Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman na cestách aneb Zaplatit kafe a chlebíčky za prezidenta je veliká čest. Glosa Jiřího Štefeka

Zeman na cestách aneb Zaplatit kafe a chlebíčky za prezidenta je veliká čest. Glosa Jiřího Štefeka

Během nedávné návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Libereckém kraji v některých médiích opět zazněla kritika, že si hlava státu takto za peníze daňových poplatníků dělá kampaň pro své znovuzvolení. A co víc, poprvé se ozvaly hlasy kritizující skutečnost, že si prezident nechá všechno zaplatit od navštíveného kraje a ze svého hradního rozpočtu na své spanilé cesty nepřispívá (a nehodlá přispět) ani korunu.

 

Podle vyjádření jednotlivých krajů se celkový účet za Zemanovy návštěvy v regionech vyšplhal už na 17 milionů korun. Prezident absolvoval během svého mandátu už celkem 48 cest, průměrné náklady na jednu z nich tak přesahují 300 tisíc korun.

Zatímco místa, kam Zeman a jeho doprovod zamíří, si na Hradě vybírají dle vlastního uvážení, účty však míří rovnou na bedra zvolených hostitelů. A vše nasvědčuje, že se to měnit nebude ani do budoucna. Miloš Zeman totiž na dotaz, zda by se Hrad měl na financování jeho cest podílet, totiž prohlásil, že se nebude nikoho doprošovat, aby za něj zaplatil chlebíčky a příště by do takového kraje (který by chtěl příspěvek na úhradu nákladů) nejel. To, že mu kraje zaplatí bydlení a slavnostní večeře a rauty a mnoho dalších položek, Zeman jaksi zapomněl dodat.

Aby mně bylo rozuměno, předem zdůrazňuji, že proti cestování prezidenta po krajích nic nemám. Naopak, je dobře, když čas od času zavítá nejvyšší představitel státu i do odlehlých míst, aby viděl, jak se tam lidem žije. Dělal to kdysi Václav Havel a po něm i Václav Klaus, Zeman jen pokračuje v nastoupené tradici. Mám tu však několik výhrad, několik velkých „ale“.

Více si přečtěte na webu Reflex.cz.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744