Zoufalec týdne: ČSSD. Komentář Petra Holce | info.cz

Články odjinud

Zoufalec týdne: ČSSD. Komentář Petra Holce

Není samozřejmě snadné vybrat, který povolební týden je pro ČSSD, zažívající nonstop zlý waterboarding, zoufalejší. Ten poslední ale určitě hravě trumfne všechny. Nejdřív totiž z ilegality znovu vylezl Jiří Zimola aspirující na únorovém sjezdu na návrat do vedení strany, který po poslanci Jaroslavu Foldynovi nebo místopředsedkyni poslaneckého klubu ČSSD Kateřině Valachové zavelel nejen k podpoře vládě Andreje Babiše, ale také k omluvě prezidentovi Miloši Zemanovi. 

Načež Piráti protlačili vznik sněmovní komise k privatizaci OKD, která bude ČSSD permanentně koupat ve vlastní špíně, protože v prodejní ceně chybí přes 5 miliard korun a celá privatizace v režii ČSSD připomíná řádění Jiřího Babici v kuchyni. A že tuhle disciplínu vlasatí studovaní hoši, co se teď narychlo učí nosit nepadnoucí obleky, ovládají líp než státní finance nebo další bezvýznamnosti.

No a ke všemu se teď v partaji ještě rozbujela reformní platforma s názvem Lepší ČSSD je možná, jíž ovšem neumějí personálně identifikovat ani v ČSSD. A to stranu stále ještě (ne)vede Milan Chovanec, který se identifikací méně pohodlných osob coby ministr intenzivně věnoval čtyři roky na vnitru. „ČSSD by se měla trochu sebrat, měla by přestat dělat uraženou a zneuznanou a nabídnout se k jednání,“ řekl Zimola.

Bývalý jihočeský hejtman dokázal jako jediný v ČSSD vyhrát troje krajské volby za sebou, a proto ho strana před těmi sněmovními sama radši zařízla. Teď Zimola vyzval k obnovení vládní koalice ANO, ČSSD a lidovců a také k omluvě Zemanovi za jeho zaříznutí vlastní partají v prezidentské volbě 2003. Těžko říct, jak si takovou omluvu představuje: nemálo kádrů strany by se zřejmě muselo nechat na Hradě veřejně vypráskat Zemanovou holí. Jediný Sobotka už to má totiž za sebou.   

V podpoře vládě ANO Zimola jen následuje další členy strany, kteří taky vidí, že se ČSSD pořád nemůže vzpamatovat z volebního výprasku a místo toho jen pokračuje ve volném pádu. Ještě chvíli a bude se rvát o pětiprocentní hranici s lidovci, TOP 09 a STAN. Děčínský boxer a poslanec Jaroslav Foldyna, který Čechy občas vyzývá, abychom si kvůli lepší budoucnosti našli nějakého Huga Cháveze, sice úplně nepatří do myšlenkového trustu ČSSD, možná právě proto ale pochopil, že ČSSD stáhlo do předpeklí totální negativní vymezování proti ANO.

A že to tedy zřejmě nebude stejná taktika, která z něj stranu zase vyvede. Podobně jako Foldyna mluví i bývalá ministryně školství Valachová, zastánce normální spolupráce s vítězným ANO ale současně překřikují její odpůrci. Ti si nejspíš nevšimli, že už je po volbách a hlavně jak dopadly. A co na to všechno vlastně říká rafinovaný volební triumvirát ČSSD Chovanec-Zaorálek-Sobotka?

Chovanec dál rozdává rozhovory, v nichž jako obvykle trochu hůř mluví a vůbec nic neříká. Zaorálek jako by radši sfáral někam hluboko pod zem. A Sobotku vyzývá jeho vlastní krajská organizace, aby zmizel ze Sněmovny, protože škody už napáchal dost. Takový mazec v Lidovém domě nezažili, ani když tam po večerech diktoval a zkoušel kouřit doutníky Jiří Paroubek. ČSSD čeká v únoru klíčový volební sněm a strana zatím nemá jediného slušného kandidáta na šéfa, brněnského baviče Romana Onderku samozřejmě nepočítám.

Snad jediné, co ČSSD ještě drží pohromadě, je strach z radikálního řezu. „Ubývající počet členů a aktivních členů a stárnutí členské základny jsou největším ohrožením existence strany, která se hrozí smrsknout jen na boj hrstky funkcionářů o stále méně volitelných míst, za pomoci centrálně řízené kampaně PR agentur,“ popsala trefně situaci v ČSSD skupina Lepší ČSSD je možná, která mimo jiné usiluje o přímé volby vedení strany i lídrů volebních kandidátek. Možná proto ji v ČSSD radši neznají.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud