Zeman nejspíš vyhraje, potom ale přijde druhé kolo. Komentář V. Dostála

Vratislav Dostál

15. 09. 2017 • 08:00

Podobně jako Senát, i prezidenta volíme ve dvoukolové většinové volbě. Přestože se to může jevit jako banalita, mimo jiné z toho vyplývá, že favoritem takového klání vůbec nemusí být kandidát, který vyhraje první kolo. Tedy s jedinou výjimkou: pokud neobdrží nadpoloviční většinu hlasů již v prvním kole, což se stává zřídkakdy. Kouzlo tohoto volebního systému spočívá v tom, že v něm uspějí většinou ti kandidáti, kterým se podaří mezi prvním a druhým kolem přetáhnout voliče svých soupeřů. A v této disciplíně vynikají spíše konsenzuální politici. Miloš Zeman mezi ně nepatří.

Je proto s podivem, že Český rozhlas přišel se zprávou, že je to právě současný prezident, koho lze v tuto chvíli označit za jasného favorita prezidentské volby. Takto autoritativní závěr veřejnoprávní rozhlas podepřel sociologickým šetřením agentury Focus, která ale zkoumala pouze to, jak by kandidáti dopadli v prvním kole volby. Zeman by v něm teď podle šetření získal 28 procent hlasů, druhý Jiří Drahoš třináct a třetí Michal Horáček něco přes dvanáct procent. Zbytek hraje momentálně marginální roli.

Autorka textu se pak věnuje charakteristice voličů jednotlivých kandidátů a čtenáře informuje o tom, proč voliči komunistů podporují spíše Zemana, zatímco k Drahošovi inklinují voliči ODS, TOP 09 nebo lidovců, Horáček, že to má zase dobré u žen. Od veřejnoprávního rozhlasu by se přitom slušelo, pokud by se věnoval tomu hlavnímu, tedy otázce, koho tito voliči upřednostní v případě, že se jejich kandidát nedostane do druhého kola.

3607263:article:true:true:true

Politolog Tomáš Lebeda napsal před lety do Sociologického časopisu, že je dvoukolový většinový volební systém ve své podstatě dvěma po sobě se opakujícími volbami, které se od sebe svojí logikou významně liší. „Zatímco první kolo v naprosté většině případů představuje pouze selekci kandidátů, skutečnou volbu – elekci – přináší až kolo druhé,“ uvedl v roce 2011 Lebeda.

Na základě analýzy voleb do Senátu z let 1996 až 2008 pak dodal, že se volební systém s uzavřeným druhým kolem ukazuje jako mechanismus, který je schopný penalizovat kandidáty, kteří mají sice velké množství příznivců, ale ještě více odpůrců. „Zisk v prvním kole tak nemusí korespondovat s úspěchem v kole druhém. Častá negativní volba ve druhém kole pomáhá ke zvolení kandidátům, kteří jsou vnímáni jako konsenzuálnější.“

3558445:article:true:true:true

I z výzkumu pro Český rozhlas vyplývá, že Zeman navzdory nejvyššímu podílu sympatizantů společnost velmi rozděluje. Škoda, že tento fakt nechala autorka bez povšimnutí. Může to být totiž moment, který bude pro celkový výsledek volby určující. Důvod je prostý: proti Zemanovi se většina voličů Drahoše, Horáčka a dalších kandidátů ve druhém kole spojí.

Ostatně naznačují to data agentury Median, podle které má sice Zeman zdaleka nejvíc přesvědčených voličů, avšak zároveň postupně roste počet lidí, pro které je nepřijatelný. Trend je zřejmý: loni v září bylo takových lidí 48 procent, letos v dubnu 51 procent a v červnu dokonce 55 procent.

A ještě jeden klíčový ohled, který šetření pro ČRo potvrdilo, ale jehož význam zapadl: Čechů, kteří tápou, koho ze stávající nabídky podpořit, a kterým se dost možná nikdo z kandidátů nezamlouvá, je rovnou 40 %. Pokud volit půjdou, pochopitelně to se zisky jednotlivých kandidátů pořádně zamává. A opět – jde stále ještě jen o první kolo, do toho druhého teď ani se sebelepším průzkumem příliš nevidíme.

Jisté je tedy jedno: pokud Zeman trend nezlomí, a moc času na to už nemá, v žádném případě o něm nelze mluvit jako o favoritovi prezidentské volby, leda tak jako o favoritovi jejího prvního kola.

Vše o prezidentských volbách najdete zde.

SDÍLET