Zoufalec týdne: Jakub Michálek. Komentář Petra Holce | info.cz

Články odjinud

Zoufalec týdne: Jakub Michálek. Komentář Petra Holce

Ještě nedávno byl sice Jakub Michálek na odvolání z místopředsednické funkce Pirátů, teď je ale mladého šéfa jejich poslaneckého klubu všude plno. Zapnete televizi, a sedí tam Michálek a někoho kádruje nebo napomíná. Spustíte web, a vyskočí na vás video s Michálkem. Otevřete noviny, (jestli ještě víte, co to je), a je v nich Michálek. Skoro se ho začínám bát. 

Ani ne třicetiletý právník s nevinnou tváří se totiž začíná vybarvovat do lehce strašidelného samozvaného nejvyššího soudce. Byl to právě on, kdo dal tvář návrhu, aby poslanci hlasovali o zbavení imunity premiéra Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka ještě před verdiktem poslaneckého imunitního výboru, čímž by ho de facto zrušili. Michálek je přitom jeho členem.

Načež si chtěl dát repete. Znovu to byl on, kdo poté vehementně prosazoval hlasování o zbavení Babišovy i Faltýnkovy imunity, tentokrát pro změnu ještě před odloženým hlasování o důvěře vládě, protože je to prý důležité. To je pro Piráty příznačné: ještě nedávno se oháněli klíčovou důležitostí tohoto výboru pro fungování demokracie, teď ho ale sami klidně obejdou, když se jim to v rámci pirátství hodí. To jdou zavedené demokratické principy stranou.

Michálek v poslanecké funkci očividně roste, což se vám v politice přihodí jako málokde jinde. Pamatujete ještě na Kristýnu Kočí, agresivní „blonďatou bestii“? Právě ji začíná Michálek svým mladickým sekernictvím připomínat. V médiích tak dlouho mluvil o tom, že je první Babišova vláda úplně zbytečný pokus, až to začal říkat i sám Babiš. Takže když konečně nastal čas, aby poslanci utnuli trápení a vyslovili jí nedůvěru, byli to znovu Piráti s Michálkem v čele, kdo nám všem dopřál ještě další týden agonie navíc. I to je pro Piráty příznačné: sami v praxi blokují to, co obhajují v televizi.

Ironie taky je, že sám Michálek argumentuje podobně jako Babiš, jeho úhlavní nepřítel. Jen si toho zřejmě ještě nevšiml. Šéf ANO se často ohání mandátem od voličů a úplně to samé dělá i Michálek, když zrovna potřebuje. Když Piráti rozhodovali o jeho odvolání z místopředsednické funkce kvůli zatajení informace, vzpomněl si najednou na mandát od voličů. „Myslím si, že mám celkem silný mandát i od voličů, abych svoji funkci obhájil,“ připomněl členům strany před hlasováním, které souvisí s mandátem od členů strany a ne voličů.

Michálek také říká, že Piráti chtějí být „konstruktivní opozicí“. I oni vědí, že lidé politiky velkoryse neplatí proto, aby se vzájemně blokovali v práci, ale pracovali pro ně. Své fungování ve sněmovně proto rafinovaně pojali tak, že téměř všechny sněmovní strany vyloučili ze spolupráce, a jakékoli vládě chtějí jen „konstruktivně“ sázet vlastní návrhy zákonů. V jejich případě to není úplně hloupá taktika: neušpiní se vládou a ještě při tom splní část svého volebního programu. Skoro jako by kluci studovali Matfyz.

Michálek vylučuje ze spolupráce KSČM, SPD a díky Babišovi, Kalouskovi a Sobotkovi v podstatě i ANO, TOP 09 a ČSSD. Nemusíte být na rozdíl od něj absolventem Matfyzu, abyste pochopili, že Piráti vlastně nechtějí žádnou vládu, protože takhle počty nikdy nevyjdou. V jeho tažení ale nejde jen o personálie: Michálek říká, že Piráti nepodpoří žádnou vládu, kde má většinu ANO, ať už s Babišem nebo bez něj.

To už je přímé popření výsledků demokratických voleb, tedy pirátství. ANO jasně vyhrálo volby, když druhá ODS získala jen lehce přes třetinu jeho hlasů. Na většinu ve vládě má demokratický nárok. Michálek je i právník a lehce proto děsí, když některé politiky odsuzuje i bez skutečného soudu pouze na základě „pověsti“. S tou jim ostatně Piráti a Michálek zvlášť rádi pomůžou, aby ji měli.

Perfektně se to za poslední tři roky naučili na pražském magistrátu, kde se taky nechtějí účastnit vedení a nejvíc se proto radši věnují ostřelování ostatních. Jsou v tom šampioni a sám Michálek zůstává největším machrem na rozesílání nejrůznějších dotazů úředníkům i po odstoupení z funkce zastupitele: osobně jich stihl rozeslat přes 400. Často se týkají i kádrování zaměstnanců městských úřadů i firem a končí… Okamžitou stížností na jejich odpověď.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Přesto ale mají efekt: stály přes 232 tisíc korun. Ne že by se Piráti samozřejmě občas do něčeho netrefili, na to je v politice vždy malá šance. Problém je, že se to stalo hlavním principem jejich práce. Michálek se očividně inspiroval teatrálností Miroslava Kalouska, jenž si taky umí přihrát mediální zájem. Na rozdíl od něj je ale bídný herec i bavič. Spíš jen děsí. 

       

    

    

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud