Články odjinud

Zemanův útok na média v čase rozpadu politiky: Připravme se na čelní střet. Komentář V. Dostála

Zemanův útok na média v čase rozpadu politiky:  Připravme se na čelní střet. Komentář V. Dostála

Sledovat každý den českou politiku zblízka je do značné míry masochistickou záležitostí. Čtvrteční inaugurační projev Miloše Zeman tuto tezi potvrdil. Prezident nejenže bez ohledu na slavnostní okamžik opět účtoval se všemi odpůrci a protivníky, ale především ostře zaútočil na svobodná média včetně veřejnoprávní televize. Ne že by nebylo co kritizovat, avšak čeho je moc, toho je příliš. V základu totiž platí, že tak lze činit nejméně dvojím způsobem: první vyrůstá z potřeby zlepšit jejich kvalitu, druhý z touhy je zničit. Zeman patří do čela té druhé skupiny.

Přitom kvalita politiky a kvalita médií jsou spojené nádoby. Nikoli náhodou si ostatně Andrej Babiš v čase svého nástupu do politiky pořídil jeden z nejvlivnějších vydavatelských domů. On sám tvrdil, že si novináře koupil, aby o něm už konečně začali psát pravdu.

Mediální experti to viděli jinak. Jedním z předpokladů politické expanze Babiše bylo, aby mu média kryla záda. Aby měl takříkajíc klid na svou práci. Jak to dopadlo, ví každý, kdo aspoň občas nahlédne do MF Dnes nebo Lidových novin. Jedny o kauzách Babiše mnohdy mlčí, druhé mlží.

Zpět ale k Zemanovi. Jakkoli je jeho kritika Zdeňka Bakaly pochopitelná, o útoku na kolegy z Hospodářských novin, Respektu a Aktuálně.cz nelze říct nic jiného, než že je podlý. I my se mnohdy neztotožňujeme s jejich texty, polemizujeme s jejich komentáři, a žasneme, že se členové těchto redakcí ještě pořád diví, kterak si lidé mohou opakovaně v přímé volbě prezidenta zvolit právě někoho takového, jako je Miloš Zeman. Tak jako všechno v politice má i jeho úspěch logiku, pro jeho pochopení je ale dobré opustit sociální realitu dobře zaopatřených pražských novinářů.

To vše ale neznamená, že bychom současně nemohli napsat třeba na adresu Respektu, že jde o kvalitní politický týdeník, anebo že si nevážíme práce lidí, jako je komentátor Petr Honzejk, politický reportér Radek Bartoníček či současný šéf ČRo Vltava Petr Fischer, který byl dlouhé roky kmenovým redaktorem Hospodářských novin a dodnes v nich publikuje své komentáře a úvahy.

Ale v tuto chvíli vůbec není třeba vést debatu v osobní rovině. Jde o víc. Média a jejich nezávislost jsou systémovým předpokladem – jedním z těch základních – jakéhokoli demokratického provozu.

Zemanův útok na média je tak útokem na samotnou podstatu demokratického uspořádání. A je zřejmé, že jde teprve o začátek bitvy, kterou budeme muset všichni podstoupit. Pokud se totiž Zemanova zášť vůči novinářům, se kterými má komplikovaný vztah už od první poloviny 90. let minulého století, postupem času přetransformovala v touhu je zničit, nezbývá, než tento čelní střet podstoupit. Situace si to žádá a už teď lze ve sněmovně téměř každý den na chování některých politiků vidět, že jim se Zemanem v zádech rostou křídla. 

Trestně stíhaný premiér v demisi a předseda hnutí ANO Andrej Babiš se, stejně jako jeho nepřiznaní koaliční spojenci, tedy Okamurova SPD a komunisté, kritikou nejen Bakalových médií, ale také těch veřejnoprávních, netají. Pracují s ní ale v první řadě zcela účelově.

A pokud Zeman už nyní trousí rady, jak třeba s Českou televizí zatočit, je jen otázka času, kdy se o něco takového jeho spojenci ve sněmovně pokusí. Až se aliance složená z hnutí ANO, SPD a KSČM pokusí třeba zrušit koncesionářské poplatky a z rozpočtu ČT učinit položku rozpočtu ministerstva kultury, bude třeba to vnímat úplně stejně, jako dnešní Zemanův projev. Tedy jako útok na svobodu slova a nezávislá média.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud