Zkrácení pracovní doby: Méně je někdy více a platí to i v práci. Komentář Petra Kolmana | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zkrácení pracovní doby: Méně je někdy více a platí to i v práci. Komentář Petra Kolmana

Zkrácení pracovní doby: Méně je někdy více a platí to i v práci. Komentář Petra Kolmana

Kdysi jsem četl povídku ruského klasika, přemýšlivý synovec v ní obvinil strýce: Jak je možné, že když tvůj plat, strýčku, činí jen 100 rublů za měsíc, ale tvůj majetek tomu vůbec neodpovídá? Že ty, strýčku, na statku kradeš, jinak to není přece možné? Strýc jen zvídavému synovci odpověděl: Postav vedle sebe 10 nejlepších kamarádů a dej jim půl kila slaniny, ať ji každý chvilku poválí v rukách a pošle dalšímu v řadě. Co budeš mít na konci, milí synovče? Půl kila špeku určitě nikoliv, ty naivní mysliteli, ale obviníš snad své kamarády, že kradli? Tomu se, milý chlapče, říká umění žít a přežít.

I český zaměstnanec, i když dnes máme období hospodářského růstu, se musí ohánět, ne že ne. Ne všechno je v životě běžného Čecha a Moravana tak jednoduché, jak se někdy jeví z pražské kavárny či čajovny.

Aktuálně vzhledem k citovanému hospodářskému růstu a minimální nezaměstnanosti v Česku sílí mj. i vyjednávací pozice odborů.

Nyní se odboráři strategicky a dle mého názoru chytře (mladí manažeři a personalistky by asi použili slovíčko smart) opřeli ne jako obvykle do výše mezd, ale do délky pracovní doby. Agilní odborový předseda Josef Středula teď navrhuje, aby Češi a Češky pracovali namísto dnešních 40 hodin jen 37,5 hodiny týdně. Dodejme, že premiér v demisi Babiš to však nepokládá v tomto volebním období za akceptovatelné. Dodejme též ale, že nikdo nyní neví, jak vlastně dlouhé bude Babišovo současné volební období a kolik jich ještě bude vlastně následovat.

Méně je více

Ač jindy je autor tohoto komentáře k názorům odborových bossů často skeptický a i leckdy kritický, námět kratší pracovní doby se mu jeví v zásadě racionální a de facto společensky prospěšný. V zásadě také podporuje zkrácení pracovní doby z dnešních ve skutečnosti osmi a půl hodiny na osm hodin, čehož by se dosáhlo tak, že povinná přestávka na oběd (třicet minut) by se legálně započítávala do salda pracovní doby.

CELÝ KOMENTÁŘ SI PŘEČTĚTE NA REFLEX.CZ.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.