Zeman ví, že „startovací okno“ Sputniku se uzavírá. Pro ruskou vakcínu půjde přes mrtvoly

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Schválených vakcín bude brzy dost – dobrá zpráva, ale ne pro Miloše Zemana. Prezident už delší dobu věnuje značné úsilí a vytváří nevybíravý tlak, aby k nám dostal ruský Sputnik V. Jenže jakmile do Česka začne proudit dostatek západních očkovacích látek, klesne zájem o něj na nulu. Zeman ví, že mu zbývá v podstatě jen pár dní. Spěchá a jeho poradce Roman Prymula nastínil plán, jak obejít všechny procedury a dostat sem ruskou vakcínu na sílu.

Prezident se pustil do boje za Sputnik se stejným zápalem jako kdysi za jinou ruskou látku – jed novičok. Podobně jako tehdy neváhal postavit se proti vlastní tajné službě, tak nyní žádá „hlavy“ všech, kteří mu stojí v cestě. 

Na pondělí 22. března má prezident naplánovanou schůzku s premiérem a předem avizoval, že bude chtít, aby Andrej Babiš vyhodil ty, kteří podle Zemanova zvráceného výkladu mají „na rukách krev“, protože odmítají porušit své povinnosti a pustit k nám Sputnik bez řádného posouzení. S odvoláním ředitele BIS Babiš Zemanovi kdysi nevyhověl. Příští týden bude mít možnost ukázat stejnou zásadovost v případě ministra zdravotnictví Blatného a případně i ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Storové.

Vakcína Sputnik je teprve od 4. března v procesu certifikace u Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), který potrvá nejméně tři měsíce. To je pro Zemana příliš dlouhá doba, v červnu se totiž nedostatek západních očkovacích látek stane dávnou minulostí.

Zeman se napřed snažil hrát na protievropskou strunu a vytvářel dojem, že problém je v „bruselské byrokracii“ a Česko musí ukázat svou „suverenitu“ a schválit ruskou vakcínu vlastním lékovým úřadem. Ředitelka Storová ale dala jasně najevo, že naše standardy nejsou měkčí, než má EMA, a s nějakým doporučením do pár týdnů nelze počítat – tím spíš, že ke Sputniku není dostatečná dokumentace. 

Hrad proto změnil taktiku. Nový plán, který odhalil Roman Prymula v nepodepsaném rozhovoru pro iDNES, se obejde už i bez SÚKL. Základem operace „rychlý start Sputniku“ je skutečnost, že tím, kdo nouzově uděluje výjimky pro používání neschválených léčiv, není lékový úřad, ale přímo ministerstvo zdravotnictví. Sice by si mělo vyžádat dobrozdání SÚKL, ale nemusí se jím řídit. Ostatně na Slovensku, které má podobnou legislativu, prostě na premiérův rozkaz ruskou vakcínu povolil rovnou ministr a to bez jakéhokoli posuzování. Zde se zřejmě Zeman s Prymulou inspirovali.

Postup má být následující: Hradní poradce sestaví „tým nezávislých odborníků“, který Sputnik doporučí. Jak říká Prymula v rozhovoru, prezident je s tím srozuměn a „proces je v chodu“. Přitom zdůrazňuje, že je třeba velmi spěchat. Nelze podle něj čekat měsíce na certifikaci u EMA. A prozrazuje proč: nemělo by to prý smysl, protože „pak tu bude vakcín dostatek“, a tedy „…nemůže jít o otázku dvou měsíců. Týden či čtrnáct dnů je doba, která rozhodne“.


Situaci kolem Sputniku V a vlivu Ruska v Evropě jsme probírali i v podcastu Kapitola s analytikem Pavlem Havlíčkem.

sinfin.digital