Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman na sjezdu KSČM: Odsoudil komunistické panství a skrytě podpořil Filipa. Glosa V. Dostála

Zeman na sjezdu KSČM: Odsoudil komunistické panství a skrytě podpořil Filipa. Glosa V. Dostála

Projev prezidenta Miloše Zemana na sjezdu KSČM v Nymburku byl sice ze všeho nejvíc kritikou poměrů za vlády komunistů, zároveň ho lze ale číst jako podporu pragmatika Vojtěcha Filipa a kritiku jednoho z hlavních vyzyvatelů stávajícího předsedy Josefa Skály. Ten je reprezentantem stále viditelnějšího konzervativního a do normalizace zahleděného proudu uvnitř strany.

A pokud Skála nostalgicky vzpomíná na časy normalizační vlády komunistů, Zeman naopak právě na této periodě českých dějin nenechal nit suchou. A nejen to, komunistům připomněl, že mají na rukou krev a vyzval je k pokání. Jeho projev byl promyšlenou a jasně strukturovanou kritikou komunistického panství od února 1948 po listopad 1989. „To, čemu říkáte Vítězný únor, byl prohraný únor,“ řekl v momentě, kdy se ve své historické exkurzi dostal k nástupu komunistů k moci.

Kritizoval vznik monopolní pozice komunistů v politickém systému, neboť podle něj stejně jako v ekonomii vede k degradaci. „Nevytváří tlak na inovace a naopak vytváří to, co bych nazval jakobínským terorem.“ Komunistům pak připomněl justiční vraždy politických oponentu i členů tehdejší KSČ. Podle něj to nebyly deformace systému ani jeho chyby, ale zločiny. „A jako zločiny je musíme umět pojmenovat, pokud chceme říkat pravdu,“ nenechal nikoho na pochybách.

Několika větami se pak zmínil o období, které předcházelo Pražskému jaru, a zdůraznil, že to bylo právě v roce 1968, kdy se komunisté těšili nevynucované důvěře většiny národa. „Tehdy jsem rád vyhověl výzvě, abych vstoupil do KSČ. Bohužel to ale trvalo krátce a ti, kdo se sklonili před okupační mocí, důvěru národa opět ztratili,“ pravil Zeman s tím, že posrpnovou normalizaci charakterizuje mimo jiné důvěra vynucovaná a formální.

360p
Nymburk: protesty proti Zemanovi během sjezdu KSČM

Ani na husákovském režimu nenechal nit suchou, společnost podle prezidenta tehdy byla „rozdělená do čtyř kast: straníci, nestraníci, vyškrtnutí a vyloučení“. Na disent a vůbec lidi, kteří se nebáli aktivně proti režimu vystupovat, Jan Patočka nebo Václav Havel v této souvislosti hovořili o „ostrůvcích pozitivní deviace“, si Zeman nevzpomněl, přesto šlo o jasný vzkaz delegátům, aby nepodlehli vábení a odmítli idealizaci tehdejších poměrů.

„Nenechte se manipulovat těmi, kdo provádějí povrchni a nenávistné analýzy minulosti,“ zdůraznil v samotném závěru Zeman a vyzval komunisty k tomu, a aby se ze své minulosti ponaučili sami a z vlastní vůle. Nabádal je k tomu, aby pracovali na vlastních analýzách předlistopadového režimu a nespoléhali se na kritiku svých oponentů.

V samotném závěru se Zeman přihlásil k demokratickému socialismu, avšak zdůraznil, že musí být právě demokraticky a nikoli, jako ten předlistopadový, byrokratický. „Měli jsme tady byrokracii, nikoli socialismus,“ uzavřel prezident svůj projev na sjezdu komunistické strany Čech a Moravy.

360p
Nymburk: protesty proti Zemanovi během sjezdu KSČM

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232