Zeman rozehrál velkou partii proti demokracii. Babiš se musí spojit s opozicí a nedovolit mu, aby vyhrál

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Stalo se, na co se dlouho čekalo. Miloš Zeman zahájil frontální útok na zbytky české parlamentní demokracie. Ta je slaboučká, rozervaná vzájemnou nevraživostí a zoufale postrádá velké lídry. Ale pořád má něco, co může odvrátit pokus o definitivní nastolení hradní diktatury. Obrovskou sílu poslaneckých mandátů, která, když se spojí, nedá momentální hlavě státu žádnou šanci.

Hrozící Zemanův útok avizoval Vratislav Dostál. Jde o přesnou analýzu, k níž není vlastně co dodat. Kromě jednoho. Jde o popis neradostného stavu, jaký v této chvíli je, cílem onoho textu ovšem nebylo definovat možnosti, jež stále mají jednotliví aktéři a které mohou narušit, či totálně zbourat prohradní status quo. Vždy lze něco dělat. Kdyby Churchill jednal v logice událostí, jak se jevila v době, kdy přebíral vládu, musel by před Hitlerem kapitulovat. Že se tak nestalo? Protože on byl vůdce a ne ustrašená slepice jako Chamberlain.

Zkusme nyní odhlédnout od toho, že silnými osobnostmi naše politická scéna právě neoplývá (ostatně proto s ní Zeman tak mává). A podívejme se racionálně a pragmaticky na to, kdo má jaké karty a jak s nimi lze hrát. Nominálně nejsilnější list třímá hradní pán. Sněmovna je rozložená, premiér v ní ztratil většinu a od demokratické opozice ho dělí hluboký příkop upřímné vzájemné nenávisti. Prezident se může celkem oprávněně domnívat, že má jeho osud ve svých rukách a diktovat si požadavky.

Nehorázná přímost, s jakou si Miloš Zeman řekl o odstranění ministrů zdravotnictví a zahraničí, svědčí o tom, že si je výhrou jistý. Tomáš Petříček překáží jeho proruským aspiracím dlouhodobě. Nyní si přitížil tím, že mluvil o koupi milionu prověřených vakcín Astra Zeneca, čímž zkřížil plány hradní party dostat k nám stůj co stůj neschválený Sputnik V. A právě ten se stal důvodem, proč chce prezident hlavu Jana Blatného a šéfky Státního úřadu pro kontrolu léčiv, kteří odmítají okamžitou „politickou“ certifikaci této vakcíny.

Zeman se ukazuje být pro zastupitelskou demokracii daleko nebezpečnější než svého času Klaus a politik, který má všech pět pohromadě, by mu neměl dávat šanci náš ústavní systém dorazit.

sinfin.digital