Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zákopová válka, v níž velí Zeman. Komentář Jany Havligerové

Zákopová válka, v níž velí Zeman. Komentář Jany Havligerové

Vládní krize přerostla v otevřenou válku, leč zákopovou. V současném Česku to jistě nebude vypadat jako svého času u Verdunu, ale nekrvavých ofenziv a protiofenziv si ještě užijeme. Bude to o nervy. O to, komu z politiků prasknou dřív. Prezident Zeman dobře ví, že jeho argumenty, s nimiž operuje proti premiérovi, jsou liché. Přesto trvá na tom, že ministra Babiše lze odvolat až poté, co vládní strany vypovědí koaliční smlouvu. Jejím podpisem se prý předseda vlády vzdal části svých pravomocí.

 
 

Je to samozřejmě nesmysl, jehož účel je zřejmý. Zeman se nechce vzdát myšlenky, že totálně zničí politickou kariéru Bohuslava Sobotky. To je pro něj možná důležitější než držet ve vládě šéfa ANO kvůli tomu, aby mu pomohl v prezidentské volbě.

Zeman dobře ví, s čím si zahrává. A s kým hraje. Přitom jak prezident zná socialisty, nejspíš tak trochu spoléhá na to, že jim dlouho nevydrží vnitrostranická soudržnost. To mu zatím nevychází. Podstatnější ovšem je, že ani ČSSD, ani lidovci, natož potom ANO si nepřejí předčasné volby, a tudíž nechtějí v boji obětovat celou vládu.

Příliš obávat se Zeman nemusí ani varování senátorů, kteří mu připomněli, že hlavu státu lze sesadit. Cesta k odstranění prezidenta je dost složitá. Zemana je nově možné zažalovat už nejen za velezradu, ale také pro hrubé porušení ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku.

Více si přečtěte na webu E15.cz

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1