Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vybouchne ČSSD stejně jako socialisté v Německu? Komentář Viliama Bucherta

Vybouchne ČSSD stejně jako socialisté v Německu? Komentář Viliama Bucherta

Působilo to jako komedie i tragedie najednou – Martin Schulz, předseda německé sociální demokracie krátce po zveřejnění odhadů výsledku voleb v neděli místo sypání popela na vlastní hlavu obhajoval politiku strany, přestože ta dosáhla nejhoršího výsledku od roku 1949 (jen 20,5 procenta). V tomto případě ale nejde pouze o výsledek socialistů u našich sousedů, symbolizuje to celkový úpadek sociálních demokratů v mnoha zemích Evropy. Česko podle všeho nebude v říjnovém hlasování do Poslanecké sněmovny výjimkou. Proč tomu tak je?

Německý renomovaný týdeník Der Spiegel už v pátek 22. září zveřejnil rozsáhlou analýzu, která se jmenovala „Konec jedné éry? Pomalá smrt evropských sociálních demokratů“. Co se tedy děje na levé straně politického spektra starého kontinentu? Skutečně nemá demokratická levice kde brát a neumí oslovit na rozdíl od minulosti dostatek nových voličů?

Pokud se podíváme do České republiky, je slabost sociální demokracie také jasně vidět. Naše ČSSD postrádá silné vůdce (bývalého předsedu a současného premiéra Bohuslava Sobotku za takového politika rozhodně považovat nemůžeme) a její program „ustrnul“ v minulosti. Přitom evropské společnosti, včetně té české, se v posledních deseti-patnácti letech rychle mění. A na to strany hlásící se k sociálnědemokratickému proudu nedokázaly adaptovat.

Doba, kdy socialisty volila dělnická třída, je pryč. Orientace na střední třídu ale moc nevychází, protože životní úroveň těchto skupin obyvatel (jako příklad můžeme u nás uvést učitele a pracovníky ve vzdělávání) stagnuje. Voličstvo ve většině evropských zemí je také daleko více těkavé a zneklidňují ho jiné problémy, než sociální demokracie řeší. Velké skupiny obyvatel chtějí slyšet jasná slova, co se bude dít s migrací, jak se budou řešit problémy s terorismem a střet civilizací s islámem. U toho socialisté často přešlapují na místě.

Více si přečtěte na webu Reflex.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1