Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vocaď pocaď Petra Holce: Zákaz mobilů na Colours of Ostrava neměl být jen apríl. A nejen tam

Vocaď pocaď Petra Holce: Zákaz mobilů na Colours of Ostrava neměl být jen apríl. A nejen tam

Už se zdálo, že svět zase udělal krůček zpět k rozumu. Lidovky před časem napsaly, že se pořadatelé hudebního festivalu Colours of Ostrava „rozhodli k výjimečnému novátorskému kroku, který u nás v oblasti hudebních akcí nemá obdoby: pod hlavičkou Phone Free Festival zakážou vnášet návštěvníkům mobilní telefony.“ Konečně, zajásal jsem. Pak jsem si ale na konci článku bohužel přečetl, že jde o apríl.

„Hlavním důvodem je to, že návštěvníci místo, aby si naživo vychutnávali výjimečné koncerty, ve velké míře své mobilní telefony využívají k nahrávání či fotografování a vnímají tak hudbu pouze skrze displej. Zároveň je cílem opatření zajistit nerušený zážitek těm návštěvníkům, kteří nepotřebují zvedat nad hlavu svůj přístroj a zajistit jim tak výhled bez tisíce rozsvícených displejů,“ napsaly noviny v žertu.

Samozřejmě, že to neměl být žert. Stejně jako se z Facebooku okamžitě stal Fakebook plný falešných identit, kde méně šťastní lidé zkoušejí žít šťastnější život, ničí nám život i mobily. A nemyslím jen pracovně, protože se díky mobilům tak nějak automaticky očekává, že jsme pořád na příjmu podobně jako armáda, policie nebo Jiří Ovčáček. Takže když ho náhodou nezvednete, stihne vás okamžitě SMS, e-mail nebo pro jistotu obojí. Mobily nám ničí život i mimo práci, což je přesně i důvod, proč je teď u stolu zakazují některé světové restaurace.

Určitě jste to zažili sami: do restaurace přijde pár, usedne ke stolu, vezme do ruky mobil a až do odchodu spolu neprohodí jediné slovo, protože si lajkují vlastní profily plné cinknutých fotek. Ano, často jde samozřejmě o páry, u nichž je podobně jako třeba u poslanců pro celý svět lepší, když nikdy neprohodí jediné slovo i mimo restauraci. Co ale třeba lidi, kteří v restauraci řvou do mobilu, jako by sami stáli v kuřáckém ajnclíku Marka Bendy? A mimochodem: už tak nějak platí, že méně významní lidé obvykle mívají úplně ty největší mobily, které když položí na stůl, nezbývá už místo na talíř. Podobně jako tlusťoši v letadle by proto měli platit za dva stoly.

Nejde ale jen o dospělé. Mnozí rodiče dnes mobilem terorizují své okolí hned dvakrát, když se právě díky mobilu zbavují otravy věnovat se svému dítěti; prostě ho nechají hrát si s telefonem, zatímco si oni hrají s tím svým. Nedávno se mi to stalo v kavárně. V ní seděla velmi sofistikovaná matka, a zatímco pracovala na notebooku, nechala svého syna, aby si z mobilu udělal pořádně hlučnou televizi s nejhorší muzikou na světě. Požádal jsem ji, ať to její dítě hned ztlumí, protože veřejná kavárna prostě není dětský pokoj, i když si to dnes mnohé matky myslí. Podívala se na mě, jako bych ke kafi jedl děti.

Mobil určitě není špatný vynález. Jen díky němu vám například manželka může hned zkontrolovat, komu v noci posíláte SMS. A pořádek musí být, jak dnes říkají i politici. Problém je, že se z mobilu mnohdy stává obyčejný teror. Podobně jako třeba z masové turistiky, která se nejdřív taky považovala za velký sociální pokrok, nakonec ale ničí všechno, kam vtrhne. I proto ji dnes mnohá města omezují. A nejen ji.

Malebné švýcarské městečko Bergun vloni turistům zakázalo focení, protože se jeho vedení skromně domnívá, že je tak krásné, že fotky naládované z mobilů na sociální sítě v lidech zažehnou zdraví nebezpečnou zášť, že taky nejsou na místě a vše zažívají jen na Fakebooku. Zákaz mobilů začaly před časem řešit i mnohé školy, když logicky zjistily, že se žáci při výuce spíš než matematice věnují vlastním fotkám na sociálních sítích.

Mnohé poslední výzkumy navíc potvrdily, že žák s mobilem ve třídě není moc žák, ale spíš někdo s vědomostmi Tomia Okamury. Takže jestli si chcete skutečně užít nejen letošní Colours of Ostrava, vyrazte tam určitě bez mobilu. A tentokrát to není žádný apríl. Ostatně stejně se zdá, že se v zájmu zachování míru blíží zákaz Facebooku, protože se znovu potvrzuje, že když je „spolu“ až moc lidí najednou, vždycky to zavání válkou. Vlastně tak jen předejdete dobu.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1