Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Žena volila Trumpa a teď zjistila, že kvůli němu jí deportují manžela z USA. Komentář Jana Jandourka

Žena volila Trumpa a teď zjistila, že kvůli němu jí deportují manžela z USA. Komentář Jana Jandourka

Někteří lidé volili Donalda Trumpa, aby udělal pořádek. Najednou zjistili, že jeho opatření dopadnou i na ně.

Jedním z těch, kdo se probudili do nového světa Trumpových direktiv je majitel indické restaurace. Podle zprávy Indiana Public Radio, o které referují Yahoo News, čeká rodina Roberto Bristana na deportaci otce. Zatím byl v detenčním zařízení, odkud měl být v pátek přesunut. Beristain je majitelem Eddie’s Steak Shed v Grangeru, který si koupil počátkem měsíce od své švagrové a předtím tam osm let pracoval.

Beristain byl zadržen v únoru během své rutinní dobrovolné návštěvy v kanceláři Immigration and Customs Enforcement v Indianapolisu. Emigroval do Spojených států z Mexika ilegálně v roce 1998 poté, co navštívil svou rodinu v Kalifornii a rozhodl se nevrátit. Podle jeho právníka měl Beristain číslo sociálního zabezpečení, pracovní povolení a registrovaný řidičský průkaz od roku 2000.

"Byli jsme pro Trumpa,“ říká jeho manželka Helen v rozhovoru pro stanici WSBT-TV. „Všechno, co říká, je pravda, Ale stejně tak řekl, že dobří lidé mají šanci stát se občany Spojených států.“

Jenže předpisy a dekrety se o to, jaký kdo je, samozřejmě nezajímají. Zákon je zákon.

„Chápu, že když jste zločinec a děláte špatné věci, neměli byste v zemi být. Ale když jste dobrým občanem a podporujete a pomáháte a budete platit daně a dávat práci lidem, mělo by vám být umožněno zůstat,“ dodává manželka.

Helen a její rodina emigrovala do Spojených států z Řecka před více než třemi desítkami let. Má s Beristainem tři děti.

Beristainovi jsou jedni z lidí, kteří volili Trumpa a teď jsou překvapeni, že se jich prezidentovy sliby – jakkoli vágní a specifické – osobně dotýkají.

Twitterový účet, kde lidé vyjadřují politování nad takto postiženými lidmi, má už 250 tisíc sledovatelů. V únoru Public Radio International referovalo o skupině Syřanů, kteří byli vráceni na letišti ve Philadelphii podle Trumpova původního zákazu vstupu do země přesto, že obdrželi americká víza.

"Byl to šok," říká syrsko-američanka Sarmad Assali, která je Trumpovou stoupenkyní. „Pokud Trump měl problém s jejich vstupem do Spojených států, mělo se nám to říct. Mohli bychom sehnat nějakou právní pomoc… Způsob, jakým byli vráceni během dvou hodin je úplně devastující.“

Minulý měsíc New York Times přinesly zprávu o muži z Illinois jménem Juan Carlos Hernandez Pacheco, který byl nelegálním imigrantem a vlastníkem restaurace ve městě Frankfort. V kraji, kde získal Trump 70 procent hlasů, byli obyvatelé znepokojeni, že prezident, který hlásal deportaci nelegálních imigrantů, to najednou začal dělat i u nich.

„Věděla jsem, že Mexičan, ale je tu tak dlouho, že je to jen jeden z nás," říká obyvatelka Debra Johnsonová.

„Myslím, že lidé potřebují dělat věci správným způsobem, dodržovat pravidla a dodržovat zákony a v to pevně věřím,“ říká další obyvatelka Lori Barronová z Frankfortu. „Ale v případě Carlose si myslím, že mohl udělat víc pro lidi tady, než mohlo toto místo poskytnout jemu. Je skutečně strašné, že by mohl být poslán pryč.“

Hernandez byl nakonec z detenčního zařízení propuštěn, ale Beristain bude zřejmě deportován.

Nevole vůči rychle přijatým Trumpovým nařízením není jen záležitostí nějakých liberálů na východním pobřeží, ale projevuje se i na jihu USA, protože tam lidé vidí na vlastní oči, k čemu plošná aplikace takového postupu vede. Postiženi jsou lidé, kteří roky v USA pracují, mají za partnery Američany a narodily se tam jejich děti, které jsou nyní americkými občany. Dochází tak k tlaku na rozdělování rodin, nebo na vystěhování celých rodin, jejichž příslušníci jsou americkými občany, ze země. Normální je, že to někomu nepřipadá úplně normální.

A než Češi začnou provolávat, že zákon je zákon, snad by jim bylo dobré připomenout naše občany, kteří do USA přiletěli kdysi s platným vízem a pak se záhy vraceli přes oceán, protože se nějak nezdáli imigračnímu úředníkovi na letišti a nebylo dovolání. Zákon je zákon, že.

Všechny komentáře autora najdete na webu Reflex.cz.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744