Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman, Ovčáček, Srp aneb O blbci lze psát i zdvořile. Komentář Karla Steigerwalda

Zeman, Ovčáček, Srp aneb O blbci lze psát i zdvořile. Komentář Karla Steigerwalda

Aby zas lidi rozvzteklil nějakou nehorázností a sprostotou, jmenoval pan prezident přítele pana Srpa do Etické komise pro oceňování odboje a odporu proti komunismu. Ta pana Srpa před časem neocenila, protože je evidovaný jako spolupracovník StB, čili se na to místo báječně hodí.

Pan Kalousek se prezidentovi za to, že udělal kozla zahradníkem, vysmál. Pan prezident pana Kalouska ostře vypeskoval za to, že vstoupil za komunistů do strany lidové. Sám pan prezident vstoupil za komunistů do strany komunistické, ale pan Kalousek to nechal už plavat.

Pan předseda vlády Sobotka, který má jediný pravomoc pana Srpa do komise dosadit, řekl, že to neučiní, protože pan Srp byl sice v kriminále a konal jiná dobra, ale také donášel pánům v StB na své pány kamarády z kavárny. Pan Ovčáček označil pana premiéra za zbabělce a jeho rozhodnutí za chucpe. Pan premiér neřekl, že chucpe je celý pan Ovčáček, jeho školením v Haló novinách počínaje. Pan Ovčáček sdělil veřejnosti, že pan prezident nebude akceptovat, co pan premiér učinil.

Znamená to, že Hradní stráž dovede pana Srpa na příští zasedání do jednací místnosti Etické komise. Pánové z komise vyzvou pana Srpa, aby vypadl, že v komisi nemá co dělat. Pan Srp zůstane, protože ho jmenoval pan prezident, který na to nemá právo. Pánové z komise zavolají policii, aby pana Srpa vyvedla. To si nenechají líbit páni z Hradní stráže, opodál číhající, co bude. Vrhnou se na pány policisty. Ti povolají na pomoc lidi z URNA. Získají přesilu a vyvedou pana Srpa i s pány z Hradní stráže z Etické komise ven.

Pan Ovčáček se na Hradě zmíní, že došlo k dalšímu fašistickému útoku pánů z kavárny, kteří své mínění staví před mínění pana Ovčáčka. Na případ se mezitím zapomene, protože pan prezident překvapí dalším, nečekaným kouskem, aby zas někoho nasral. Vzhledem k danému kontextu je poslední slovo textu neobyčejně zdvořilé.

DALŠÍ AUTOROVY KOMENTÁŘE NAJDETE NA REFLEX.CZ

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744