Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman na sjezdu KSČM: Odsoudil komunistické panství a skrytě podpořil Filipa. Glosa V. Dostála

Zeman na sjezdu KSČM: Odsoudil komunistické panství a skrytě podpořil Filipa. Glosa V. Dostála

Projev prezidenta Miloše Zemana na sjezdu KSČM v Nymburku byl sice ze všeho nejvíc kritikou poměrů za vlády komunistů, zároveň ho lze ale číst jako podporu pragmatika Vojtěcha Filipa a kritiku jednoho z hlavních vyzyvatelů stávajícího předsedy Josefa Skály. Ten je reprezentantem stále viditelnějšího konzervativního a do normalizace zahleděného proudu uvnitř strany.

A pokud Skála nostalgicky vzpomíná na časy normalizační vlády komunistů, Zeman naopak právě na této periodě českých dějin nenechal nit suchou. A nejen to, komunistům připomněl, že mají na rukou krev a vyzval je k pokání. Jeho projev byl promyšlenou a jasně strukturovanou kritikou komunistického panství od února 1948 po listopad 1989. „To, čemu říkáte Vítězný únor, byl prohraný únor,“ řekl v momentě, kdy se ve své historické exkurzi dostal k nástupu komunistů k moci.

Kritizoval vznik monopolní pozice komunistů v politickém systému, neboť podle něj stejně jako v ekonomii vede k degradaci. „Nevytváří tlak na inovace a naopak vytváří to, co bych nazval jakobínským terorem.“ Komunistům pak připomněl justiční vraždy politických oponentu i členů tehdejší KSČ. Podle něj to nebyly deformace systému ani jeho chyby, ale zločiny. „A jako zločiny je musíme umět pojmenovat, pokud chceme říkat pravdu,“ nenechal nikoho na pochybách.

Několika větami se pak zmínil o období, které předcházelo Pražskému jaru, a zdůraznil, že to bylo právě v roce 1968, kdy se komunisté těšili nevynucované důvěře většiny národa. „Tehdy jsem rád vyhověl výzvě, abych vstoupil do KSČ. Bohužel to ale trvalo krátce a ti, kdo se sklonili před okupační mocí, důvěru národa opět ztratili,“ pravil Zeman s tím, že posrpnovou normalizaci charakterizuje mimo jiné důvěra vynucovaná a formální.

360p
Nymburk: protesty proti Zemanovi během sjezdu KSČM

Ani na husákovském režimu nenechal nit suchou, společnost podle prezidenta tehdy byla „rozdělená do čtyř kast: straníci, nestraníci, vyškrtnutí a vyloučení“. Na disent a vůbec lidi, kteří se nebáli aktivně proti režimu vystupovat, Jan Patočka nebo Václav Havel v této souvislosti hovořili o „ostrůvcích pozitivní deviace“, si Zeman nevzpomněl, přesto šlo o jasný vzkaz delegátům, aby nepodlehli vábení a odmítli idealizaci tehdejších poměrů.

„Nenechte se manipulovat těmi, kdo provádějí povrchni a nenávistné analýzy minulosti,“ zdůraznil v samotném závěru Zeman a vyzval komunisty k tomu, a aby se ze své minulosti ponaučili sami a z vlastní vůle. Nabádal je k tomu, aby pracovali na vlastních analýzách předlistopadového režimu a nespoléhali se na kritiku svých oponentů.

V samotném závěru se Zeman přihlásil k demokratickému socialismu, avšak zdůraznil, že musí být právě demokraticky a nikoli, jako ten předlistopadový, byrokratický. „Měli jsme tady byrokracii, nikoli socialismus,“ uzavřel prezident svůj projev na sjezdu komunistické strany Čech a Moravy.

360p
Nymburk: protesty proti Zemanovi během sjezdu KSČM

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Zoufalec týdne: Piráti. Komentář Petra Holce

Ani topení počítačem nebo neschopnost pozvat elektronicky někoho na poslanecký výslech vám o Pirátech neřekne tolik jako projev jejich šéfa Ivana Bartoše na nedělním pirátském happeningu k internetu, jak jinak. Evropský parlament bude 12. září hlasovat o směrnici k autorskému právu, která má mimo jiné omezit internetové pirátství velkých firem jako Google na účet tradičních médií. A Pirátům se to nelíbí.

