Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemanův útok na média v čase rozpadu politiky: Připravme se na čelní střet. Komentář V. Dostála

Zemanův útok na média v čase rozpadu politiky:  Připravme se na čelní střet. Komentář V. Dostála

Sledovat každý den českou politiku zblízka je do značné míry masochistickou záležitostí. Čtvrteční inaugurační projev Miloše Zeman tuto tezi potvrdil. Prezident nejenže bez ohledu na slavnostní okamžik opět účtoval se všemi odpůrci a protivníky, ale především ostře zaútočil na svobodná média včetně veřejnoprávní televize. Ne že by nebylo co kritizovat, avšak čeho je moc, toho je příliš. V základu totiž platí, že tak lze činit nejméně dvojím způsobem: první vyrůstá z potřeby zlepšit jejich kvalitu, druhý z touhy je zničit. Zeman patří do čela té druhé skupiny.

Přitom kvalita politiky a kvalita médií jsou spojené nádoby. Nikoli náhodou si ostatně Andrej Babiš v čase svého nástupu do politiky pořídil jeden z nejvlivnějších vydavatelských domů. On sám tvrdil, že si novináře koupil, aby o něm už konečně začali psát pravdu.

Mediální experti to viděli jinak. Jedním z předpokladů politické expanze Babiše bylo, aby mu média kryla záda. Aby měl takříkajíc klid na svou práci. Jak to dopadlo, ví každý, kdo aspoň občas nahlédne do MF Dnes nebo Lidových novin. Jedny o kauzách Babiše mnohdy mlčí, druhé mlží.

Zpět ale k Zemanovi. Jakkoli je jeho kritika Zdeňka Bakaly pochopitelná, o útoku na kolegy z Hospodářských novin, Respektu a Aktuálně.cz nelze říct nic jiného, než že je podlý. I my se mnohdy neztotožňujeme s jejich texty, polemizujeme s jejich komentáři, a žasneme, že se členové těchto redakcí ještě pořád diví, kterak si lidé mohou opakovaně v přímé volbě prezidenta zvolit právě někoho takového, jako je Miloš Zeman. Tak jako všechno v politice má i jeho úspěch logiku, pro jeho pochopení je ale dobré opustit sociální realitu dobře zaopatřených pražských novinářů.

To vše ale neznamená, že bychom současně nemohli napsat třeba na adresu Respektu, že jde o kvalitní politický týdeník, anebo že si nevážíme práce lidí, jako je komentátor Petr Honzejk, politický reportér Radek Bartoníček či současný šéf ČRo Vltava Petr Fischer, který byl dlouhé roky kmenovým redaktorem Hospodářských novin a dodnes v nich publikuje své komentáře a úvahy.

Ale v tuto chvíli vůbec není třeba vést debatu v osobní rovině. Jde o víc. Média a jejich nezávislost jsou systémovým předpokladem – jedním z těch základních – jakéhokoli demokratického provozu.

Zemanův útok na média je tak útokem na samotnou podstatu demokratického uspořádání. A je zřejmé, že jde teprve o začátek bitvy, kterou budeme muset všichni podstoupit. Pokud se totiž Zemanova zášť vůči novinářům, se kterými má komplikovaný vztah už od první poloviny 90. let minulého století, postupem času přetransformovala v touhu je zničit, nezbývá, než tento čelní střet podstoupit. Situace si to žádá a už teď lze ve sněmovně téměř každý den na chování některých politiků vidět, že jim se Zemanem v zádech rostou křídla. 

Trestně stíhaný premiér v demisi a předseda hnutí ANO Andrej Babiš se, stejně jako jeho nepřiznaní koaliční spojenci, tedy Okamurova SPD a komunisté, kritikou nejen Bakalových médií, ale také těch veřejnoprávních, netají. Pracují s ní ale v první řadě zcela účelově.

A pokud Zeman už nyní trousí rady, jak třeba s Českou televizí zatočit, je jen otázka času, kdy se o něco takového jeho spojenci ve sněmovně pokusí. Až se aliance složená z hnutí ANO, SPD a KSČM pokusí třeba zrušit koncesionářské poplatky a z rozpočtu ČT učinit položku rozpočtu ministerstva kultury, bude třeba to vnímat úplně stejně, jako dnešní Zemanův projev. Tedy jako útok na svobodu slova a nezávislá média.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1