Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zoufalec týdne: Jakub Michálek. Komentář Petra Holce

Zoufalec týdne: Jakub Michálek. Komentář Petra Holce

Ještě nedávno byl sice Jakub Michálek na odvolání z místopředsednické funkce Pirátů, teď je ale mladého šéfa jejich poslaneckého klubu všude plno. Zapnete televizi, a sedí tam Michálek a někoho kádruje nebo napomíná. Spustíte web, a vyskočí na vás video s Michálkem. Otevřete noviny, (jestli ještě víte, co to je), a je v nich Michálek. Skoro se ho začínám bát. 

Ani ne třicetiletý právník s nevinnou tváří se totiž začíná vybarvovat do lehce strašidelného samozvaného nejvyššího soudce. Byl to právě on, kdo dal tvář návrhu, aby poslanci hlasovali o zbavení imunity premiéra Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka ještě před verdiktem poslaneckého imunitního výboru, čímž by ho de facto zrušili. Michálek je přitom jeho členem.

Načež si chtěl dát repete. Znovu to byl on, kdo poté vehementně prosazoval hlasování o zbavení Babišovy i Faltýnkovy imunity, tentokrát pro změnu ještě před odloženým hlasování o důvěře vládě, protože je to prý důležité. To je pro Piráty příznačné: ještě nedávno se oháněli klíčovou důležitostí tohoto výboru pro fungování demokracie, teď ho ale sami klidně obejdou, když se jim to v rámci pirátství hodí. To jdou zavedené demokratické principy stranou.

Michálek v poslanecké funkci očividně roste, což se vám v politice přihodí jako málokde jinde. Pamatujete ještě na Kristýnu Kočí, agresivní „blonďatou bestii“? Právě ji začíná Michálek svým mladickým sekernictvím připomínat. V médiích tak dlouho mluvil o tom, že je první Babišova vláda úplně zbytečný pokus, až to začal říkat i sám Babiš. Takže když konečně nastal čas, aby poslanci utnuli trápení a vyslovili jí nedůvěru, byli to znovu Piráti s Michálkem v čele, kdo nám všem dopřál ještě další týden agonie navíc. I to je pro Piráty příznačné: sami v praxi blokují to, co obhajují v televizi.

Ironie taky je, že sám Michálek argumentuje podobně jako Babiš, jeho úhlavní nepřítel. Jen si toho zřejmě ještě nevšiml. Šéf ANO se často ohání mandátem od voličů a úplně to samé dělá i Michálek, když zrovna potřebuje. Když Piráti rozhodovali o jeho odvolání z místopředsednické funkce kvůli zatajení informace, vzpomněl si najednou na mandát od voličů. „Myslím si, že mám celkem silný mandát i od voličů, abych svoji funkci obhájil,“ připomněl členům strany před hlasováním, které souvisí s mandátem od členů strany a ne voličů.

Michálek také říká, že Piráti chtějí být „konstruktivní opozicí“. I oni vědí, že lidé politiky velkoryse neplatí proto, aby se vzájemně blokovali v práci, ale pracovali pro ně. Své fungování ve sněmovně proto rafinovaně pojali tak, že téměř všechny sněmovní strany vyloučili ze spolupráce, a jakékoli vládě chtějí jen „konstruktivně“ sázet vlastní návrhy zákonů. V jejich případě to není úplně hloupá taktika: neušpiní se vládou a ještě při tom splní část svého volebního programu. Skoro jako by kluci studovali Matfyz.

Michálek vylučuje ze spolupráce KSČM, SPD a díky Babišovi, Kalouskovi a Sobotkovi v podstatě i ANO, TOP 09 a ČSSD. Nemusíte být na rozdíl od něj absolventem Matfyzu, abyste pochopili, že Piráti vlastně nechtějí žádnou vládu, protože takhle počty nikdy nevyjdou. V jeho tažení ale nejde jen o personálie: Michálek říká, že Piráti nepodpoří žádnou vládu, kde má většinu ANO, ať už s Babišem nebo bez něj.

To už je přímé popření výsledků demokratických voleb, tedy pirátství. ANO jasně vyhrálo volby, když druhá ODS získala jen lehce přes třetinu jeho hlasů. Na většinu ve vládě má demokratický nárok. Michálek je i právník a lehce proto děsí, když některé politiky odsuzuje i bez skutečného soudu pouze na základě „pověsti“. S tou jim ostatně Piráti a Michálek zvlášť rádi pomůžou, aby ji měli.

Perfektně se to za poslední tři roky naučili na pražském magistrátu, kde se taky nechtějí účastnit vedení a nejvíc se proto radši věnují ostřelování ostatních. Jsou v tom šampioni a sám Michálek zůstává největším machrem na rozesílání nejrůznějších dotazů úředníkům i po odstoupení z funkce zastupitele: osobně jich stihl rozeslat přes 400. Často se týkají i kádrování zaměstnanců městských úřadů i firem a končí… Okamžitou stížností na jejich odpověď.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Přesto ale mají efekt: stály přes 232 tisíc korun. Ne že by se Piráti samozřejmě občas do něčeho netrefili, na to je v politice vždy malá šance. Problém je, že se to stalo hlavním principem jejich práce. Michálek se očividně inspiroval teatrálností Miroslava Kalouska, jenž si taky umí přihrát mediální zájem. Na rozdíl od něj je ale bídný herec i bavič. Spíš jen děsí. 

       

    

    

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1