Zaorálkova kazajka pro pracovní trh EU. Bude cesta za prací složitější a jen pro někoho? Komentář Pavla Štrunce. | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zaorálkova kazajka pro pracovní trh EU. Bude cesta za prací složitější a jen pro někoho? Komentář Pavla Štrunce.

Zaorálkova kazajka pro pracovní trh EU. Bude cesta za prací složitější a jen pro někoho? Komentář Pavla Štrunce.

Být proevropský zřejmě moc neprodává. To nemusí být až tak překvapivé, ostatně rezervovaným postojem k Bruselu se některé strany doslova "udělaly". Překvapivé ale je, když se protievropským proudem vydá i dosud "EU-friendly" ČSSD. 

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek přišel v rozhovoru pro Hospodářské noviny s tím, že by stálo za zvážení omezit v Evropské unii volný pohyb lidí za prací. Vyčetl to z britského "brexitu", ostrovní království se prý nedokázalo vypořádat s přílivem milionů pracovních sil z východní Evropy.

Byla to přitom právě Velká Británie, která (nejen) Čechům otevřela po vstupu do EU svůj pracovní trh. Ihned a bez omezení. Vzletným "euronewspeakem" by se dalo říct, že šlo o solidární krok a naplňování evropské myšlenky. (Na rozdíl od Německa, které v souvislosti s uprchlickou krizí sice teď volá po solidaritě, pracovní trh si ale bránilo celých sedm let.)

Zarážející navíc může být to, že s návrhem přijde politik, jehož strana má název doplněný o „Svoboda, spravedlnost, solidarita“. Doslova ironické ale je, že sice sociální demokrat Zaorálek volá po "omezení volného pohybu pracovních sil" uvnitř Evropské unie, zároveň ale kabinet ve kterém sedí, snižuje omezení pro přísun pracovníků z území mimo EU. Prioritě ČSSD (a věřím, že i ostatních stran), což je růst platů v tuzemsku, to moc nepomůže. Už jen z důvodu, který popisuje jeden status na sociální síti: "Můžete se snažit o zvýšení platu, jak chcete, ochotě lidí z Kazachstánu nebo Mongolska můžete těžko konkurovat."

Dění v EU českou veřejnost a (vzhledem k volebním kandidátkám do Evropského parlamentu) ani české strany nikdy moc netáhlo. Blíží se ale sněmovní volby. A průzkumy ukazují, že Brusel se (mnohdy oprávněně) dá taky použít jako hromosvod všeho zla a ještě to přinese voličské body. Potom se nedivme, že i tradiční strany nemohou lákadlu odolat.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.