Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemanův tlučhuba: Ovčáček testuje trpělivost občanů. Komentář Z. Šarapatky

Zemanův tlučhuba: Ovčáček testuje trpělivost občanů. Komentář Z. Šarapatky

Tlučhuba. Jen málokterý výraz charakterizuje mluvčího prezidenta republiky trefněji, než ten z lidové výbavy českých generací. Že „tlouci hubou“ nebylo dvakrát úctyhodné a každý, kdo se tak živil, byl, když ne rovnou vysmíván, tak aspoň zatracován jako budižkničemu, dnes zjevně neplatí. Co na mluvčím Ovčáčkovi některým bytostně vadí, jiným učarovalo a mezi tuto skupinu pochopitelně patří prezident Zeman. Hradní duo, které v symbióze arogance a bezbřehé drzosti pomlouvá už na potkání každého, komu nevyhovují prezidentovy proruské eskapády, miliskování s tuzemskými extremisty všeho druhu a zduřelé hradní papaláštví nebo jen absence elementární slušnosti a pokory, skoro denně testuje trpělivost dvou a čtvrt milionů občanů, kteří Zemanovi svůj hlas ve volbách nedali. Že to s poklesem prezidentovy popularity může jít ruku v ruce s mizerným zdravím z kopce, si Ovčáček nepřipouští. Ozvěna lží, jimiž prezident ohlušuje veřejný prostor, mu totiž navozuje vlhké sny o dalších pěti letech non-stop hradního servisu a výsad v luxusu prezidentské kanceláře.

Za bizarním příběhem o extra talentovaném novináři, který to od stolu s fotkou Stalina v Haló novinách dotáhl jen pílí na Pražský hrad, aby tu od rána do noci dřel pro ikonu dolních deseti milionů takřka za hubičku, se přitom skrývá syrový pragmatismus. Až patologický obdiv a nadbíhání ambiciózního mladíka Zemanovi spolu s psaním podpůrných článků a rozhovorů v Právu totiž vynesly Ovčáčkovi teplé místo rovnou v prezidentské kanceláři. I kouřit se prý kvůli Zemanovi naučil! Hrad teď navíc po verdiktu soudu zveřejnil platy první ligy Zemanových milců. Statisícové částky a tučné odměny včetně šedesáti tisíc měsíčně právě pro Ovčáčka tak ukazují spíš na velkopanský život, než na vlastenecký altruismus za pár kaček.

Plat Zemanova aparátčíka si přitom paradoxně nezadá s opravdu významnými představiteli státní moci, jimž Ovčáček povinnostmi, natož pak reálným vlivem, nesahá ani po kotníky. Také jejich měsíční platová základna je totiž necelých šedesát šest tisíc korun a na rozdíl od hradního propagandisty se neživí výlučně servilitou k šéfovi a dennodenním ostouzením jeho oponentů. V zemi, kde si státní kšefty a astronomické dotace přihrával na vlastní firemní účty ministr financí, by ale pořád nešlo o nic extra výjimečného, pokud by prezidentův úředník skutečně pracoval pro stát a nedělal místo toho politiku.

Ani slabošská taktika, s jakou Ovčáček pod hlavičkou hradní funkce servíruje veřejnosti ausgerechnet v pracovní době své politické názory na sociálních sítích, aniž by našel odvahu přiznat, kdy jde o oficiální postoje Zemana a kdy o osobní hnutí mysli mluvčího, nijak nedokládá oprávněnost jeho nadstandardní gáže. Právě otřesné chování a zbabělé skrývání za funkcí by nemělo zůstat zapomenuto při prezidentských volbách. Peněženka daňového poplatníka totiž není to samé, co rubly z Kremlu na Zemanovu útratu. A na rozdíl od Hradu nemá podhradí na rozhazování za poplatné a nenávistné exhibice státního úředníka na adresu (sic!) předsedy vlády včetně řady parlamentních politiků, médií a vůbec každého, kdo není zrovna přítulný k proruské hlavě státu a jejím autoritářským choutkám.

S jídlem ale roste chuť, nedouk bez vysokoškolského diplomu tu teď nově mistruje už i univerzitní profesory. Čerstvě pak věhlasného kardiochirurga Jana Pirka z pražského IKEM, jemuž vděčí za život stovky pacientů. Ten má podle Ovčáčka vrátit diplom za to, že v rozhovoru pro INFO.CZ nahlas zapochyboval o Zemanově zdraví a kondici. Že se nedočkáme konců jako v Sovětském svazu, kde byl podle tamních měřítek za učiněného juru i na smrt nemocný Andropov a z lékařů kremelského politbyra se nakonec vyklubali obstojní balzamovači, nelze díky hradním sedmilhářům předem vyloučit.

Žádnou výjimkou v Ovčáčkových nevybíravých útocích pak není ani prezidentský kandidát a respektovaný expředseda Akademie věd profesor Drahoš, jehož život má absolvent (sic!) arcibiskupského gymnázia z Haló novin za „absolutně prázdný bez konkrétního zakotvení“. Ještě pitomějšími invektivami pak mluvčí častuje laureáta prestižní Templetonovy ceny profesora Halíka a na dálku směle nakládá dokonce celé rektorské konferenci. Neodpouští se tu nic, připouští se jen oslava Zemanova génia a prezidentovy svěžesti. Jako v padesátých letech jsou tu kádry zase víc než reálné schopnosti, a inteligence je znovu na obtíž. A zatímco akademiky má Hrad za tupce, vrah dělá Zemanovi výměnou za svobodu volební kampaň a hlava státu přijímá metály z rukou konfidenta VB, toho času šéfa bojovníků za svobodu. A jinde pro změnu velebí pohraniční stráž, která má komunismus dokonce za největší svobodu. Ideovou oporou je tu zato Zemanovi „umělecká fronta“. S Troškou z Hoštic v čele.

Vyslovené lži, demagogie a útoky na demokracii, ze kterých se slušným lidem obrací žaludek, jsou pro Ovčáčka každodenním chlebem. Uvykl jim už dávno v hlásné troubě KSČM. S výrazem a dikcí Zemanova klonu je teď přetavuje na pravdu a navrch provokuje okázalou nedotknutelností. Facka v temném průchodu by byla pro Zemanovu kampaň totiž hotovým požehnáním a za mučednictví ve jménu dalších pěti let s Putinovou loutkou v čele republiky by Ovčáčka neminula extra odměna. Třeba v podobě politické kariéry. Sám ji totiž před časem zmínil jako zajímavou osobní variantu, kývne-li na ni jeho chlebodárce. I partaj by se pro něj našla. U Velebů, Okamury nebo Robejška je stále volno. A v Ovčáčkově alma mater, u českých komunistů, by nejspíš také dlouho neváhali.

Zemanův Ovčáček testuje, co všechno vydržíme. Jeho bezbřehá důvěra v osobní beztrestnost přitom roste úměrně poklonkování policejních špiček prezidentské kanceláři a zametání tamních malérů pod tuhý policejní koberec. Kde není žalobce, není soudce. Nová doba se starými móresy má přesto svůj limit v trpělivosti voličů a Zemanův ansámbl z něj den za dnem notně odčerpává. Jak dlouho ještě, je už jen na nás.

Autor je komentátor INFO.CZ.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1