Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zaorálkova kazajka pro pracovní trh EU. Bude cesta za prací složitější a jen pro někoho? Komentář Pavla Štrunce.

Zaorálkova kazajka pro pracovní trh EU. Bude cesta za prací složitější a jen pro někoho? Komentář Pavla Štrunce.

Být proevropský zřejmě moc neprodává. To nemusí být až tak překvapivé, ostatně rezervovaným postojem k Bruselu se některé strany doslova "udělaly". Překvapivé ale je, když se protievropským proudem vydá i dosud "EU-friendly" ČSSD. 

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek přišel v rozhovoru pro Hospodářské noviny s tím, že by stálo za zvážení omezit v Evropské unii volný pohyb lidí za prací. Vyčetl to z britského "brexitu", ostrovní království se prý nedokázalo vypořádat s přílivem milionů pracovních sil z východní Evropy.

Byla to přitom právě Velká Británie, která (nejen) Čechům otevřela po vstupu do EU svůj pracovní trh. Ihned a bez omezení. Vzletným "euronewspeakem" by se dalo říct, že šlo o solidární krok a naplňování evropské myšlenky. (Na rozdíl od Německa, které v souvislosti s uprchlickou krizí sice teď volá po solidaritě, pracovní trh si ale bránilo celých sedm let.)

Zarážející navíc může být to, že s návrhem přijde politik, jehož strana má název doplněný o „Svoboda, spravedlnost, solidarita“. Doslova ironické ale je, že sice sociální demokrat Zaorálek volá po "omezení volného pohybu pracovních sil" uvnitř Evropské unie, zároveň ale kabinet ve kterém sedí, snižuje omezení pro přísun pracovníků z území mimo EU. Prioritě ČSSD (a věřím, že i ostatních stran), což je růst platů v tuzemsku, to moc nepomůže. Už jen z důvodu, který popisuje jeden status na sociální síti: "Můžete se snažit o zvýšení platu, jak chcete, ochotě lidí z Kazachstánu nebo Mongolska můžete těžko konkurovat."

Dění v EU českou veřejnost a (vzhledem k volebním kandidátkám do Evropského parlamentu) ani české strany nikdy moc netáhlo. Blíží se ale sněmovní volby. A průzkumy ukazují, že Brusel se (mnohdy oprávněně) dá taky použít jako hromosvod všeho zla a ještě to přinese voličské body. Potom se nedivme, že i tradiční strany nemohou lákadlu odolat.