Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemanův útok na média v čase rozpadu politiky: Připravme se na čelní střet. Komentář V. Dostála

Zemanův útok na média v čase rozpadu politiky:  Připravme se na čelní střet. Komentář V. Dostála

Sledovat každý den českou politiku zblízka je do značné míry masochistickou záležitostí. Čtvrteční inaugurační projev Miloše Zeman tuto tezi potvrdil. Prezident nejenže bez ohledu na slavnostní okamžik opět účtoval se všemi odpůrci a protivníky, ale především ostře zaútočil na svobodná média včetně veřejnoprávní televize. Ne že by nebylo co kritizovat, avšak čeho je moc, toho je příliš. V základu totiž platí, že tak lze činit nejméně dvojím způsobem: první vyrůstá z potřeby zlepšit jejich kvalitu, druhý z touhy je zničit. Zeman patří do čela té druhé skupiny.

Přitom kvalita politiky a kvalita médií jsou spojené nádoby. Nikoli náhodou si ostatně Andrej Babiš v čase svého nástupu do politiky pořídil jeden z nejvlivnějších vydavatelských domů. On sám tvrdil, že si novináře koupil, aby o něm už konečně začali psát pravdu.

Mediální experti to viděli jinak. Jedním z předpokladů politické expanze Babiše bylo, aby mu média kryla záda. Aby měl takříkajíc klid na svou práci. Jak to dopadlo, ví každý, kdo aspoň občas nahlédne do MF Dnes nebo Lidových novin. Jedny o kauzách Babiše mnohdy mlčí, druhé mlží.

Zpět ale k Zemanovi. Jakkoli je jeho kritika Zdeňka Bakaly pochopitelná, o útoku na kolegy z Hospodářských novin, Respektu a Aktuálně.cz nelze říct nic jiného, než že je podlý. I my se mnohdy neztotožňujeme s jejich texty, polemizujeme s jejich komentáři, a žasneme, že se členové těchto redakcí ještě pořád diví, kterak si lidé mohou opakovaně v přímé volbě prezidenta zvolit právě někoho takového, jako je Miloš Zeman. Tak jako všechno v politice má i jeho úspěch logiku, pro jeho pochopení je ale dobré opustit sociální realitu dobře zaopatřených pražských novinářů.

To vše ale neznamená, že bychom současně nemohli napsat třeba na adresu Respektu, že jde o kvalitní politický týdeník, anebo že si nevážíme práce lidí, jako je komentátor Petr Honzejk, politický reportér Radek Bartoníček či současný šéf ČRo Vltava Petr Fischer, který byl dlouhé roky kmenovým redaktorem Hospodářských novin a dodnes v nich publikuje své komentáře a úvahy.

Ale v tuto chvíli vůbec není třeba vést debatu v osobní rovině. Jde o víc. Média a jejich nezávislost jsou systémovým předpokladem – jedním z těch základních – jakéhokoli demokratického provozu.

Zemanův útok na média je tak útokem na samotnou podstatu demokratického uspořádání. A je zřejmé, že jde teprve o začátek bitvy, kterou budeme muset všichni podstoupit. Pokud se totiž Zemanova zášť vůči novinářům, se kterými má komplikovaný vztah už od první poloviny 90. let minulého století, postupem času přetransformovala v touhu je zničit, nezbývá, než tento čelní střet podstoupit. Situace si to žádá a už teď lze ve sněmovně téměř každý den na chování některých politiků vidět, že jim se Zemanem v zádech rostou křídla. 

Trestně stíhaný premiér v demisi a předseda hnutí ANO Andrej Babiš se, stejně jako jeho nepřiznaní koaliční spojenci, tedy Okamurova SPD a komunisté, kritikou nejen Bakalových médií, ale také těch veřejnoprávních, netají. Pracují s ní ale v první řadě zcela účelově.

A pokud Zeman už nyní trousí rady, jak třeba s Českou televizí zatočit, je jen otázka času, kdy se o něco takového jeho spojenci ve sněmovně pokusí. Až se aliance složená z hnutí ANO, SPD a KSČM pokusí třeba zrušit koncesionářské poplatky a z rozpočtu ČT učinit položku rozpočtu ministerstva kultury, bude třeba to vnímat úplně stejně, jako dnešní Zemanův projev. Tedy jako útok na svobodu slova a nezávislá média.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1