Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vocaď Pocaď Petra Holce: V Cannes zakázali selfíčka, kéž by začal konec idiotského narcismu?

Vocaď Pocaď Petra Holce: V Cannes zakázali selfíčka, kéž by začal konec idiotského narcismu?

Ano, už se na to fakt nedá dívat. Dejte lidem mobil s foťákem, fotoaplikaci na liposukci obličeje i vylepšení těla, Facebook a Istagram a máte velký průšvih: svět je najednou plný nešťastných narcisů, co si nonstop dělají selfíčka, jimiž pak nadšeně znečišťují sociální sítě. Teď snad konečně nadchází očista. Na filmovém festivalu v Cannes zakázali selfíčka aspoň na slavném červeném koberci. Merci beaucoup!

Důvodů bylo víc. Hosté, co se spíš než programu festivalu na schodech věnovali selfíčkám tím způsobovali nejen chaos, ale i zpoždění. Logicky: principem selfíčka je, že samozřejmě nemá vůbec nic společného s fotkou sebe sama; lidé, co nejradši fotí sami sebe, se ve skutečnosti fotí, aby na selfíčku vypadali jako někdo jiný. Snad jen bývalý senátor ČSSD Zdeněk Škromach dokázal, že i na selfíčku vždy vypadal jako Zdeněk Škromach. Jenže „Pan Selfie“ z Rohatce je na světě jen jeden. Možná i proto už není senátorem.    

Udělat selfíčko totiž bývá pěkná fuška. Nejdřív musíte vybrat nějaké hodně neuvěřitelné místo, pozici a kompozici, jako že jste fakt cool a všichni vám proto hned závidí. Pak taky musíte pečlivě vcucnout tváře a našpulit rty, žádná nadváha se na sociálních sítích nenosí. Všichni jsme dnes modelky a modelové jako rodinka Štiků. A nakonec to chce aspoň pokus zatvářit se, jako že to mentálně nejste vy, ale někdo aspoň trochu lepší…

Takže kdo se pak může divit, že v Cannes kvůli selfíčkům pořád řešili chaos a zpoždění? Jenže nejen to. Důvod jejich zákazu byl i estetický, jak za vedení festivalu Cannes vysvětlil Thierry Fremaux. „Není to pěkné. Je to groteskní a směšné. Chceme festivalu vrátit trochu decentnosti. Selfíčka jen snižují kvalitu zážitku nejen na červeném koberci, ale i celého festivalu,“ řekl na adresu festivalových hostů, co nemůžou žít bez selfíček.

Svatá pravda! Ještě sympatičtější ale je, že si festivalová ochranka jejich zákaz skutečně vynutila a ty, kteří ho ignorovali, nepustila dál. Doufejme, že je snad zákaz selfíček v Cannes jen dalším krůčkem na cestě zpátky k lidské příčetnosti a důstojnosti. Nedávno jsem zde s radostí psal, že kvůli normálnímu zážitku z jídla zakazují u stolu mobily i některé světové restaurace.

I jejich osvícení majitelé si totiž všimli, že jsme se poslední dobou z mobilů natolik zbláznili, že jsme se stali jejich otroky. A taky že víc žijeme ve virtuálním světě než v tom normálním. I skvělé jídlo v restauraci si víc fotíme, než ho jíme. Na vlastní oči jsem to znovu naposled viděl druhý květnový svátek v přímořské restauraci u Terstu, na jejíž zahradě usedl mladý pár. Dobré půlhodiny se místo jídlu a pití věnoval focení.

Nejdřív se mladá žena, očividně milující víc sama sebe a svůj Facebook a Instagram než svého partnera, začala nadšeně fotit a okamžitě to posílat na sociální sítě, načež ji ještě z různých pozic musel fotit i její partner a okamžitě to posílat na sociální sítě. Až pak si objednali aperolspritz  a s chutí se věnovali… Samozřejmě svým mobilům! Musely to být fakt fantastické fotky!  

Zákaz selfíček v Cannes bohužel přinesl i smutnou zprávou. Ne však ohledně samotného zákazu, ale kvůli nejen mediální reakci na něj. Spousta novinářů ho kritizovala a z lidí, co najednou nemůžou fotit sami sebe, udělala chudáky. A o těch, co se i navzdory zákazu podařilo potají udělat aspoň rychlé a nedokonalé selfíčko, pro změnu psali jako o statečných. Fakt? Co je proboha statečného na tom být narcis a otrokem svého mobilu? Tohle už chce Chocholouška!   

 

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232