Vytvoří Miloš Zeman novou vládu?

Bohumil Pečinka

KOMENTÁŘ BOHUMILA PEČINKY | Není dne, aby ve vládě nepropukl větší nebo menší skandál. Vrcholem je včerejší kmotrovské setkání politických matadorů v uzavřené restauraci na pražském Vyšehradě. Řešení situace v extrémně oslabené vládě má nyní v rukou prezident Miloš Zeman. Jak dnes uvažuje?

Během posledního televizního vystoupení na TV Prima vypadal Miloš Zeman hodně zbědovaně, ale to by nemělo nikoho mást. Prezident je stále schopen racionálního uvažování a jako jeden z mála může současnou politickou situaci pohnout. Podle informací od lidí z prezidentského expertního týmu, který se minulou sobotu sešel v Lánech, si Zeman myslel, že tah Prymulou byl tím správným lékem na rozbouřenou situaci, který všechno vyřeší. To se nyní ukázalo jako chybná sázka.

Zeman během sobotní debaty ještě nedoceňoval krizi společenské důvěry ve schopnost vlády zvládat epidemiologickou krizi. A to nejen mezi voliči opozičních stran, ale i nepoliticky myslícími lidmi, kteří pochopili, že tolik slibovaný systém testování a trasování, ve spojení s chytrou karanténou, prostě selhal. Jsme svědky polofunkčního zdravotnicko-politického managementu státu, který chaoticky těká od jedné krize ke druhé. Odrazem této nedůvěry byly ostatně výsledky krajských a senátních voleb.

Když se opozici v minulosti dvakrát podařilo v tomto typu voleb zvýšit volební účast (2008, 2012) vždycky to bylo signálem změn i na centrální úrovni vlády a Poslanecké sněmovny. Tyto věci nepochybně Miloš Zeman zaregistroval. Z čeho musí mít dnes největší strach? Že jej Andrej Babiš stáhne s sebou dolů.

Babiš by měl Prymulu odvolat. Vládě už ale možná nepomůže vůbec nic

sinfin.digital