Články odjinud

Zeman a jeho premiéři: série proher, kterou Babiš nejspíš nezlomí. Komentář Vratislava Dostála

Zeman a jeho premiéři: série proher, kterou Babiš nejspíš nezlomí. Komentář Vratislava Dostála

Miloš Zeman je v jednom ohledu zdaleka nejméně úspěšným prezidentem polistopadových dějin. Žádný z jeho předchůdců totiž neměl podobně nepříznivou bilanci, pokud jde o vlády, které odešly z hlasování o důvěře poraženy. Zatímco Václav Havel podobné šlamastice nečelil vůbec, a Václav Klaus pouze jednou, Miloš Zeman jmenoval doposud tři vlády, z toho dvě důvěru nezískaly. A ta třetí, Sobotkova, vládla Zemanovi navzdory. Vzato touto optikou kráčí Zeman od porážky k porážce. Andrej Babiš má nyní slušnou šanci tuto bilanci vylepšit. Avšak za cenu, která je možná až příliš vysoká: do vládní hry vtáhuje doposud izolované prvky z okrajů české politiky.

Řada z nás to má ještě stále v živé paměti. Po nepříliš důstojném konci vlády Petra Nečase přistoupil prezident Miloš Zeman k doposud nevídanému manévru. Aniž by svůj postup koordinoval se stranami zastoupenými v dolní komoře, natož, aby měla dopředu zajištěnou většinovou podporu, jmenoval vládu v čele s premiérem Jiřím Rusnokem. Prezident se tehdy pokusil ve svůj prospěch využít dvou momentů. Tím prvním byla dezintegrace pravice, která se ocitla v rozvratu pod tíhou skandálů premiéra a jeho tehdy ještě milenky Jany Nagyové. Druhým bylo stále zjevnější pnutí uvnitř ČSSD, které vyvrcholilo po předčasných volbách tzv. Lánským pučem. Zeman ale nakonec prohrál a de facto na tomto poli prohrává doposud.

Pro vládu Jiřího Rusnoka, která byla přísně vzato první vládou prezidentskou, nakonec hlasovalo pouhých třiadevadesát poslanců, konkrétně to byli sociální demokraté, komunisté, zástupci rozklížených Věcí veřejných, nezařazení poslanci Josef Dobeš a Jaroslav Škárka a taktéž nezařazená Kristýna Kočí. Možná se ještě sluší připomenout, že uvnitř sociální demokracie pro Rusnoka, a tedy pro Zemana, tehdy tvrdě pracovali tehdejší hejtmani v čele s Michalem Haškem. Asociace krajů vyzvala poslance, aby hlasovali pro vládu, dokument, jehož vznik inicioval tehdejší i současný Zemanův spojenec, podepsalo dvanáct ze čtrnácti hejtmanů. Svůj podpis nepřipojil jen Martin Půta (STAN) a tehdejší primátor Prahy Tomáš Hudeček z TOP 09.

Obdobný manévr učinil Zeman také s první vládou Andreje Babiše, jen motivaci měl krapet odlišnou. Jednak se chtěl co nejrychleji zbavit Bohuslava Sobotky, současně si potřeboval na svou stranu naklonit nejsilnější stranu v zemi. Bylo totiž krátce před prezidentskou volbou a Zeman dělal prakticky všechno proto, aby byl na Hrad znovu zvolen.

Jinak řečeno: jediná Zemanem jmenovaná vláda, které se podařilo získat důvěru sněmovny, byl kabinet Bohuslava Sobotky, který ale jako na potvoru vládl Zemanovi navzdory. Po zpackaném Lánském puči, jehož aktéři se nikoli náhodou nyní derou po zádech Babiše zpět k moci, musel Zeman skousnout možná vůbec nejpotupnější porážku za dobu svého angažmá na Hradě.

Veskrze nepříznivou bilanci mu tak nyní může napravit druhá vláda Andreje Babiše. Předseda dominantní síly české politiky přitom pracuje se dvěma scénáři: buď vznikne aliance ANO–KSČM–ČSSD, anebo ANO–SPD–KSČM. Zároveň platí, že jsme opět svědky situace, kdy se Zeman pokouší do vlády nominovat své lidi. Ostatně třeba Miroslav Toman, kterého ČSSD navrhla na ministra zemědělství, zastával stejnou pozici také ve vládě Jiřího Rusnoka. Prezident se tak navzdory opakovaným porážkám snaží vládu ukrást Poslanecké sněmovně, které je z Ústavy odpovědná, na Hrad. V neposlední řadě se patří připomenout, že se svým způsobem zablokovaná situace podobá konstelaci předcházející vzniku druhé vlády Mirka Topolánka.

A nutno říct, že se – každý po svém a pro politické klima neblahým způsobem – zhostili řešení, které pomohlo politiku odblokovat, vskutku kreativně. Zatímco expředsedovi ODS se podařilo na svou stranu přetáhnout – mimochodem také nejspíš díky vlivu Miloše Zemana, jehož ambicí bylo jako vždy po roce 2003 oslabit a ponížit ČSSD – dva poslance původně zvolené na kandidátce sociální demokracie, Andrej Babiš zvolil cestu, na kterou si nikdo z jeho předchůdců netroufl. Vlastně ano, podobný nápad měl už po volbách v roce 2006 Miroslav Kalousek, avšak stálo ho to post předsedy KDU-ČSL.

To Babišovi nic podobného nehrozí. Vláda se tak bude zcela jistě opírat o hlasy doposud izolované KSČM. A pokud do vlády nakonec nevleze ČSSD, bude navíc nucen zvažovat alianci s rasistickou a xenofobní SPD. Zeman s Babišem se tak zapíšou nesmazatelně do dějin polistopadové politiky. Navzdory síle a dominanci obou se jim totiž s výjimkou marginalizované ČSSD nepodařilo nalézt spojence mezi tradičními politickými formacemi, do samotného centra politiky tak vtahují její doposud okrajové a svým způsobem antisystémové prvky. A přestože to budou nepochybně vydávat za svůj úspěch, představit si lze také pravý opak – tedy že právě toto bude jejich další a možná historicky vůbec největší prohra.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818