Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman pustil vraha, aby zakryl své problémy. Komentář Vratislava Dostála

720p480p360p240p

Miloš Zeman se krátce po svém zvolení na Hrad přihlásil k odkazu Tomáše Masaryka, který založením svobodného Československa, jak sám Zeman připomenul u příležitosti své inaugurace, uskutečnil přechod od monarchie k republikánskému zřízení. Prezident tehdy zdůrazňoval, že chce na Masaryka v tomto duchu navázat a pozastavil se nad tím, že naše Ústava ještě stále obsahuje některé monarchistické prvky. Jako příklad u sochy TGM na Hradčanském náměstí uvedl právo prezidenta republiky udělovat amnestii a milosti. A dodal: „Sám za sebe se těchto práv dobrovolně vzdávám a přál bych si, aby byla změněna Ústava takovým způsobem, aby jakýkoli můj nástupce nemohl institut amnestie nebo milosti jakýmkoli způsobem zneužít. A to je jeden z mých závazků mé prezidentské funkce.“ Včera tento svůj závazek z 8. března roku 2013 Zeman porušil. Důvod je zřejmý: je v hluboké defenzivě a zoufale se pokouší i za cenu porušení předvolebního slibu odvést pozornost od aktuální politické krize, ze které už skoro jistě vyjde opět jako poražený.

Jak jinak si vysvětlit avizovanou amnestii pro Jiřího Kajínka, tedy pro člověka, který byl v roce 1998 soudem uznán vinným z dvojnásobné nájemné vraždy a pokusu o vraždu a odsouzen na doživotí? Co na tom, že Kajínek vinu nikdy nepřiznal, a naopak policii obvinil z vykonstruovaného procesu a soud z předpojatosti. Možná stojí za to připomenout, že Kajínek požádal už v září roku 2002 o milost tehdejšího prezidenta Václava Havla. Tehdejší ministr spravedlnosti a současný předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský milost nedoporučil. Zpět ale k Zemanovi.

Podle bývalé ústavní soudkyně a současné senátorky Elišky Wagnerové byl tehdejší závazek Zemana mylný. „Milost jako akt milosrdenství může být vhodný doplněk soudního systému,“ říká pro INFO.CZ Wagnerová. Pokud se totiž trest jeví jako příliš přísný nebo příkrý, je podle ní možno sáhnout k milosti. „Samozřejmě jde o institut, se kterým se musí nakládat rozumně,“ dodává bývalá soudkyně Ústavního soudu. Podle ní musí zároveň existovat záruky, že omilostněný nebude opakovat trestnou činnost. V neposlední řadě se pozastavuje nad tím, že se Kajínek nepokusil bránit vlastní cestou, po uplynutí dvaceti let ve vězení mohou totiž doživotně odsouzení vězni za jistých okolností požádat o podmínečné propuštění. A je otázkou, zda měl Kajínek nejprve odpykávat jedenáctiletý trest a teprvé poté začít s výkonem doživotního trestu. V této věci by rozhodně soudy měly dostat příležitost se judikatorně vyjádřit. 

Netřeba se ale pro tuto chvíli zaplétat do složitých právních úvah, ani nemusíme rozkrývat celou Kajínkovu anabází. Zeman se totiž snaží pouze odpoutat pozornost od svých problémů a jen zběžné pročtení novin dokazuje, že se mu to do velké míry daří. Nic to ale nemění na tom, že v posledních dnech čelí nebývalé kritice a tlaku veřejnosti. Jeho avizovaná milost také nemění nic na tom, že pokud jde o spor s Bohuslavem Sobotkou, bude muset vstřebat už nejméně druhou drtivou porážku. Situace, pokud jde o politický střet mstivého Zemana se sociální demokracií, až příliš nápadně připomíná období okolo Lánského puče. I tehdy chtěl Zeman Sobotku ponížit, i tehdy to spolu s několika kumpány z ČSSD zpackal. Až se Zeman vrátí z Číny, Kajínek už nebude téměř nikoho zajímat a prezident se bude muset vypořádat s návrhem na odvolání ministra financí.

A je vcelku jedno, zda se – jak tento týden avizoval – obrátí na Ústavní soud, anebo zda bude čelit kompetenčnímu sporu, který je připraven vyvolat premiér. Pokud se otážete jakéhokoli ústavního experta, patrně se vám dostane totožná odpověď: prezident musí návrhu předsedy vlády na odvolání ministra dříve či později vyhovět. Ze všeho nepravděpodobnější tak je, že prezident nakonec předsedu hnutí ANO odvolá. Ani v jeho, ani v Babišově zájmu není, aby byli osočování z pohrdání Ústavou. Ostatně předseda hnutí ANO je s tímto scénářem už smířen a bude ho chtít přetavit ve volební vítězství. „Nechci nic blokovat, skončím na ministerstvu a půjdu se zeptat lidí, zda mám být v politice,“ řekl Babiš dnešnímu Právu. Máme se nač těšit, předvolební kampaň začíná.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1