Volby rozhodnou nerozhodnutí, Babiš by se měl přestat vyhýbat konfliktům. Komentář V. Dostála

V pondělí zveřejněné výstupy Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) upoutaly pozornost veřejnosti především kvůli tomu, že potvrdily klesající trend podpory TOP 09. Podle volebního modelu agentury to dokonce v tuto chvíli vypadá, že by se Kalouskova strana nemusela dostat do sněmovny. Což o to, za pozornost to nepochybně stojí. Škoda jen, že CVVM, tak jak bývá zvykem, tentokrát v tiskovém prohlášení nezveřejnila časovou osu znázorňující podporu všech relevantních stran od voleb v roce 2013. Z té totiž plyne i několik podstatnějších věcí.

A titulky všech novin by tudíž vypadaly jinak, tématem by nebyla pozice jedné malé strany, nýbrž celkové posuny naznačující rozložení sil po volbách a především dlouhodobé trendy, pokud jde o podporu všech relevantních subjektů. Neboť jak praví klasická poučka: podstatný není aktuální stav, nýbrž právě tendence. Bez ní politickou realitu nelze uchopit a pokusit se o její zevrubnou analýzu. Kromě toho musí každá realistická prognóza pracovat také s tím, že je tu necelý měsíc před volbami ještě pořád vysoký počet nerozhodnutých voličů. Vždyť i CVVM do volebního modelu zahrnulo pouze ty respondenty, kteří se chtějí voleb zúčastnit a kteří zároveň uvedli nějakou stranu, konkrétně jich bylo 452. Pět procent tu činí nějakých 22 až 23 lidí. Není to zrovna reprezentativní vzorek.

Nejprve základní postřehy k vývoji podpory jednotlivých politických stran. Kdo podle šetření CVVM necelý měsíc před volbami čelí úbytku voličů a kdo jde naopak nahoru? Do první skupiny, jak jsme se už dozvěděli z titulků prakticky všech novin, patří TOP 09, od června, kdy CVVM naposledy zveřejnila svá čísla, přišla Kalouskova formace asi o dvě procenta voličů. TOP 09 na tom ale není ve srovnání s ostatními formacemi nejhůř: vůbec nejvíc podporovatelů ztratili během letních prázdnin komunisté a hnutí ANO, podle CVVM se od nich odklonilo více než tři procenta voličů. Úbytku voličů čelí také ODS, v tomto případě jde o necelá dvě procenta těch, kteří deklarují volební účast.

Policie začala rozesílat obvinění v kauze Čapí hnízdo. Dopis může přijít i Babišovým příbuzným

Nahoru jdou Piráti a vše nasvědčuje tomu, že jejich kampaň a její zacílení začíná fungovat. Během letních prázdnin jim narostla podpora téměř o tři procenta voličů. Podobný nárůst zaznamenala také SPD Tomia Okamury, mírně, ale přece jenom nahoru, jdou také sociální demokraté a Starostové a nezávislí. Na svých číslech jsou pak lidovci a zelení. Potřebná data k tomu nemáme, avšak je pravděpodobné, že pokles hnutí ANO souvisí se stupňujícím tlakem na jeho předsedu, problémy Andreje Babiše se kupí, množí se kritická svědectví o jeho podnikání, byl zbaven poslanecké imunity a nejspíš se v nejbližších dnech dočká policejního obvinění v souvislosti s kauzou Čapího hnízda. Váhající voliči se od něj přesunují ke konkurenci, především ti protestní naskakují na argumentaci Tomia Okamury.

Vzestup Pirátů zas nejspíš souvisí s propadem TOP 09 a totéž lze říct o komunistech a sociálních demokratech. Podobně by se dalo spekulovat i o dalších stranách. Je tu ale ještě jedna možná podstatnější okolnost, která rozhodne o konečném výsledku voleb. Zatímco trend se zdá být zřejmý, v tuto chvíli nevíme, zda jej nezvrátí, anebo naopak neakceleruje, nějaká dosud neznámá veličina, a hlavně, fakticky nejsme s to vůbec odhadnout, jak se zachová asi dvacet procent – podle některých odhadů jde ještě o výrazně vyšší číslo – nerozhodnutých voličů. Třeba podle exkluzivního šetření agentur Median a TNS Kantar pro Českou televizi si bylo na přelomu srpna a září pouze 33 % respondentů nevylučujících účast u voleb zcela jisto účastí i výběrem strany.

TOP 09 by se do sněmovny nedostala, Piráti ano, ukazuje volební model

A ještě jeden pozoruhodný výstup ze sociologických šetření: podle agentury STEM/MARK se šest z deseti voličů (59 procent) rozhoduje pro konkrétní stranu týden před volbami, čtvrtina dokonce den před hlasováním. Právě tito voliči mohou výsledek voleb ovlivnit podstatněji, než výše načrtnuté dlouhodobého tendence. Klíčové bude, jak se jednotlivým aktérům podaří tyto nerozhodnuté voliče nalákat na svou stranu. I proto mohou mít na letošní výsledek voleb podstatný vliv závěrečné předvolební debaty jednotlivých lídrů. Česká televize tudíž musí začít pracovat se scénářem přesunu její Superdebaty na termín, anebo čas, který nebude kolidovat s Duelem Andreje Babiše a Lubomíra Zaorálka na Nově.

Do voleb je ještě relativně daleko, změna termínu by tudíž pro nikoho neměla být nepřekonatelný problém. A přestože si každý dokáže představit, kterak by to někteří škarohlídi vykládali jako ústupek podlému naschválu, který Nova veřejnoprávní stanici provedla, opak by byl pravdou. Ani zdaleka totiž neběží o ty televize, jako o budoucnost naší země. Ve hře je příliš mnoho a ČT má svou tradicí, zázemím i rozpočtem všechny předpoklady uspořádat atraktivní debatu a poskytnout tak voličům den nebo dva před volbami dostatečně kvalitní servis k tomu, aby se mohli u volebních uren kompetentně rozhodnout. Absence dvou klíčových figur stávajícího politického provozu takový požadavek splňovat nebude. Jinak řečeno: je povinností televize veřejné služby učinit maximum pro to, aby se Andrej Babiš přestal trapně vymlouvat a k Václavu Moravcovi dorazil.

Definičním znakem politiky je konflikt, ani předseda hnutí ANO nemůže počítat s tím, že se mu v takto klíčovou chvíli vyhne. A při vší úctě k Lubomíru Zaorálkovi, pokud chce Babiš voliče přesvědčit o svém programu a politické vizi, a pokud je zároveň jeho cílem volby vyhrát a vést tuto zemi z pozice premiéra, nesmí se vykrucovat a konfrontaci s lídry všech relevantních stran by měl ve svém zájmu podstoupit. Pokud mu totiž Česká televize vyjde vstříc, i člověk jeho ražení musí vycítit, že by mu další úhybný manévr mohl ve finále uškodit ještě víc, než postupný úbytek voličů zaviněný jeho minulými skandály. Účel sice často světí prostředky, avšak lidé mají jen málokdy v oblibě křiváky a sraby.

Autor je členem Rady ČT

SDÍLET
sinfin.digital