Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zoufalec týdne: Miloš Zeman. Komentář Petra Holce

Zoufalec týdne: Miloš Zeman. Komentář Petra Holce

Je to samozřejmě ironie, jak už to v případě prezidenta Miloše Zemana bývá. Výjimečně nic neřekl a dokonce neutrousil ani žádný bonmot, a přesto je jasným zoufalcem týdne. Jednoduše proto, že Zeman rád mluví, když má mlčet, a nemluví, když nemá mlčet. Jak třeba teď, když nás Rusko obvinilo za tajemný jed novičok, s nímž někdo v Londýně málem zabil bývalého ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala i jeho dceru a přiotrávil přitom desítky nevinných lidí.

A co na to Zeman, věrný přítel Ruska a zvlášť jeho věčného prezidenta Vladimira Putina? Nic. Snad někde v Lánech za pomoci zdravotnického personálu objímá stromy nebo natáčí svůj pravidelný týdenní stand-up s Jaromírem Soukupem, jenž herecky zraje ještě líp než jeho blonďatá múza Kateřina Brožová. Přitom by žádný jiný státník neměl křičet tak naštvaně jako právě Zeman: co sedí na Hradě, nevynechá příležitost, jak strčit svou moudrou hlavu do ruské díry. A teď taková odměna. V CIA tomu tuším říkají waterboarding.

Rusko málem spustí v Británii přípravu na válku a za všechny Zemanovy služby to hodí zrovna na Česko. Na zdorovie! A to byl Zeman mezi prvními, kdo Putinovi nadšeně gratuloval už ke čtvrtému zvolení prezidentem ve volbách, v nich patří největší gratulace státní manipulaci a represi. „Náš cíl je přitom společný, budovat a prohlubovat mezi našimi zeměmi oboustranně výhodné vztahy založené na upřímnosti, vzájemném respektu a konkrétní spolupráci,“ napsal Zeman Putinovi a pozval ho do Česka. Ano, hlavně ten vzájemný respekt.

Doufejme aspoň, že Zeman pozval Putina někam do osamělého lesa ve Šluknovském výběžku, aby jeho návštěva zase totálně nevyřadila ze života celou Prahu a neodevzdala ji do rukou ruských agentů, jako se to běžně stává při Zemanových čínských návštěvách. Pravda bohužel je, že nikdo zatím nevlepil Zemanovi tak potupnou facku jako teď Rusové. Ostatně ti ho za jeho lásku vděčně a vychytrale fackují i tím, že z něj ve státních médiích dělají nejvíc proruského státníka západně od Uralu. Případně ho vítají oslavou sovětské invaze do Československa v roce 1968.

Zeman svou láskou k Rusku evidentně škodí Česku, což Rusové dobře vědí. Náš obchod s Ruskem je zanedbatelný s tím, kolik vyvážíme do EU a hlavně do Německa. Zeman by proto měl spíš než do Moskvy nebo do Soči jezdit do Berlína a nejen kvůli ekonomice, jíž tak rád zmiňuje ve jménu diplomacie. Česko je kromě EU členem i NATO, a to je poslední dobou s Ruskem tak trochu ve válce, protože Putin si svou popularitu v ekonomicky zaostalém Rusku buduje i tím, že sem tam vojensky někoho napadne (Ukrajina) nebo aspoň provokativně zastraší (Pobaltí). Mezitím chytá ryby a jezdí tankem.

No a český prezident za to Putinovi buď poblahopřeje k „vítězství“ v Sýrii, kde vojensky podporuje diktátora Asada a z níž teď i díky Rusku nejvíc zbývá plocha na mapě. Nebo se na summitu místo se spojenci z NATO baví a pokuřuje s ruským ministrem. Možná proto, že umí líp rusky než anglicky a Rusové taky mívají při ruce vodku. Nejen Američani, kteří platí naši bezpečnost, toho už mají dost. Zeman tím Česku prokazuje medvědí službu: o našem příklonu k Rusku se právě díky němu stále častěji píše i v globálně vlivných novinách jako třeba Financial Times. Ještě chvíli a bude z nás předměstí Moskvy.

Nejde ale jen o Rusko. Podobně Zeman leze do zadku i Číně, která vzájemný respekt opětuje tím, že u nás investuje ještě míň než malý Tchaj-wan. A mimochodem: když chtějí na Pražském hradě náhodou zjistit, co se stalo s šéfem čínské investiční skupiny CEFC a náhodou i Zemanovým poradcem (doufejme, že ne pro demokracii a stabilitu společnosti) Jie Ťie-mingem, který po čínsku trochu zmizel, musí do Číny vyrazit velké trio Mynář, Tvrdík a Nejedlý.

Jeden by přitom téměř řekl, že v éře digitální komunikace by v tomto případě mohlo letadlo výjimečně zůstat v hangáru a stačila jedna rychlejší oficiální zpráva. A zvlášť když i mezi námi a Číňany určitě díky Zemanovi taky kvete krásný vzájemný respekt. Nebo snad ne? Ale dost špatných zpráv. Zeman v tomto turbulentním týdnu přece jen pouze nemlčel. V rozhovoru pro MfD řekl, že od dubna znovu vyráží za lidmi do krajů. A tam se určitě zase rád rozpovídá.

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1