Kryptoměnový masakr zažije jen ten, kdo si ho zaslouží. Na co jste zapomněli, když jste si kupovali bitcoin?

GLOSA LUKÁŠE POSPÍŠILA | Kurz bitcoinu se už zase dostal pod hranici 30 tisíc dolarů. Řada investorů úměrně tomu nahlédla do svých poloprázdných virtuálních peněženek a rychle udělala „nezbytná opatření“, což je jen jiné označení pro paniku. Trh s kryptoměnami ve výsledku odepsal přes dva biliony korun. Pro panikařící (ale i pro vás, protože vy jste určitě nic zkratkovitě neprodali) mám jedno tajemství: je to úplně jedno.

Jasně, jde o ohromné peníze, namítnete. A já namítnu, že o nic nejde. Každodenní sledování ceny bitcoinu je irelevantní. Ano, pokud to trefíte (ono se to ve skutečnosti tak trochu trefí za vás), můžete doslova pohádkově zbohatnout. Ale ve světě, kde je tohle možné, zákonitě jsou i chvíle, kdy se děje pravý opak a někdo jiný o ty velké peníze přichází. A takových je většina. Ani glorifikovaný bitcoin není perpetuum mobile, ze kterého kape bohatství od rána do večera.

Zapomeňte taky na nějaké „psychologické hranice“, což zpravidla bývá jen nejbližší aspoň trochu kulaté číslo, které se zrovna hodí do novinových titulků. Nestresujte se jimi. Podívejte se na kurz ze začátku roku: byl plus minus stejný jako dnes, ale kdekdo slavil, protože letěl nahoru, a s ním se dostavil hype. Podívejte se na „první horečku“ z roku 2017. Dnešním pohledem je tehdejších závratných 20 000 USD za bitcoin skoro úsměvných. Mimochodem po tomhle výkyvu kurz padl někam ke třem tisícům dolarů. Někdo to trefil, vy nejspíš ne, když čtete tenhle text. Ale znovu: je to jedno.

Bitcoin v představách jedné fotobanky. Přesně tohle to není...

Proč to říkám? O co mi jde? Prostě jen o to, abyste zchladili hlavu, nepropadali skepsi a dívali se na věc v delším časovém úseku a dlouhodobější perspektivě. Vždycky se to vyplatí, vždycky! Nad spekulacemi nemá smysl přemýšlet, proto jsou to spekulace, ne investice. Emoce, ne rozvaha. Může to bolet, ale je potřeba si to přiznat: tahle spekulativní stránka bitcoinu je prostě druhořadá. Jeho kouzlo a elegance jsou jinde.

sinfin.digital