Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zoufalec týdne: Miloš Zeman. Komentář Petra Holce

Zoufalec týdne: Miloš Zeman. Komentář Petra Holce

Je to samozřejmě ironie, jak už to v případě prezidenta Miloše Zemana bývá. Výjimečně nic neřekl a dokonce neutrousil ani žádný bonmot, a přesto je jasným zoufalcem týdne. Jednoduše proto, že Zeman rád mluví, když má mlčet, a nemluví, když nemá mlčet. Jak třeba teď, když nás Rusko obvinilo za tajemný jed novičok, s nímž někdo v Londýně málem zabil bývalého ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala i jeho dceru a přiotrávil přitom desítky nevinných lidí.

A co na to Zeman, věrný přítel Ruska a zvlášť jeho věčného prezidenta Vladimira Putina? Nic. Snad někde v Lánech za pomoci zdravotnického personálu objímá stromy nebo natáčí svůj pravidelný týdenní stand-up s Jaromírem Soukupem, jenž herecky zraje ještě líp než jeho blonďatá múza Kateřina Brožová. Přitom by žádný jiný státník neměl křičet tak naštvaně jako právě Zeman: co sedí na Hradě, nevynechá příležitost, jak strčit svou moudrou hlavu do ruské díry. A teď taková odměna. V CIA tomu tuším říkají waterboarding.

Rusko málem spustí v Británii přípravu na válku a za všechny Zemanovy služby to hodí zrovna na Česko. Na zdorovie! A to byl Zeman mezi prvními, kdo Putinovi nadšeně gratuloval už ke čtvrtému zvolení prezidentem ve volbách, v nich patří největší gratulace státní manipulaci a represi. „Náš cíl je přitom společný, budovat a prohlubovat mezi našimi zeměmi oboustranně výhodné vztahy založené na upřímnosti, vzájemném respektu a konkrétní spolupráci,“ napsal Zeman Putinovi a pozval ho do Česka. Ano, hlavně ten vzájemný respekt.

Doufejme aspoň, že Zeman pozval Putina někam do osamělého lesa ve Šluknovském výběžku, aby jeho návštěva zase totálně nevyřadila ze života celou Prahu a neodevzdala ji do rukou ruských agentů, jako se to běžně stává při Zemanových čínských návštěvách. Pravda bohužel je, že nikdo zatím nevlepil Zemanovi tak potupnou facku jako teď Rusové. Ostatně ti ho za jeho lásku vděčně a vychytrale fackují i tím, že z něj ve státních médiích dělají nejvíc proruského státníka západně od Uralu. Případně ho vítají oslavou sovětské invaze do Československa v roce 1968.

Zeman svou láskou k Rusku evidentně škodí Česku, což Rusové dobře vědí. Náš obchod s Ruskem je zanedbatelný s tím, kolik vyvážíme do EU a hlavně do Německa. Zeman by proto měl spíš než do Moskvy nebo do Soči jezdit do Berlína a nejen kvůli ekonomice, jíž tak rád zmiňuje ve jménu diplomacie. Česko je kromě EU členem i NATO, a to je poslední dobou s Ruskem tak trochu ve válce, protože Putin si svou popularitu v ekonomicky zaostalém Rusku buduje i tím, že sem tam vojensky někoho napadne (Ukrajina) nebo aspoň provokativně zastraší (Pobaltí). Mezitím chytá ryby a jezdí tankem.

No a český prezident za to Putinovi buď poblahopřeje k „vítězství“ v Sýrii, kde vojensky podporuje diktátora Asada a z níž teď i díky Rusku nejvíc zbývá plocha na mapě. Nebo se na summitu místo se spojenci z NATO baví a pokuřuje s ruským ministrem. Možná proto, že umí líp rusky než anglicky a Rusové taky mívají při ruce vodku. Nejen Američani, kteří platí naši bezpečnost, toho už mají dost. Zeman tím Česku prokazuje medvědí službu: o našem příklonu k Rusku se právě díky němu stále častěji píše i v globálně vlivných novinách jako třeba Financial Times. Ještě chvíli a bude z nás předměstí Moskvy.

Nejde ale jen o Rusko. Podobně Zeman leze do zadku i Číně, která vzájemný respekt opětuje tím, že u nás investuje ještě míň než malý Tchaj-wan. A mimochodem: když chtějí na Pražském hradě náhodou zjistit, co se stalo s šéfem čínské investiční skupiny CEFC a náhodou i Zemanovým poradcem (doufejme, že ne pro demokracii a stabilitu společnosti) Jie Ťie-mingem, který po čínsku trochu zmizel, musí do Číny vyrazit velké trio Mynář, Tvrdík a Nejedlý.

Jeden by přitom téměř řekl, že v éře digitální komunikace by v tomto případě mohlo letadlo výjimečně zůstat v hangáru a stačila jedna rychlejší oficiální zpráva. A zvlášť když i mezi námi a Číňany určitě díky Zemanovi taky kvete krásný vzájemný respekt. Nebo snad ne? Ale dost špatných zpráv. Zeman v tomto turbulentním týdnu přece jen pouze nemlčel. V rozhovoru pro MfD řekl, že od dubna znovu vyráží za lidmi do krajů. A tam se určitě zase rád rozpovídá.

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1