Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemanovo další dno. Komentář Vratislava Dostála

Zemanovo další dno. Komentář Vratislava Dostála

Čtvrteční bizarní výjev z Pražského hradu má jeden nesporně pozitivní efekt: pokud jsme byť na chvilku váhali stran postupu Miloše Zemana, po tiskové konferenci s Bohuslavem Sobotkou je jasno: sociální demokraty chce ponížit, deklasovat, zničit. Druhý závěr zní: Zemanovi je ústava zcela ukradená. A za další: Zeman, pokud jde o politickou kulturu, dosáhl dalšího dna. Přestože věděl, že Sobotka, ať už z jakýchkoli důvodů, demisi zatím na Hrad nepřiveze, nechal nachystat vše tak, jako by se tak mělo stát. Sobotkovi poděkoval a požádal ho, aby vláda dovládla v demisi do doby, než jmenuje nového premiéra a popřál mu vše dobré v dalším životě. Zeman přijal demisi, kterou premiér nepodal. 

Netřeba psychologizovat ani moralizovat. O tom, jaký kus byl dneska na Hradě sehrán, se může přesvědčit každý sám. Pokud jde o podstatu současné politické krize, postačíme si s konstatováním, že se zjevně zaskočený Sobotka po několika minutách oklepal a nakonec byl schopen situaci čelit a veřejnosti dokázal ve stručnosti vysvětlit, proč se nakonec rozhodl s demisí posečkat.

Zároveň zdůraznil, že původcem krize není on a jeho demise, nýbrž skandály předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. A řekl také, že jsou sociální demokraté situaci ochotni co nejrychleji řešit a že preferují koalici na stávajícím půdorysu, tedy s lidovci a hnutím ANO. Mají jedinou a nepřekročitelnou podmínku: ministrem už nebude předseda ANO Andrej Babiš.

A proč tedy Sobotka váhá s demisí, kterou tak překvapivě v úterý ohlásil? Příčina je jednoduchá stejně jako oprávněná: od čtvrtečního rána média spekulují, že Zeman přijme demisi pouze Sobotky, nikoli celé vlády. Přitom dosavadní praxe hovoří o opaku: demise premiéra znamená pád celé vlády.

„Po mém soudu demise předsedy vlády splývá s demisí vlády, což je interpretace opakovaně potvrzovaná od roku 1997 několika premiéry ve vztahu ke všem třem prezidentům. Naše vláda není navázána na předsedu vlády tak jako německá, ale rozhodně se to blíží více Německu než klasickému parlamentarismu francouzské III. republiky, kde byl předseda vlády v zásadě jen první mezi rovnými,“ uvedl pro INFO.cz ústavní expert Jan Kysela.

„U nás je spíše první mezi nerovnými a v některých ohledech je pánem vlády: vybírá si ministry, navrhuje jejich odvolání, demise se podávají jeho prostřednictvím, stanovuje vládě agendu, má některé osobní kompetence atd. Zdá se mi tedy, že jak konstrukce Ústavy, tak její ustálená interpretace svědčí tomu, že není vlády bez premiéra - právě v premiérovi vláda trvá,“ dodal Kysela.

Zeman si ale opět vykládá ústavu svévolně, je mu naprosto ukradená. Jde mu pouze o své znovuvolení a pomstu sociálním demokratům. Předseda sociálních demokratů tudíž reaguje zdržovací taktikou, neboť nechce, aby byl odvolán pouze on. Pokud by dnes na plán prezidenta nereagoval, celá krize by mohla dost dobře skončit odchodem ostatních ministrů z ČSSD, a možná také lidovců, a vznikem vlády Miloše Zemana a hnutí ANO.  

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1