Volby v červenci? To smrdí diskriminací voličů

Petr Holec

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Blížící se volby umí z politiků vymáčknout to nejhorší. A zatím suverénním hitem letošní sezóny jsou předčasné volby konané v červenci, o nichž teď vážně mluví koalice Pirátů a Starostů. Už jsme zažili různé předčasné volby včetně těch zrušených na podzim 2009. Snad jen Pirátskou stranu a STAN ale napadly sněmovní volby během prázdnin a dovolených.

Předčasné volby konané v červenci zmínil v České televizi šéf Pirátů Ivan Bartoš poté, co se minulý týden vrátil z Hradu. Tam šel především sondovat, jak se prezident Miloš Zeman staví k případnému rozpuštění sněmovny a vrátil se s informační „mlhou“. Ostatně už předtím Zeman řekl, že předčasné volby nechce a bude kvůli tomu znovu i ústavně kreativní. Za nesmysl je nicméně pět měsíců před těmi řádnými a v současné situaci považuje i většina politologů.

Bartoš přesto trumfoval: podle něj bychom klidně mohli volit o prvním prodlouženém červencovém víkendu. A na logickou námitku moderátorky Světlany Witowské, že nemálo lidí tou dobou bývá na dovolené, odpověděl, že se pro svou zemi přece určitě obětujeme. Ano, chvíli to samozřejmě vypadalo, jako když je zoufalé přání otcem myšlenky: i Piráti, kteří se určitě nebojí revolučních myšlenek, dobře vědí, že na rozpuštění sněmovny nemají hlasy a že předčasné volby už v podstatě nestíháme.

Jenže o víkendu tenhle nápad zopakoval v Partii na CNN Prima News i šéf poslanců STAN Jan Farský. Nechme teď stranou, že je to celé nejspíš jen průhledná předvolební fraška a že i Piráti a STAN v předčasné volby ze zmíněných důvodů sami nevěří. A vezměme je proto za slovo. Dvě antibabišovské koalice začaly soutěžit o to, která z nich nás dřív zbaví vlády premiéra Andreje Babiše, a Piráti se Starosty prostě vsadili na rozpuštění sněmovny a volby v červenci.      

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč není dobrý nápad pořádat volby v létě?
  • A v čem by mohl Pirátům hrát červencový termín voleb do karet?
sinfin.digital