Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Za vznik koalice v Brně může roztříštěný střed a chyby Vokřála. Komentář V. Dostála

Za vznik koalice v Brně může roztříštěný střed a chyby Vokřála. Komentář V. Dostála

Piráti podle všeho kývli na vznik koalice, která do vedení Brna vrací zavedené politické síly. Avšak primárně není jejich vinou, že v jihomoravské metropoli vzniká aliance, jejíž součástí jsou kromě nich také ODS, KDU-ČSL a ČSSD. Tedy strany, které se v Brně střídaly u moci pětadvacet let po listopadu 1989. Povolební trajektorie je výslednicí chyb, které jdou především za těmi, kteří se nebyli schopni domluvit na integraci středových stran a Petrem Vokřálem z hnutí ANO, jemuž se vymstila sázka na širokou koalici s tradičními formacemi. Pokud by dal totiž ihned po volbách jasně najevo, že preferuje okleštěnou verzi minulé koalice, ODS i ČSSD by nejspíš zůstaly také další čtyři roky v opozici.

Předně: je nesporné, že se brněnští Piráti vydávají na mimořádně riskantní plavbu, počítat musejí s obrovskými tlaky rozličných zájmových struktur, stejně jako s kritikou angažované veřejnosti, jejíž velká část se už teď nemůže ubránit dojmu, že jde o jejich fatální selhání, jehož důsledkem je návrat starých struktur k moci. ODS i ČSSD se prý totiž neočistily od nekalého byznysu, v jehož zájmu tady v minulosti obě formace vládly. Primátorkou se tak stane žena dříve napojená na exekuční byznys, sociální oblast povede člověk, který nenechává na oceňovaných sociálních projektech minulé koalice nit suchou, a investice povede zástupce rodiny, která vlastní autobusové nádraží nebo pozemky v jižním centru, kam se má přesunout nádraží vlakové.

Teprve čas nicméně ukáže, zda má lídr Pirátů Tomáš Koláčný realistický odhad, když tvrdí, že se všechny strany vznikající koalice zavázaly k transparentnímu řízení města a hospodaření s městským majetkem s péčí řádného hospodáře. Podstatné je v danou chvíli to, že jejich rozhodnutí vstoupit do koalice na stávajícím půdorysu nepřišlo zčistajasna. Předcházelo mu řetězení několika chyb, které jdou ale za jinými aktéry. Klíčové byly dvě: první se týká předvolebního tříštění politických sil ve středu stranické soustavy, druhá – stejně fatální – jde za Petrem Vokřálem z hnutí ANO, který nepochopitelně pracoval pouze s jednou variantou povolebního uspořádání, navíc kývl na požadavek vzniku široké koalice se všemi zavedenými stranami.

Nejprve k předvolební konstelaci. Opakovaně jsme upozorňovali, že potenciálem ke vstupu do zastupitelstva letos v Brně disponovalo přes deset politických subjektů. Bylo přitom krajně nepravděpodobné, že by se ho mohlo podařit všem naplnit. Důvod je prostý: voliči se nakonec museli přiklonit pouze k jedné z uvažovaných stran. Mimo zastupitelstvo tak kromě jiných skončily Starostové a nezávislí, TOP 09, Žít Brno a vůbec poprvé od roku 1990 také Zelení. Celkem přitom tyto formace obdržely přes šestnáct procent hlasů, pokud bychom k nim připočetli hlasy komunistů, kteří zůstali také mimo, dostaneme se přes dvacet procent propadlých hlasů. Jen pro srovnání: ODS obdržela přes osmnáct procent hlasů, což znamená, že disponuje čtrnácti mandáty v pětapadesáti členném zastupitelstvu.

Prakticky to znamená, že v zastupitelstvu nebudou příští čtyři roky reprezentovány hlasy středových či liberálních voličů. Komunisty ponechme stranou, pokud by se ale před volbami dokázaly zmíněné čtyři formace dohodnout na společném postupu, v danou chvíli by postačilo, pokud by se dohodly TOP 09 a STAN a Zelení s Žít Brno, povolební rozložení sil by vypadalo zcela jinak. A pokud si Piráti nyní vybírali ze tří variant, tj. zůstat v opozici, kývnout na nabídku hnutí ANO, avšak bez účasti v Radě města, anebo jít do koalice s ODS, ČSSD a KDU-ČSL za nesrovnatelné výhodnějších podmínek, lze si představit, že by v případě úspěchu ostatních středových stran preferovali koaliční variantu s jejich účastí. Leč osobní ega a nesváry lídru zmíněných stran byly letos silnější, i proto zůstaly jejich strany mimo hru, vinou Pirátů to ale není.

I tak to ale nemuselo nutně znamenat, že se ODS a ČSSD vrátí do čela města. Že se tak nakonec stalo, jde především za Petrem Vokřálem z hnutí ANO. Za prvé: mohl jednoznačně preferovat pokračování minulé koalice v okleštěné podobě. Hnutí ANO disponuje v zastupitelstvu společně s lidovci a Piráty dvaatřiceti mandáty, tedy pohodlnou většinou. Vokřál to mohl navenek jednoduše komunikovat tak, že chtějí dokončit rozdělanou práci. Problém podle našich informací nastal ve chvíli, kdy si hnutí ANO nárokovalo většinu v radě. Především pro lidovce bylo takové rozložení sil neakceptovatelné, odtud nejspíš pramení manévr, ke kterému později zaveleli. Avšak ani ten by nemohl nastat, nebýt další chyby Vokřála. Když už odpískal koalici na původním půdorysu, neměl kývnout na širokou koalici se všemi tradičními stranami.

Před volbami se v Brně spekulovalo o dvou povolebních scénářích. Prvním byla velká koalice hnutí ANO a ODS, druhým přesně ten, kterým nakonec celá peripetie končí. A Vokřál to musel vědět. Je tudíž nepochopitelné, že za dané chvíle netrval na alianci pouze s ODS, měl by s ní většinu pohodlných dvaatřiceti mandátů. Přibrat do koalice lidovce a ČSSD bylo zbytečné. Navíc v momentě, kdy dal vale Pirátům. Vokřál si nespočítal, že jim mohou obratem zbylé tři strany nabídnout víc. Až příliš asi důvěřoval stranám, které mají ale historicky mnohem blíže k sobě navzájem, než k hnutí ANO. Také proto bude na Pirátech, nikoli ne na něm, aby čelili v koalici jejich přesile. Ve finále se ale jedná o kosmetickou změnu, navíc nelze vyloučit, že k lepšímu. To hlavní ale je, že vznik kvalitativně jiné koalice znemožnily chyby napáchané již před a těsně po volbách.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232