Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vysokoškoláky nelze opít koblihou, přesto přednášky Babišovy vlády do škol nepatří. Komentář Jiřího Štefka

Vysokoškoláky nelze opít koblihou, přesto přednášky Babišovy vlády do škol nepatří. Komentář Jiřího Štefka

Více než dvě stovky studentů – a jejich počet bude zřejmě v čase narůstat – Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE) podepsaly petici proti konání cyklu přednášek „Hospodářská politika pohledem jejich tvůrců“, v nichž mají na půdě Národohospodářské fakulty VŠE vystupovat jednotliví členové Babišovy vlády.

 

Studenti se podle Hospodářských novin, jež přinesly zprávu jako první, obávají prezentace pouze jednoho názorového proudu a agitace před blížícími se volbami. Jejich obavy považuji za logické a legitimní. Ještě bych k nim dodal, že takové přednášky nemají na akademické půdě místo vůbec, a to ani v době, kdyby žádné volby (a aktuálně i proces sestavování vlády) za dveřmi nebyly.

Ale pozor! To neznamená, že jsem proti přednáškám politiků (stejně jako úspěšných byznysmenů) na akademické půdě jako takovým. Vždycky se konaly a konat budou. Mezi studenty jsou velice oblíbené, protože je to pro ně jedna z mála možností poslechnout si známou osobnost naživo, stejně jako příležitost jí položit dotaz. Kamenem úrazu je vždy téma a ochota přednášejícího respektovat pravidlo, že na akademické půdě se nedělá politická kampaň.

Jako vysokoškolák jsem často chodil na podobné přednášky a sám jsem jich i několik spoluorganizoval. I po těch mnoha letech si velice živě pamatuji, jak jsem se pokaždé musel vedoucímu katedry i děkanovi takřka vlastní krví upsat a zaručit se jim, že přednáška bude oproštěna od jakékoliv politické agitace a napadání politické konkurence. Můžu se s hrdostí pochlubit, že vždy se to povedlo, protože zvolené téma (a vždy si ho vybral přednášející) bylo čistě odborné a i sám přednášející si dal vždy pozor, aby nepřekročil pravidlo zapovídající politikaření na akademické půdě.

S odstupem času se obávám, že tento ctěný úzus v mnoha případech už dávno neplatí a stal se z něj trhací kalendář. Stejná obava platí i u chystaných ministerských vystoupení, protože sám jsem se jako novinář v posledních letech zúčastnil nejedné přednášky Andreje Babiše na univerzitní půdě a vím, že on této přísné akademické apolitičnosti zkrátka není schopen. A z dosavadních veřejných vystoupení dalších členů jeho vlády mám stejnou pochybnost i u dalších.

Chápu a respektuji ofenzivní prezentační styl, který premiér v demisi naordinoval členům své vlády. Chce, aby byli všude vidět a slyšet, aby co nejvíce lidí znalo jejich tváře a myšlenky. To je naprosto v pořádku. Minulá vláda to nedělala a to řadě jejich členů nebo i celým stranám v loňských volbách uškodilo. Ale tyto prezentace a promluvy se nemají konat na akademické půdě. Obzvlášť má-li být tématem hospodářská politika státu. U takových debat je potřeba tvrdých oponentů ze strany opozice, Hospodářské komory, Svazu průmyslu, odborů a dalších zainteresovaných institucí, kteří by reagovali okamžitě a vyvraceli bludy, smyšlenky či neúplné informace. 

Chystané přednášky se mají konat na vysokoškolské půdě. Tedy před lidmi, u kterých se předpokládá, že jednou budou patřit mezi elitu nebo širší elitu národa. V případě VŠE se tedy bude jednat o významné bankéře, analytiky, manažery či přímo zakladatele a ředitele podniků. Takoví lidé mají disponovat určitou mírou inteligence, schopností kriticky myslet a nestát se snadno členem stáda, které vše zbaští. 

To však nic nemění na faktu, že zvolený nadpis cyklu přednášek zkrátka nejde odprezentovat tak, aby se přednášející nikterak nedotkl minulosti či současné situace ve sněmovně (ANO nemá preference přes 50 procent a ani 101 poslanců, musí se vždy s někým domluvit). Má-li VŠE svoji hrdost a nějakou pověst, měla by tomuto politickému vábení odolat. Pokud ne, stanou se z jednotlivých prezentací „druhé“ Otázky Václava Moravce. Jen s tím rozdílem, že tam nebude ani oponent, ani Václav Moravec a vlastně ani žádné otázky. Jen klasická – a nikým nekorigovaná – nalejvárna o makání a účelovkách jiných.

Další komentáře čtěte na webu Reflex.cz ZDE >>>

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744