Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman zase vytáhl církevní restituce a lže jako vždycky. Komentář Jana Jandourka

Zeman zase vytáhl církevní restituce a lže jako vždycky. Komentář Jana Jandourka

Prezident Miloš Zeman se nezúčastnil nedávného pohřbu kardinála Miloslava Vlka údajně ze dvou důvodů. Jednak proto, že Vlk byl zásadním stoupencem církevních restitucí, a dále kvůli jeho výzvě, aby se lidé loni neúčastnili oslav 28. října.

Zeman promluvil na setkání s lidmi v Úholičkách u Prahy. „Pan kardinál byl zásadním příznivcem církevních restitucí a já nejsem, protože se domnívám, že církevní restituce jsou přehnané,“ řekl Zeman k prvnímu z důvodů své neúčasti. Vlk podle něj porušil slova svého předchůdce kardinála Františka Tomáška, že restituce skončily rokem 1991 a církev už nic dalšího požadovat nebude.

Druhý důvod byl ten, že Vlk loni vyzval k neúčasti na oslavách státního svátku. Zeman pravil, že jde o svátek českého státu, nikoli prezidenta republiky. „Já jsem nevyzýval k neúčasti na jeho pohřbu, pouze jsem tam nešel sám.“

Že Zeman nikam nešel, celkem nikomu nevadí. Nezdá se, že by na pohřbu kardinála někomu chyběl. Jeho problém je v tom, že se sám dostal do bezvýchodné situace, kdy bylo trapné jít i nejít. Za to si ovšem může sám.

Věcně je při své argumentaci opět mimo, jak se mu to stává často. Na kardinála Tomáška se odvolává kdekdo, včetně jurodivé Lenky Procházkové. Žádný jeho výrok o tom, že restituce skončily v roce 1991, není dosud doložen. V březnu 1991 ostatně ve své funkci pražského arcibiskupa skončil. I kdyby tomu tak nebylo, nemohl se vyjadřovat k otázce církevního majetku, protože neexistuje žádný „církevní majetek“, ale jen majetek jednotlivých církevních subjektů. Nemohl by se tudíž vyjadřovat k majetku řeholních společností, protože ty jsou samostatné a nemají se strukturou biskupství nic moc společného. Ani k majetku jiných biskupství a farností.

Takzvané restituce nebyly „přehnané“, jak soudí Zeman, byly spíše velmi okleštěné. Církevním institucím se vracela asi třetina ukradeného majetku a ani koruna z ušlého zisku. Ten by činil dalších asi sto miliard korun. Zeman to buď neví – a pak by se měl poučit –, nebo ví a vědomě lže.

K tomu můžeme jen dodat, že ani oblíbené tvrzení, že církvím nic nepatřilo, a odvolávání na Josefa II. a pozemkovou reformu za první republiky je nesmysl. Církevní majetky nezpochybňovali dokonce ani komunisté. Místo legend o dávných časech je třeba vyjít například z pozemkových knih z roku 1948, kde je majetek jako církevní jasně zanesen. S krádeží katedrály svatého Víta si dokonce nedali ani formální práci to pořádně v dokumentech přepsat.

Jde prostě o další nadbíhání nevzdělaným davům, kterým se chce Zeman zalíbit svou lží a domnělým „chlapáctvím“. Je to ale jen primitivismus a obdivovat se mu mohou jen lidé stejné krevní skupiny.

Totéž se týká mstivosti, která kardinála postihla za to, že vyzval k neúčasti na oslavách 28. října. Jenže třeba dvěma rektorům vysokých škol neposílá Zeman pozvánky na tuto oslavu, protože mu neposkytli nějakou laskavost, takže nějaké jeho rozlišování mezi jeho osobou a státním svátkem zcela padá. On sám dokázal pošpinit i státní svátek a měl by raději mlčet.

Nemělo by význam o této položivoucí trosce na Hradě mluvit, kdyby 55 procent občanů obsesívně netvrdilo v průzkumech veřejného mínění, že této osobě „důvěřují“. Proč důvěřují soudně a i jinak mnohokrát usvědčenému lháři, je nějaké jejich vnitřní tajemství, které by nám snad mohl objasnit nějaký psycholog. Riskoval by sice, že ho Zeman nepozve na raut při nějakém svátku nebo že mu Zeman nepůjde na pohřeb, ale to se dá docela dobře skousnout.

Všechny komentáře autora si můžete přečíst na webu Reflex.cz. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744