatě se vysmál celé kampani „Země příběhů“, která podle něj vznikla hlavně proto, že bylo potřeba utratit evropské dotace. A reklama unese vše, jak víme. A zaměřit se na bohatší a slušnější klientelu? Další sladké sny: nejen v CzechTourism dobře vědí, že do Prahy se prostě zatím jezdí za lacinou kvantitou, ne drahou kvalitou. Konkrétně za kvantitou piva a sexu, jak vychází i z průzkumů. Případně někoho zmlátit, jak vyšlo najevo nedávno. Jenže to státní agentura a ještě za peníze EU samozřejmě nemůže moc prodávat. Takže teď radši prodává baroko.

Těžko taky říct, kdo se k nám bude chtít díky jedné turistické návštěvě (do Prahy se moc nevrací) přestěhovat. Zatím se k nám kvůli práci stěhují hlavně Ukrajinci, Balkánci a Moldavané a díky za ně, protože bez jejich laciné práce by nemálo Čechů hned tak nebydlelo. A pokud jde o výlety mimo Prahu; snad mě nikdo nebude podezřívat z náklonnosti k Tomio Okamurovi, právě on ale kdysi, když ještě nehonil Alláha, vystihl turistický problém Česka celkem přesně a nesentimentálně: ve většině našich měst nemáte druhý den co dělat. A často ani ten první.

Politici i marketéři v souvislosti s Prahou rádi sní o Vídni i dalších západoevropských městech, kde turismus kvete i bez laciného piva nebo šunky za tisícovku. Praha se ale nikdy nestane Vídní ani jiným městem díky nějaké reklamní kampani. Proč jezdí nejvíc turistů do Francie a Itálie? Protože jsou takové autentické; díky místním lidem, jejich tradici a způsobu života. I turisté v nich konzumují to samé co oni sami a ne nějaký turistický trdelník.

Vyjeďte si ve Francii i v Itálii mimo větší města a vždycky se perfektně nejen najíte. Vyjeďte si z Prahy třeba po sousedním Středočeském kraji a na spoustě míst si budete připadat jak v Africe. Nebo ještě hůř, protože v Africe nemají skanzeny plné sytě tyrkysových a růžových barabizen. A nechoďte na mě, prosím, se „zážitkovou“ restaurací, kde vám za vaše vlastní peníze nadávají nebo lijí pivo na hlavu. To je skutečný středověk.

Česko prostě láká takové turisty, jaké je samo. A i Praha je taková, jací jsme my Pražané. Až budeme i my žít a konzumovat služby jako ve Vídni nebo v Mnichově, budeme mít i vídeňské a mnichovské turisty. Zatím máme spíš UNESCO a trdelník, který pochází z Maďarska, ochrannou známku na něj mají Slováci a kromě turistů ho v Praze nikdo nejí.        

1080p 720p 480p 360p 240p
Pražský bizár jménem Královská cesta aneb v ráji thajských masáží a matriošek

 

 

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818