Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman nezklamal. Klíčová otázka zní, jestli Babiš ustojí alianci s SPD. Komentář Vratislava Dostála

Zeman nezklamal. Klíčová otázka zní, jestli Babiš ustojí alianci s SPD. Komentář Vratislava Dostála

Více než dvě hodiny nakonec trvala schůzka premiéra v demisi Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana. A protože Zeman pravidelně po podobných konzultacích veřejnost a média ignoruje, musíme se spokojit s informacemi, které novinářům sdělil předseda zdaleka nejsilnější sněmovní strany. A podle Babiše mu prezident doporučil, aby pokračoval ve vyjednávání s komunisty a nácky. Chvilku předtím navíc prezidentův mluvčí oznámil, že se Zeman tento týden sejde nejen s Vojtěchem Filipem, ale také s Tomiem Okamurou.

Že bude Zeman vývoj tlačit právě tímto směrem, nejspíš nikoho nepřekvapí. Ostatně o této variantě hovořil veřejně několikrát. Zrovna tak bylo v posledních dnech patrné, že je to také pro Babiše a jeho hnutí ANO po krachu vyjednávání se sociální demokracií relevantní scénář. Doložit to lze na veřejných prohlášeních nejmíň dvou stávajících ministrů, tedy Dana Ťoka a Roberta Pelikána, kteří podobný projekt odmítli. Respektive řekli, že nevznikne s jejich účastí.

A podobné reakce budou nejspíš přibývat. Ať už si totiž o angažmá mnoha lidí po boku i na české poměry krajně pragmatické a v mnoha ohledech až cynické figury, jakou je bezesporu předseda hnutí ANO, myslíme cokoli, bylo by s podivem, pokud by osobnosti typu Martina Stropnického nebo Petra Vokřála mávli nad aliancí s rasistickou a xenofobní stranou rukou a hazardovali tak se svou v mnoha ohledech ještě pořád respektu hodnou pověstí. Mnoho z nich bude mít navíc už dost možná problém obhájit si nejen před sebou alianci s komunisty.

Zkrátka a dobře: navzdory zjištění České televize, podle kterého by výrazná většina poslaneckého klubu hnutí ANO neměla problém s menšinovou vládou hnutí ANO opírající se o hlasy formací situovaných na obou okrajích české politiky, je evidentní, že Andrej Babiš může dříve či později čelit hrozbě drolení vlastního poslaneckého klubu. I proto byl nejspíš na večerní improvizované tiskové konferenci opatrný a několikrát zopakoval, že musí budoucí strategii probrat na předsednictvu strany.

Je skoro jisté, že si nakonec prosadí svou, přesto to může být signál. A nejde ani tak o hnutí ANO. Představa, že se mu předsednictvo nebo jakýkoli jiný orgán vzepře, je ostatně naivní. Babiš byl opakovaně za předsedu zvolen počtem hlasů, který by mu záviděl i Gustáv Husák. Zrovna tak platí, že má jako předseda hnutí ANO podle stanov pravomoci, jako žádný jiný předseda standardní demokratické strany. Jednoduše řečeno, Babiš má dostatek pák k tomu, aby své spolustraníky disciplinoval.

Jinak to ale může být s ulicí. Už dnes se pravidelně konají demonstrace proti jeho angažmá ve vládě. Přitom vůbec není pravda, jak se nechal slyšet Zeman, že by se jich účastnilo zrovna málo lidí. A vzpomeňme, jakou nevoli vzbudilo tak svým způsobem okrajové rozhodnutí, jakým byla volba Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu GIBS. A také, jak Babiš rychle vycouval a zasadil se o jeho odvolání. Není totiž typem politika, kterému je hlas veřejnosti lhostejný. Je to přesně naopak: vadí mu, že rozděluje, chce být adorovaný a milovaný všemi.

Jenomže je zároveň ambiciózní a politické angažmá bere osobně. Proto má neustále pocit, že je obětí komplotu. Proto odmítá jakoukoli vinu v kauze Čapí hnízdo. Zároveň si populistickou a pokryteckou kritikou polistopadových pořádků, ostatně jako majitel Agrofertu z nich roky profitoval, zavřel cestu ke standardním politickým formacím. Z jisté perspektivy mu tak nezbývá, než odkrýt karty a vládnout se subjekty, které s jeho hnutím kolaborují ve sněmovně už od voleb.

Andrej Babiš: Nejstarší premiér, který nepožádal o důchod >>>

Avšak závažnost ustavení sněmovny a ustavení vlády jsou přece jen odlišné, mají jinou váhu. Symbolickou a především mocenskou. A každá akce vyvolá protiakci. Babiš si proto může být jistý, že mu to neprojde tak úplně hladce. Přesto platí, že pokud odmítá předčasné volby a zároveň chce navzdory trestnímu stíhání aspirovat na post premiéra, nezbude mu za dané konstelace nic jiného, než krajně riskantní manévr podstoupit. Klíčové otázky tak zní: půjde do toho, a pokud ano, ustojí to? 

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232