Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman na sjezdu KSČM: Odsoudil komunistické panství a skrytě podpořil Filipa. Glosa V. Dostála

Zeman na sjezdu KSČM: Odsoudil komunistické panství a skrytě podpořil Filipa. Glosa V. Dostála

Projev prezidenta Miloše Zemana na sjezdu KSČM v Nymburku byl sice ze všeho nejvíc kritikou poměrů za vlády komunistů, zároveň ho lze ale číst jako podporu pragmatika Vojtěcha Filipa a kritiku jednoho z hlavních vyzyvatelů stávajícího předsedy Josefa Skály. Ten je reprezentantem stále viditelnějšího konzervativního a do normalizace zahleděného proudu uvnitř strany.

A pokud Skála nostalgicky vzpomíná na časy normalizační vlády komunistů, Zeman naopak právě na této periodě českých dějin nenechal nit suchou. A nejen to, komunistům připomněl, že mají na rukou krev a vyzval je k pokání. Jeho projev byl promyšlenou a jasně strukturovanou kritikou komunistického panství od února 1948 po listopad 1989. „To, čemu říkáte Vítězný únor, byl prohraný únor,“ řekl v momentě, kdy se ve své historické exkurzi dostal k nástupu komunistů k moci.

Kritizoval vznik monopolní pozice komunistů v politickém systému, neboť podle něj stejně jako v ekonomii vede k degradaci. „Nevytváří tlak na inovace a naopak vytváří to, co bych nazval jakobínským terorem.“ Komunistům pak připomněl justiční vraždy politických oponentu i členů tehdejší KSČ. Podle něj to nebyly deformace systému ani jeho chyby, ale zločiny. „A jako zločiny je musíme umět pojmenovat, pokud chceme říkat pravdu,“ nenechal nikoho na pochybách.

Několika větami se pak zmínil o období, které předcházelo Pražskému jaru, a zdůraznil, že to bylo právě v roce 1968, kdy se komunisté těšili nevynucované důvěře většiny národa. „Tehdy jsem rád vyhověl výzvě, abych vstoupil do KSČ. Bohužel to ale trvalo krátce a ti, kdo se sklonili před okupační mocí, důvěru národa opět ztratili,“ pravil Zeman s tím, že posrpnovou normalizaci charakterizuje mimo jiné důvěra vynucovaná a formální.

360p
Nymburk: protesty proti Zemanovi během sjezdu KSČM

Ani na husákovském režimu nenechal nit suchou, společnost podle prezidenta tehdy byla „rozdělená do čtyř kast: straníci, nestraníci, vyškrtnutí a vyloučení“. Na disent a vůbec lidi, kteří se nebáli aktivně proti režimu vystupovat, Jan Patočka nebo Václav Havel v této souvislosti hovořili o „ostrůvcích pozitivní deviace“, si Zeman nevzpomněl, přesto šlo o jasný vzkaz delegátům, aby nepodlehli vábení a odmítli idealizaci tehdejších poměrů.

„Nenechte se manipulovat těmi, kdo provádějí povrchni a nenávistné analýzy minulosti,“ zdůraznil v samotném závěru Zeman a vyzval komunisty k tomu, a aby se ze své minulosti ponaučili sami a z vlastní vůle. Nabádal je k tomu, aby pracovali na vlastních analýzách předlistopadového režimu a nespoléhali se na kritiku svých oponentů.

V samotném závěru se Zeman přihlásil k demokratickému socialismu, avšak zdůraznil, že musí být právě demokraticky a nikoli, jako ten předlistopadový, byrokratický. „Měli jsme tady byrokracii, nikoli socialismus,“ uzavřel prezident svůj projev na sjezdu komunistické strany Čech a Moravy.

360p
Nymburk: protesty proti Zemanovi během sjezdu KSČM

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744