Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vrtěti psem po maďarsku aneb Orbanizace na plné obrátky. Komentář Igora Záruby

Vrtěti psem po maďarsku aneb Orbanizace na plné obrátky. Komentář Igora Záruby

Věděli jsme to, ale nechtěli jsme to vyslovit nahlas! Přibližně takto vypadala první reakce staronového maďarského premiéra Viktora Orbána a jeho strany Fidesz na drtivé vítězství v nedělních parlamentních volbách. Stalo se navzdory vysoké volební účastí, od níž si Orbánovi odpůrci slibovali odsání potřebných hlasů. Tušili jsme to, mohou se nyní chytat za hlavu evropští politici, jimž dělá Orbán už roky vrásky na čele. Od té doby usilovně pracuje na autokratické podobě členské země, která razí vlastní svéráznou cestu bez ohledu na přání většiny. Přesněji řečeno na přání té části Evropy, která ještě bazíruje na staromilských pojmech jako je právní stát, demokratické hodnoty nebo přívětivá imigrační politika. Varovných předpovědí o tom, že se v Budapešti rozhoduje o budoucnosti Evropy, bylo před víkendem dostatek. Pravdou je, že Orbánovo čtvrté funkční období a jeho třetí ústavní většina přichází ve vyhrocených časech –  a Brusel bude muset tuto realitu akceptovat.

Pokračovat bude takzvaný proces orbanizace, na národní stejně jako na unijní úrovni. 133 křesel ze 199 dává premiérovi relativně volnou ruku, pokud jde o další změny ústavy. Orbám má rád vítězství a ještě raději příležitost, jak ho dát svým kritikům „sežrat”. Má to co do činění s určitým komplexem méněcennosti, jímž trpí Maďarsko do doby Habsburků. Pocit permanentního útlaku vyústil v protržení želené opony, jež nastalo právě u Maďarů. Pocit jisté podřízenosti přesto zůstal, a Orbán s ním umí perfektně žonglovat. V duchu hesla „My se nedáme, byť proti všem!”. Proti bruselským diktátům, jak se tvrdívá v euroskeptických zemích včetně Česka. Proti tisícům běženců, kteří přicházejí z arabského světa. Proti německé kancléřce, která otevřela hranice a dopustila ohrožení křesťanství. Proti přesvědčení, že s Ruskem je třeba jednat na rovinu, ne si s ním zadat.

Ve všech těchto tématech postupuje Orbán, jak uzná za vhodné. Slovně, zavíráním hranic, okázalým pohostinstvím pro Putina. Dokonce i bez ohledu na to, že by se ekonomicky nijak silné Maďarsko ocitlo bez evropských dotací. Aktuální volební výsledek ukazuje, že Orbán má voliče v hrsti. Že jim dokázal účinně podsunout, jak má vypadat maďarské sebevědomí. Předchozích osm let absolutní moci sehrálo svou roli: čistky v médiích vedly k vytvoření provládní skupiny sdělovacích prostředků, které jdou kabinetu a jemu blízkým oligarchům na ruku. Vyšachování ústavního soudu a přeobsazení důležitých úřadů „dílo zkázy”dokonalo.

K tomu je nutné přičíst roztříštěnou opozici, jež není schopná nabídnout alternativu. A pokud se ještě před časem někdo odhodlal proti Orbánovi vystupovat, teď se podobných kroků odváží málokdo. Pokud vůbec někdo. Demokracie àla Maďarsko, vyztužená složitým kombinovaným volebním systémem, vykonala své…

Evropa, dávno ne jednotná, zvědavě přihlíží. Jak s nelibostí, tak s nadějí. První úhel pohledu platí pro Brusel a ortodoxní západní mocnosti, pocit zadostiučinění jde z visegrádského spolku. Zejména z Polska, které je v klinči s Evropskou komisí kvůli snahám o změny ústavního systému, jež se nápadně podobají maďarskému vzoru.

Evropské společenství bude tak mít co do činění nejen s Orbánem, nýbrž s hrozbou šíření maďarského modelu ve východní a střední části kontinentu. K národním deformacím nejspíš přibudou častější veta. Zejména v případech, kdy bude na některou spřízněnou duši ukazovat výhružný bruselský prst. Nebo budou-li ve hře nepopulární opatření, dejme tomu kvóty pro imigranty.

V každém případě to oslabí vyjednávací schopnost EU a její pospolitost. Tento um je podlomen i bez Orbána, s ním a jeho případnými následovateli to bude ještě horší. Premiérovi jižních sousedů je navíc teprve 54 let, takže unie má problém na delší dobu. V politické hantýrce se tomu říká „vrtěti psem”, v daném případě po maďarsku. Čili po vzoru země, v níž jeden obratný muž přetavil křivdy z minulosti v samolibý vzdor v přítomnosti.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232