Jako správní piráti chtějí pirátství se vším všudy, něco jako v Somálsku. „Připravovaná legislativa a zejména její články 11 a 13 představují skutečnou hrozbu. A já bych skutečně nerad sledoval to, jak příběh George Orwella začíná nabírat reálné obrysy, kdy se historie a realita nebude přepisovat, ale z internetu mohou pod různými záminkami mizet informace, které prostě už nikdy běžný člověk nedohledá a o jejichž existenci nebude ani vědět,” řekl Bartoš na akci.

Fakt? Piráti, samozvaní guruové „digitálu“, se hlásí o státní funkce ohledně e-governmentu, zatímco sami shání odborníky na e-government. Prostě Piráti, i když teď kluci oblékli saka. Nejen Bartoš jako by spal v idylických 90. letech, kdy nás web měl osvobodit od všeho zlého. Pamatujete? Informace zdarma potečou jak voda a svět bude najednou lepší, svobodnější a demokratičtější.

Link

Ještě tehdy neexistoval Facebook, Twitter ani Instagram a málokdo tušil, že z nás právě internet vytáhne to nejhorší. Dejte někomu prostor pustit svou fantazii a uděláte Donalda Trumpa prezidentem. Většina z nás předtím pořád žila v reálném světě a virtuální realita patřila do sci-fi. Internet to ale i s pomocí sociálních sítí, z nichž se mezitím stala spíš antisociální černá díra plná falše a narcisismu, dokázal rychle otočit: ze sci-fi dělá stále sofistikovaněji realitu ohrožující nejen naši příčetnost, ale i demokracii.

Osvobozuje nás od svobody a sám se mění v Orwella. Přiznal si to dokonce už i Facebook, cynický pionýr toho všeho, a začal proto sám sebe radši cenzurovat. Což vám mimochodem o závažnosti problému řekne vše, co jste (ne)chtěli vědět. Evropská směrnice samozřejmě internet neomezuje ani necenzuruje, ostatně i v Bruselu se v pracovní době rádi věnují vlastnímu Facebooku, Twitteru nebo Instagramu.

Například Bartošem zmiňovaný článek 11 má tradiční media chránit před pirátstvím firem typu Google, které na webu zobrazují linky na mediální články a umožňují náhled obsahu. Je to obchodní model á la Somálsko: zadarmo si „vypůjčíme“ váš obsah, za který jste zaplatili, a za to shrábneme většinu peněz z reklamy. A vy si přežívejte, jak chcete.

Link

Evropská směrnice chce proto tradiční vydavatele chránit před tímto pirátstvím aspoň tím, že jim umožní účtovat za odkazy nebo náhledy jejich vlastního obsahu poplatek. Vlastně to není nic moc revolučního – nebo aspoň v nepirátské části světa: směrnice v podstatě jen říká, že za zboží někoho jiného máte zaplatit. Všechno všech totiž nakonec nebylo ani v komunismu, což si ovšem většina kluků z Pirátů nepamatuje.

Korunu všemu ale nasadil pirátský kandidát na pražského primátora Zdeněk Hřib. Ten se zasnil a řekl, že nás právě neregulovaný internet „chrání před autoritativními tendencemi ve společnosti”. A sakra! To nikdy neslyšel o Putinových trollech? Nebo o guruovi falešného strachu jménem Tomio Okamura, který se i díky vlastním webovým fake news teď s Piráty pere o titul třetí nejsilnější politické strany?

Ale dost zoufalství. Piráti a zvlášť jejich šéf Bartoš umí rozdat i naději a optimismus. Třeba když se ho server Novinky.cz zeptal, jestli už jsou Piráti zralí na to vést Prahu, kde si čtyři roky trénují politické pirátství. „Taková otázka mi připadá dost vtipná. Když si vzpomenu, s jakými zkušenostmi do vedení města nastoupila Adriana Krnáčová… I tady v poslaneckém klubu, i v rámci strany máme lidi vzdělané a bystré a méně vzdělané a méně bystré. To je normální. Myslím, že jsme kompetentní. Rozumíme financování města,“ odpověděl Bartoš. A jejda!

-1